Aktualności

2018-03-15
Pokażmy światu Barbórkę

W związku z kontynuacją prac nad przygotowaniem wniosku o wpisanie Barbórki na listę krajową niematerialnego dziedzictwa kulturowego, prosimy wszystkich, dla których uroczystość ta jest ważnym wydarzeniem, o wypowiedzenie opinii na temat przygotowanego dokumentu.

>>>
2018-03-07
Stypendia, nagrody i gwarancję zatrudnienia – propozycja PGG dla uczniów klas górniczych z powiatu Bieruńsko – Lędzińskiego

Polska Grupa Górnicza podpisała porozumienie z powiatem Bieruńsko –Lędzińskim w sprawie współpracy w zakresie kształcenia młodzieży w zawodach niezbędnych dla funkcjonowania górnictwa. PGG zaoferuje uczniom  stypendia i nagrody za dobre wyniki w nauce. Podpisanie porozumienia odbyło się 7 marca br., w Starostwie Powiatowym w Bieruniu. To pierwsze z serii porozumień jakie PGG podpisze z gminami, gdzie funkcjonują klasy górnicze.

>>>
2018-03-07
PGG na targach pracy i przedsiębiorczości

W Hali Nowej Ośrodka Sportu Politechniki  Śląskiej 5 marca br., odbyły się XX Inżynierskie Targi Pracy i Przedsiębiorczości. Organizatorem wydarzenia była Politechnika Śląska  wraz z koordynującym Biurem Karier Studenckich i Samorządem Studenckim. Swoje stoisko na targach miała też Polska Grupa Górnicza S.A.

>>>
2018-03-05
KWK ROW I PGG S.A. z Pucharem Ministra w slalomie gigancie

Kolejny slalom gigant o Puchar Ministra Energii na Stacji Narciarskiej Cieńków za nami. Tradycją jest już, że na stoku w Wiśle Malince tego dnia cieszyć możemy się wspaniałymi warunkami – słońcem, lekkim mrozem, doskonale przygotowanym stokiem i przede wszystkim dobrym humorem. Wszystko to sprzyja pozytywnej rywalizacji.

>>>
2018-03-02
Nowy numer miesięcznika „Polska Grupa Górnicza”

Ukazał się najnowszy, marcowy numer naszego miesięcznika – Magazyn PGG. W tym wydaniu Czytelnicy znajdą jak zwykle wiele interesujących informacji i artykułów. Numer otwiera relacja z nadania wiceministrowi Grzegorzowi Tobiszowskiemu tytułu Człowieka Roku 2017.

>>>
2018-03-01
Polska Grupa Górnicza laureatem konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”

Krajowa Izba Gospodarcza, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” oraz Agencja Impressarium po raz VII przyznały nagrody w konkursie „Pracodawca Godny Zaufania”.  W kategorii edukacja zwyciężyła Polska Grupa Górnicza za kompleksową ofertę edukacyjną, adresowaną do obecnych i potencjalnych pracowników „Organizacja ucząca się”.

>>>
2018-02-28
Ruch Marcel kopalni ROW – laureatem konkursu „Bezpieczna Kopalnia”.

Od poniedziałku w Krakowie trwa XXVII Szkoła Eksploatacji Podziemnej.  Jak każdego roku obrady gromadzą osoby związane  nie tylko z przemysłem wydobywczym.  Uczestnikami są  zarówno przedstawiciele kopalń (kadra inżynieryjno-techniczna ) i firm pracujących na rzecz górnictwa, jak i pracownicy wyższych uczelni oraz instytutów naukowo-badawczych. Każdego roku SEP jest nie tylko okazją do podsumowania całorocznych prac w branży ale także do przyznania prestiżowych nagród.

