Aktualności

2017-09-25
Bohaterski czyn górników z „Rydułtów”

Jarosław Ruda i Jarosław Jasita - pracownicy ruchu Rydułtowy kopalni ROW, którzy w sobotę wyłowili z Wełtawy pod mostem Karola w Pradze 80-letniego słynnego czeskiego aktora Jana Třiskę, zostali uhonorowani przez wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego  i   prezesa zarządu PGG Tomasza Rogalę.

>>>
2017-09-25
Współpraca PGG z Politechniką Śląską

Polska Grupa Górnicza  podjęła współpracę z Politechniką Śląską w zakresie płatnych praktyk studenckich w kopalniach PGG. To pierwsza tego typu umowa w górnictwie o tak szerokim zakresie. Współpraca polegać będzie na organizacji przez PGG praktyk studenckich w okresie całego  przebiegu studiów.  W pierwszym semestrze student odbywać będzie praktyki pod okiem wykwalifikowanych instruktorów i wytypowanych opiekunów praktyk studenckich na niemal wszystkich działach ruchu zakładu górniczego, bez względu na wybrany kierunek studiów.

>>>
2017-09-25
Festyn na 100 lecie kopalni Sośnica

Okrągły  jubileusz KWK Sośnica dyrekcja kopalni postanowiła świętować w wyjątkowym miejscu, jakim jest Śląskie Wesołe Miasteczko pełne atrakcji dla dzieci tych małych, ale też tych trochę większych. Festyn otworzył dyrektor kopalni Sośnica Dariusz Rębielak wraz z prezesem Polskiej Grupy Górniczej Tomaszem Rogalą, składając pracownikom najlepsze jubileuszowe życzenia. We wspólnym świętowaniu uczestniczyli również wiceprezes PGG ds. pracowniczych Jerzy Janczewski, dyrektor ds. ekonomiczno-pracowniczych Beata Maraszkiewicz, naczelny inżynier Tomasz Duda, przedstawiciele strony społecznej oraz przede wszystkim załoga KWK Sośnica wraz z rodzinami.

>>>
2017-09-25
Sto lat ratowników górniczych z Wieczorka

Sto lat temu, w dziewięć lat po utworzeniu Górnośląskiej Głównej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu (1908)  w pomieszczeniach przy szybie Poniatowski  (wówczas szyb Carmer) znalazła miejsce Zawodowa Straż Pożarna i Stacja Ratownicza kopalni Giesche, obecnie - Wieczorek.

>>>
2017-09-20
Prezes Tomasz Rogala gościem Radia Piekary

Prezes PGG Tomasz Rogala był gościem „Rozmowy Dnia” w  Radiu Piekary, gdzie odniósł się m. in. do uchwały antysmogowej. Prezes Rogala zapewnił, że PGG popiera rozwiązania służące ochronie środowiska, zauważył jednak, że na etapie prac samorząd niestety nie zasięgnął opinii spółki węglowej. Prezes Rogala dodał, że  PGG systematycznie zwiększa wydobycie. Od połowy września spółka fedruje ponad 130 tys. węgla na dobę. Stwierdził, że postulaty strony społecznej w sprawie dodatkowych wynagrodzeń potwierdzają potrzebę pracy nad układem zbiorowym pracy i motywacyjnym systemem wynagrodzeń.

>>>
2017-09-19
Rocznica katastrofy w kopalni Wujek – Ruch Śląsk

W Rudzie Śląskiej - Kochłowicach uczczono pamięć dwudziestu górników, którzy zginęli w katastrofie, która wydarzyła się 18 września 2009r.  w kopalni „Śląsk" – obecnie Wujek – Ruch Śląsk. Mszę świętą w intencji ofiar katastrofy w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach odprawił ksiądz Ireneusz Tatura, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach – Brynowie.

>>>
2017-09-14
Pielgrzymka biegowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Spod pomnika górników zamordowanych na "Wujku" 13 września ruszyła pielgrzymka biegowa  do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przed nimi 320 km i 2 dni biegu w sztafecie. To już 12. edycja "Biegu Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego". Biegacze chcą w ten sposób  uczcić pamięć o ofiarach grudnia 1981 r. oraz o  męczeńskiej śmierci w październiku 1984 r. kapelana "Solidarności" ks. Jerzego Popiełuszki.