>>>
2018-02-12
Człowiek Roku 2017 Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl

Wiceminister Energii Grzegorz Tobiszowski otrzymał tytuł Człowieka Roku 2017. O wręczeniu tego wyróżnienia zadecydowali czytelnicy Trybuny Górniczej oraz portalu nettg.pl. Uroczyste wręczenie tytułu odbyło się 12 lutego w Katowicach w siedzibie Wydawnictwa Górniczego. Nagroda przyznana została za zaangażowanie w rozwój regionu oraz uzdrawianie polskiego górnictwa.
Liczba odsłon artykułów na portalu, w których pada nazwisko polityka odpowiedzialnego za górnictwo to 1 156 002! Materiały te cieszyły się zdecydowanie największym zainteresowaniem czytelników.

 

>>>
2018-02-08
Oświadczenie

W związku z artykułem red. Karoliny Bacy-Pogorzelskiej, który ukazał się 8 lutego br. w Dzienniku Gazecie Prawnej pt. „Premier w końcu dowiedział się, że brakuje węgla”, Polska Grupa Górnicza oświadcza, że w tekście znalazły się nieprawdziwe informacje jakoby PGG nie zrealizowała kontraktu z ArcelorMittal Poland na dostawę około 1 mln ton węgla. Polska Grupa Górnicza oświadcza, że kontrakt z ArcelorMittal Poland zawarty na 2017 rok został zrealizowany. Spółka uzyskała w kontrakcie satysfakcjonujące ceny, w pełni odzwierciedlające sytuację na rynku.

>>>
2018-02-08
Pomoc publiczna dla polskiego górnictwa z unijną akceptacją

Komisja Europejska 8 lutego 2018 r. zaakceptowała zmiany do programu pomocy państwa dla sektora górnictwa węgla kamiennego na lata 2015 – 2023 - To dobra decyzja dla Polski i polskiego górnictwa, a także ważny element prowadzonego przez ME procesu restrukturyzacji branży  – komentuje minister energii Krzysztof Tchórzewski.

>>>
2018-02-06
Nowy numer miesięcznika „Polska Grupa Górnicza”

Ukazał się najnowszy numer miesięcznika „PGG Magazyn”. Znajdą w nim Państwo m.in. wszystko o nowym programie Polskiej Grupy Górniczej – mającym na celu rozwój i udoskonalenie spółki w każdym z jej obszarów. Program nosi nazwę „Organizacja ucząca się”. Dariusz Gołębiewski wiceprezes PZU LAB mówi o pierwszym z projektów w ramach tego programu i działaniach na najbliższe miesiące. Warto wrócić do wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Katowicach i Programu dla Śląska, o którym mówił w grudniu w Urzędzie Wojewódzkim. Prócz tego w numerze zapraszamy do poczytania i obejrzenia relacji z wystawy zdjęć naszego redakcyjnego kolegi Jana Czypionki. Tym razem fotograf prezentuje swoje prace zrobione w dzielnicy Lipiny w Świętochłowicach Śląskich. Poza tym w numerze jak zwykle krzyżówka, komiks i jak zawsze na początku roku – kalendarium i jednocześnie przegląd tego co za nami w 2017.

>>>
2018-02-06
PGG ufunduje stypendia dla uczniów szkół górniczych

Polska Grupa Górnicza podjęła decyzję o ufundowaniu stypendiów uczniom podejmującym naukę w szkołach górniczych. Wszyscy uczniowie klas górniczych  posiadających stosowną umowę o gwarancji zatrudnienia otrzymają pracę w PGG.

>>>
2018-02-01
Szefowie resortu energii spotkali się z zarządem PGG oraz stroną społeczną

Tematem spotkania była sytuacja finansowa spółki, plany inwestycyjne na przyszłość oraz funkcjonowanie zespołu monitorującego. 

>>>
2018-01-24
Warsztaty PZU LAB

W Polskiej Grupie Górniczej uruchomiony został program „Organizacja ucząca się”. W ramach tej inicjatywy spółka zaangażowana jest w szereg projektów służących wypracowaniu nowych rozwiązań technicznych jak i organizacyjnych oraz stałemu doskonaleniu naszej kadry pracowniczej. Chcemy jako nowoczesne przedsiębiorstwo być organizacją stale adoptującą się do zmiennych warunków (gospodarczych, rynkowych, naturalnych),   od których zależne jest funkcjonowanie spółki. Organizacja ucząca się potrafi identyfikować i eliminować błędy zaś  proces indywidualnego i grupowego doskonalenia się jest w niej ułatwiany i wspierany.

>>>
2018-01-23
Uruchomiono punkt informacyjny dla pracowników Ruchu Śląsk

Proces alokacji pracowników Ruchu Śląsk KWK Wujek przebiega bez żadnych zakłóceń. Zgodnie z zapowiedziami, strona społeczna otrzymała szczegółowe listy z informacjami do jakich kopalń i zakładów trafią poszczególni pracownicy. Z 798 pracowników Ruchu Śląsk przewidzianych do alokacji, większość, bo ponad 500 pracowników przejdzie na kopalnię Ruda.

>>>
2018-01-17
Współpraca PGG ze szkołami górniczymi

W siedzibie PGG 16 stycznia br. wiceprezes  Polskiej Grupy Górniczej ds. pracowniczych Jerzy Janczewski spotkał się  z  dyrektorami szkół górniczych z województwa śląskiego. Tematem  przewodnim były   nabory uczniów  na rok szkolny 2018 / 2019 prowadzone przez  placówki oświatowe  oraz planowane przez szkoły kierunki kształcenia. Wiceprezes PGG ds. pracowniczych Jerzy Janczewski podkreślił, że wszyscy uczniowie klas górniczych  ze szkół posiadających stosowną umowę o gwarancji zatrudnienia otrzymają pracę w Polskiej Grupie Górniczej. Dyrektorzy szkół z Katowic, Mysłowic, Gliwic, Rudy Śląskiej, Lędzin, Łazisk Górnych, Rybnika, Radlina i Wodzisława Śl. przedstawili jak wygląda sytuacja w ich placówkach i jakie mają plany na nadchodzący rok szkolny.

>>>
2018-01-12
Proces alokacji pracowników Ruchu Śląsk na ukończeniu

Polska Grupa Górnicza informuje, że proces alokacji pracowników Ruchu Śląsk KWK Wujek jest na ukończeniu. Z 798 pracowników Ruchu Śląsk przewidzianych do alokacji, 517 pracowników przejdzie na inne kopalnie PGG – Piast-Ziemowit, Ruda, Bolesław Śmiały, Jankowice, Chwałowice, Murcki-Staszic oraz Mysłowice-Wesoła. Z jednorazowych odpraw pieniężnych skorzysta  76 osób, z urlopów przeróbki węgla 25 osób, zaś z urlopów górniczych 12 osób. 84 osoby przejdą do SRK, 53 pracowników do ZGRI oraz 6 osób na kopalnię Sośnica. Dodatkowo 25 osób przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim.

>>>
2018-01-11
PGG, PGNiG, JSW i Tauron będą współpracować przy wydobyciu metanu z pokładów węgla

Przedstawiciele zarządów spółek górniczych i energetycznych podpisali w Katowicach list intencyjny, który pozwoli na rozwój programu Geo-Metan. Współpraca pomoże zwiększyć krajowe wydobycie gazu ziemnego, zmniejszyć koszty wydobycia węgla i poprawić bezpieczeństwo górników pracujących pod ziemią. Celem programu Geo-Metan jest rozwijanie i udoskonalanie krajowych technologii poszukiwania i wydobycia metanu z pokładów węgla przed rozpoczęciem eksploatacji górniczej. Dzięki współpracy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA i Tauron Polska Energia SA możliwe będzie przeprowadzenie prac poszukiwawczych i wydobywczych na terenach górniczych, na których planowane jest wydobycie węgla.

>>>
2018-01-09
Informacja dla kontrahentów

Oświadczenie o przekształceniu w PGG S.A.

>>>
2018-01-08
Dar PGG na jubileusz arcybiskupa Skworca

Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc w sobotę, 6 stycznia, świętował 20. rocznicę przyjęcia święceń biskupich. Z tej okazji w archikatedrze Chrystusa Króla odprawiono uroczystą msze świętą, w czasie której zarząd Polskiej Grupy Górniczej w imieniu wszystkich pracowników spółki podarował duszpasterzowi kielich mszalny zawierający elementy wykonane z węgla.

Na nabożeństwo licznie przybyli wierni. W ławach kościoła zasiedli m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, parlamentarzyści, samorządowcy oraz zarząd Polskiej Grupy Górniczej na czele z prezesem Tomaszem Rogalą.

>>>
2018-01-05
Sobotni koncert kolęd w kościele pw. św. Barbary w Katowicach - Giszowcu

Polska Grupa Górnicza zaprasza na doroczny koncert kolęd, jaki rozpocznie się w kościele pw. św. Barbary w Katowicach - Giszowcu w sobotę, 6 stycznia o godz. 17.00.

Wystąpi Orkiestra Symfoniczna PGG pod dyrekcją Grzegorza Mierzwińskiego z solistami: Lucyną Jarząbek – sopran, Kingą Czyż – mezzosopran, Justyną Jarząbek – wokal i Szczepanem Sorotą – baryton. W czasie koncertu wykonywane będą kolędy w aranżacji Andrzeja Marko.

>>>
2018-01-04
Praktyki dla uczniów i studentów w podziemnym ośrodku szkolenia

Na kopalni Wujek wchodzącej w struktury Polskiej Grupy Górniczej funkcjonuje Podziemny Ośrodek  Szkolenia Zawodowego.  Część wyrobisk i pomieszczeń na poziomie 370 m  po zakończeniu robót górniczych zaadaptowano na jedyne takie w Polsce pole szkoleniowe.  Zorganizowano je  z myślą o uczniach szkół górniczych, studentach uczelni wyższych i kursach kwalifikacyjnych.  Pole szkoleniowe na poz. 370 m. znajduje się w polu niemetanowym, nie zagrożonym tąpaniami  klasy A zagrożenia wybuchem pyłu węglowego. Występują tu korzystne parametry mikroklimatu dołowego. Brak jest dostępu do nieczynnych wyrobisk.

>>>
2017-12-29
Polska Grupa Górnicza spółką akcyjną

W dniu 29 grudnia 2017 roku Sąd Rejonowy w Katowicach wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego przekształcenie Polskiej Grupy Górniczej sp. z o.o. w Polską Grupę Górniczą spółką akcyjną. Do spółki akcyjnej przystąpili wszyscy dotychczasowi Wspólnicy i przyjęli treść statutu spółki.

>>>
2017-12-27

Magia Świąt Bożego Narodzenia uwolniła w nas pokłady życzliwości, których wyrazem były  świąteczne i noworoczne życzenia. Za wszystkie słowa pozdrowień, pamięci i sympatii, w imieniu Zarządu Polskiej Grupy Górniczej  składam Państwu serdeczne podziękowania.

Za przesłane życzenia dziękujemy:

  • Posłom i Senatorom Rzeczypospolitej Polskiej
  • przedstawicielom administracji rządowej i samorządowej na czele z Wojewodą Śląskim oraz Prezydentem Miasta Katowice
  • przedstawicielom społeczności  lokalnych  na których terenie Polska Grupa Górnicza prowadzi swoją działalność
  • inwestorom
  • duchowieństwu
  • odbiorcom strategicznym węgla
  • przedstawicielom Autoryzowanych Sprzedawców PGG
  • kontrahentom i współpracownikom biznesowym
Składamy także podziękowania  naszym pracownikom, którzy w imieniu własnym oraz swoich rodzin przekazali nam ciepłe i wzruszające życzenia. 

Tomasz Rogala
Prezes Zarządu

>>>
2017-12-22
Premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod pomnikiem poległych górników KWK „Wujek”

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Katowicach zorganizowanej w celu prezentacji  Programu dla Śląska złożył kwiaty pod  Krzyżem-Pomnikiem Poległych Górników KWK „Wujek”. Premier interesował się sytuacją rodzin zamordowanych górników oraz losami uczestników strajku i pacyfikacji kopalni „Wujek”. Premiera przed pomnikiem poległych górników przywitali Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, Michał Paprotny, dyrektor kopalni Wujek-Śląsk, Krzysztof Pluszczyk, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci KWK "Wujek oraz Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Premier Mateusz Morawiecki otrzymał dwa prezenty: książkę Wujek 81, którą wręczył jej autor Robert Ciupa, oraz - z rąk prezesa PGG Tomasza Rogali - węglową miniaturę stojącego przy kopalni pomnika – krzyża.

>>>
2017-12-22
Nowy numer miesięcznika „Polska Grupa Górnicza”

Ukazał się najnowszy numer Magazynu PGG, a w nim relacje z tegorocznych obchodów barbórkowych. W numerze nasi Czytelnicy znajdą także ciekawe artykuły dotyczące zwyczajów świątecznych. Szczególnie polecamy również wywiad z Grzegorzem Tobiszowskim, wiceministrem energii.
Zespół redakcyjny życzy Czytelnikom naszego miesięcznika szczęśliwych i wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkich łask i dóbr w nadchodzącym Nowym Roku.

>>>
2017-12-19
Układ zbiorowy jak konstytucja

- Uproszczenie systemu wynagrodzeń, ujednolicenie uregulowań oraz budowa ścieżki kariery zawodowej to najważniejsze zagadnienia nad którymi musimy popracować. W obecnym funduszu wynagrodzeń jest dużo przywilejów, dodatków. Trzeba ten system ujednolicić. Dzisiejsze nasze spotkanie może rozpocząć ogólnokrajową dyskusję na temat układów zbiorowych pracy  – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski w czasie konferencji „Układ zbiorowy pracy w warunkach nowoczesnej gospodarki”, która odbyła się we wtorek, 19 grudnia, w Katowicach w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

>>>
2017-12-17
36. rocznica pacyfikacji strajku w kopalni Wujek

Z udziałem wicepremier Beaty Szydło i przedstawicieli rządu odbyły się w sobotę, 16 grudnia, w Katowicach główne uroczystości z okazji 36. rocznicy krwawej pacyfikacji strajku w kopalni Wujek.

>>>
2017-12-14
Pracownicy KWK Ruda wyróżnieni w konkursie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

11 grudnia w Ministerstwie Rodziny, pracy i Polityki Społecznej odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy. Głównym organizatorem było Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Udział w wydarzeniu wzięła minister Elżbieta Rafalska oraz wiceminister Elżbieta Bojanowska. Pracownicy KWK Ruda w składzie Michał Piecha – dyrektor kopalni, Jarosław Wysota, Mariusz Szyguła oraz Mirosław Tompalski otrzymali wyróżnienie w kategorii:  rozwiązania techniczne i organizacyjne za opracowanie pt.: System animowanej prezentacji rozpływu powietrza oraz monitorowania zagrożeń naturalnych w wyrobiskach górniczych BRYZA.  

>>>
2017-12-06
Wizyta Mikołaja w przedszkolach współpracujących z PGG

Św. Mikołaj z pomocą Polskiej Grupy Górniczej odwiedził we wtorek 6 grudnia przedszkola, do których chodzą między innymi pociechy naszych pracowników. To placówki, z którymi kopalnie PGG współpracują od wielu lat. W tym roku drobne upominki trafiły również do przedszkoli, które w latach ubiegłych współpracowały z KHW. Jednym z przedszkoli, które odwiedził we wtorek św. Mikołaj, wraz z pomocnikami z kopalni Ruda było Przedszkole nr 30 Bajkowa Kraina w Rudzie Śląskiej, które przygotowywało występ artystyczny na Centralną Akademię Barbórkową Polskiej Grupy Górniczej  w miniony piątek 1 grudnia. Dzieci radośnie przywitały św. Mikołaja, śpiewały górnicze piosenki i podziękowały za upominki. W sumie obdarowanych przez św. Mikołaja zostało ponad 8 tys.  przedszkolaków z  Katowic, Rybnika, Radlina, Rydułtów,  Rudy Śląskiej, Zabrza, Lędzin, Bierunia, Łazisk Górnych, Gliwic, Przyszowic, Czeladzi i Mysłowic. 

>>>
2017-12-05
Akademia Barbórkowa PGG z udziałem premier Beaty Szydło

Podczas centralnej Barbórki Polskiej Grupy Górniczej, Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii został uhonorowany stopniem generalnego dyrektora górnictwa. Dokonała tego aktu premier Beata Szydło oraz minister energii Krzysztof Tchórzewski. - Z tą propozycją chciałem wystąpić do premier Beaty Szydło już rok temu, ale Grzegorz Tobiszowski poprosił mnie, abym poczekał z tym, aż sytuacja w branży zacznie wyraźnie się poprawiać. To on wyznaczył kierunek w jakim trzeba iść, co zrobić w polskim górnictwie, aby je uratować. To, że wziął na siebie odpowiedzialność za górnictwo, jest wyrazem wielkiej odwagi. Gdyby ta reforma się nie udała, byłoby to osobistą porażką wiceministra. Jego zasługi dla górnictwa są niepodważalne. To człowiek oddany pracy, który nigdy nie odmawia - podkreślał Krzysztof Tchórzewski w laudacji ku czci wiceministra energii.

>>>
2017-12-01
List do górników

List Prezesa zarządu Polskiej Grupy Górniczej sp. z o.o. do Górnikow.

>>>
2017-12-01
Nowy numer miesięcznika „Polska Grupa Górnicza”

Tuż przed Barbórka ukazał się nowy numer magazynu firmowego PGG. Jak przystało na czas świąteczny, znalazły się w nim życzenia dla wszystkich pracowników Polskiej Grupy Górniczej, krótka relacja z naszej wystawy w Sejmie zatytułowanej: „Górnictwo węglowe, historia i teraźniejszość” a także m.in. rozmowa z dyrektorem Kopalni Doświadczalnej „Barbara” doc. dr. hab. Inż. Krzysztofem Cybulskim oraz relacja z finału konkursu „Pracuję Bezpiecznie 2017”. Proponujemy także zaglądnąć do artykułu zatytułowanego „Pokażmy Barbórkę światu” - gdzie dowiemy się, kto i jak możne wpisać nasze święto na listę niematerialnego dziedzictwa. Poza tym jak zwykle zamieszczamy nasze stałe rubryki a także komiks, krzyżówkę i zbiór różnych informacji z pogranicza gospodarki, górnictwa i ekonomii.
Zapraszamy do lektury.

>>>
2017-11-23
„Górnictwo, historia  i teraźniejszość" - wystawa w gmachu Sejmu RP

W gmachu Sejmu RP  22  listopada odbyło się otwarcie wystawy  „Górnictwo, historia  i teraźniejszość”, którą przygotowała  Polska Grupa Górnicza z inicjatywy posła Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Gonciarza. W inauguracji udział wzięli minister energii Krzysztof Tchórzewski, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala oraz śląscy parlamentarzyści.

>>>
2017-11-20
IV Polski Kongres Górniczy - sesja plenarna pod patronatem Polskiej Grupy Górniczej

Za nami pierwszy dzień IV Polskiego Kongresu Górniczego, który rozpoczął się 20 listopada w  Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sesji plenarnej  pod hasłem :  „Surowce mineralne w strategii gospodarczej Polski – jak wydobywać, jak pozyskiwać, jak oszczędzać w dobie zrównoważonego rozwoju" patronowała Polska Grupa Górnicza.  

>>>
2017-11-20
Komunikat Polskiej Grupy Górniczej

Sytuacja Polskiej Grupy Górniczej jest stabilna, spółka wypracowuje zysk, ale proces restrukturyzacji jeszcze się nie zakończył. Minister Energii Krzysztof Tchórzewski oraz jego zastępca Grzegorz Tobiszowski wzięli udział w spotkaniu zespołu monitorującego w PGG.

>>>
2017-11-17
Ważna informacja w sprawie rekompensata z tytułu utraconego prawa do bezpłatnego węgla

Polska Grupa Górnicza informuje, że punkty obsługi utworzone w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej będą czynne w sobotę 18-11-2017r.  tak  jak do tej pory w godzinach od 8. 00 do 20.00.

>>>
2017-11-17
Finał konkursu „Pracuję bezpiecznie 2017” - triumf Piotra Pucki z ruchu Piast KWK Piast-Ziemowit

Tegoroczną edycję konkursu wiedzy o BHP wygrał sztygar zmianowy z ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit Piotr Pucka. Na podium uplasowali się również Zbigniew Bugdol z ruchu Chwałowice KWK ROW oraz Damian Starowicz z ruchu Halemba KWK Ruda.

>>>
2017-11-16
Postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko Prezesa Zarządu Śląskiego Centrum Usług Wspólnych Sp. z o.o. w Katowicach

Rada Nadzorcza Śląskiego Centrum Usług Wspólnych Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Karolinki 1 ogłasza postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko Prezesa Zarządu Śląskiego Centrum Usług Wspólnych Sp. z o.o. w Katowicach

>>>
2017-11-08
Wypadek w kopalni Ruda

We wtorek 7 listopada br., w KWK Ruda ruch Pokój doszło do tragicznego wypadku, w wyniku którego śmiertelnych obrażeń doznał 34-letni górnik. Do wypadku doszło o godz. 18.30 w ścianie 146, pokład 414/2 na poziomie 600 metrów. Podczas rozbijania brył węgla nagromadzonych w rejonie wysypu przenośnika zgrzebłowego ścianowego pracownik poślizgnął się i stracił równowagę. W wyniku tego łańcuch przenośnika pochwycił nogę pracownika, która została dociśnięta do kadłuba napędu przenośnika. Natychmiast przystąpiono na akcji ratowniczej. Pracownik został przewieziony karetką do Szpitala Miejskiego nr 1 w Rudzie Śląskiej, gdzie niestety pomimo wysiłków lekarzy zmarł.

>>>
2017-11-06
Kopalnia Murcki-Staszic zmaga się z efektem wieloletnich zaniedbań inwestycyjnych

Aktualna sytuacja kopalni Murcki-Staszic to nic innego jak skutek wieloletnich zaniedbań inwestycyjnych. W ciągu ostatnich siedmiu lat kopalnia przeznaczyła na inwestycje o ponad miliard mniej niż wynosiły realne potrzeby! To był kanibalizm inwestycyjny.

>>>
2017-11-23
Nowy numer miesięcznika „Polska Grupa Górnicza”

 

>>>
2017-10-31
Teatr Telewizji w kopalni "Wujek"

Na kilka godzin w poniedziałek 30 października br. część kopani „Wujek” opanowana została przez  ekipę TVP3 Katowice. W naturalnym otoczeniu kręcono kilka scen dla spektaklu „Wujek 81. Czarna ballada”.

>>>
2017-10-30
Kontrolujemy sytuację na rynku węgla - Rozmowa z Adamem Hochułem, wiceprezesem Zarządu Polskiej Grupy Górniczej

Zbliża się sezon  grzewczy i jak co roku o tej porze obserwujemy zwiększone zapotrzebowanie na węgiel wśród klientów indywidualnych. Czy PGG monitoruje sytuację w składach opałowych? Dysponujemy raportami ze składów autoryzowanych sprzedawców PGG oraz informacjami od przedstawicieli handlowych. Dostawy do sieci autoryzowanych sprzedawców są realizowane na bieżąco i zgodnie z harmonogramami wynikającymi z kontraktów. Okresowo, jak co roku, ze względu na sezon wzmożonych zakupów węgla przed zimą w składach mogą występować niskie stany magazynowe. Wartym podkreślenia jest fakt, że w tym roku wyprodukowaliśmy i sprzedaliśmy już ok. 230 tys. ton węgla opałowego więcej niż w porównywalnym okresie roku ubiegłego.

>>>
2017-10-26
Infolinie i punkty obsługi będą działać dłużej

Osoby uprawnione do świadczenia z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla mogą składać wnioski w wyznaczonych do tego miejscach do 18 listopada 2017 r. włącznie. W związku z dużym zainteresowaniem zostaje także wydłużony czas pracy punktów informacyjnych oraz infolinii do godz. 20:00.

>>>
2017-10-25
Spotkanie z Autoryzowanymi Sprzedawcami węgla opałowego

W dniu 20.10.2017 r.  w Wiśle w hotelu „Stok" odbyło się spotkanie warsztatowe organizowane przez Polską Grupę Górniczą z Autoryzowanymi Sprzedawcami węgla opałowego. Spotkanie to odbyło się po raz pierwszy po połączeniu Polskiej Grupy Górniczej z Katowickim Holdingiem Węglowym S.A. Podsumowano dotychczasową współpracę po połączeniu dwóch spółek oraz omówiono główne wyzwania na najbliższe miesiące, ze szczególnym uwzględnieniem zbliżającego się okresu grzewczego.

>>>
2017-10-24
Komunikat w sprawie świadczenia rekompensacyjnego dla emerytów

Prezydent podpisał 23 października 2017 ustawę o rekompensacie z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Ustawa wchodzi w życie z dniem 24  października 2017 r. Od tego momentu osoby uprawnione do świadczenia mogą składać wnioski w wyznaczonych do tego miejscach.

>>>
2017-10-23
Komunikat spółki

23 października br., odbyło się spotkanie zespołu monitorującego w Polskiej Grupie Górniczej. Zespół pozytywnie ocenił sytuację spółki za III kwartał br. Zdaniem członków zespołu, wynik finansowy jest dobry. Następne spotkanie zespołu odbędzie się w listopadzie br. Jego celem będzie ocena sytuacji spółki za październik i prognoz dotyczących listopada i grudnia oraz realizacja zapisów porozumienia z 19 kwietnia 2016  roku.

>>>
2017-10-17
Świadczenia dla emerytów górniczych bez dodatkowych opłat

Świadczenia z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla osobom uprawnionym będą przekazywane bez dodatkowych opłat. Jakiekolwiek płatne usługi, proponowane przez firmy i kancelarie prawne w tym zakresie, są bezpodstawne i nie stanowią warunku koniecznego do otrzymania świadczenia.

>>>
2017-10-14
Studia doktoranckie w Głównym Instytucie Górnictwa dla pracowników PGG

Polska Grupa Górnicza zawarła porozumienie z Głównym  Instytutu Górnictwa w celu podjęcia  współpracy w zakresie studiów doktoranckich dla naszej kadry inżynieryjno-technicznej. To pierwsze tego typu studia doktoranckie w branży górniczej w Polsce. W ramach tej współpracy 20 naszych inżynierów otworzy przewody doktorskie celem przeprowadzenie doktoratów wdrożeniowych, których wdrożenie przysporzy wiele korzyści w zakresie innowacji górniczych. Studia będą realizowane  zgodnie z zaopiniowanym przez Radę Naukową programem. Studia doktoranckie prowadzone będą w dyscyplinie górnictwo i geologia inżynierska, i realizowane w oparciu o wspomniany Program Ramowy oraz opracowania projektowe, konstrukcyjne i technologiczne pochodzące z kopalń PGG.

>>>