>>>
2017-09-11
Prezes PGG Tomasz Rogala dla Pulsu Biznesu: Firma generuje gotówkę

Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy udzielił wywiadu (11.09.2017) red. Magdalenie Graniszewskiej z Pulsu Biznesu. Prezes Rogala stwierdził, że PGG odnotowuje zwiększone zapotrzebowanie na węgiel na przyszły rok. Spółka analizuje obecnie, czy da radę sprostać temu zapotrzebowaniu, ponieważ nie zapowiedziały go żadne analizy rynkowe, ani żadne wcześniejsze sygnały ze strony zamawiających. PGG, po pięciu latach wstrzymywania inwestycji ze względów finansowych, jest w trakcie odbudowywania mocy produkcyjnych. Pamiętajmy jednak, że odbudowa ściany w górnictwie trwa 2,5-3 lata, zamówienie nowego kombajnu to też proces długotrwały, bo po powrocie koniunktury węglu producenci maszyn są obłożeni zamówieniami. PGG chce zaproponować kontrahentom długoletnie umowy, które dadzą spółce wyobrażenie o jej przyszłym zapotrzebowaniu na węgiel. To pozwoli PGG zaplanować inwestycje i wydobycie.

>>>
2017-09-07
Orkiestra KWK Chwałowice na inauguracji Dnia Polski w Astanie

Dzisiaj w Astanie odbywają się uroczystości inauguracyjne Dnia Polski na EXPO 2017 ASTANA. W obchodach udział wzięła Orkiestra Dęta KWK Chwałowice. Obecny na miejscu wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnych uroczystości wziął udział w Forum Gospodarczym KAZENERGY FORUM, podczas którego mówił o tym, jak Polska i Kazachstan mogą współpracować w energetyce.

>>>
2017-09-06
Możemy wreszcie spokojnie mówić o przyszłości branży - górnicza sesja Rady Miasta w Rudzie Śląskiej

- Po dwóch latach ciężkiej wytężonej pracy grupy kompetentnych ludzi stworzyliśmy fundamenty zmian, uporządkowania sytuacji w polskim górnictwie. Wiele wyzwań jest jeszcze przed nami, ale możemy pokazać, że te dwa lata dają efekty - podsumowywał we wtorek, 5 września br. informacje przedstawione na 37. nadzwyczajnej sesji RM w Rudzie Śląskiej wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski.

>>>
2017-08-31
Jubileusz zakładu górniczego „Murcki”

W tym roku mija  360 lat  (1657-2017) od rozpoczęcia fedrowania węgla kamiennego na Murckach.  Dawna kopalnia „Murcki”, wchodząca obecnie  w skład kopalni „Murcki-Staszic”, należącej do Polskiej Grupy Górniczej, jest najstarszą kopalnią węgla kamiennego na Górnym Śląsku. Początki kopalni to lata pięćdziesiąte XVII w., kiedy to kopano tu węgiel na terenie zwanym Rudne Kotliska.  Eksploatację przemysłową węgla rozpoczęli właściciele terenu – książęta pszczyńscy. Ze względu na płytkość zalegania węgla pod powierzchnią ziemi, przez pierwsze blisko sto lat eksploatacji, pozyskiwano go metodą odkrywkową.

>>>
2017-08-29
Targi górnictwa rozpoczęte

W Katowicach rozpoczęły się dzisiaj tj. 29.08 Międzynarodowe Targi Górnictwa. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał prezydent Katowic, Marcin Krupa w towarzystwie premier Beaty Szydło i wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego.  Szefowa rządu podkreśliła w swoim przemówieniu, że dzięki pracy i zaangażowaniu ministrów Krzysztofa Tchórzewskiego i Grzegorza Tobiszwskiego możemy dziś powiedzieć,  że polskie górnictwo rodzi się na nowo.

>>>
2017-08-28
Festyn rodzinny na 60 lecie KWK Halemba

Meczem finałowym piłki nożnej o Puchar Dyrektora KWK Ruda rozpoczął się w minioną sobotę festyn rodzinny z okazji 60 lecia KWK Halemba.  Zwycięski puchar kapitanowi drużyny górników z Halemby wręczyli wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala oraz dyrektor KWK Ruda Michał Piecha. Na festynie, który zorganizowany został przy boisku GKS Grunwald gościli również wiceprezes PGG ds. pracowniczych Jerzy Janczewski, wiceprezes PGG ds. sprzedaży Adam Hochuł oraz kierownictwo kopalni.

>>>
2017-08-23
PGG na plusie w pierwszym półroczu

W pierwszym półroczu 2017 r. Polska Grupa Górnicza zanotowała 8 mln zł zysku netto. EBITDA, czyli zysk przed potrąceniem podatków, odsetek i amortyzacji wyniósł 708 mln zł. Wszystkie kontrakty PGG realizowane są na bieżąco.

>>>
2017-08-18
Ziemowit do końca sierpnia chce odbudować wydobycie

Ruch  Ziemowit  planuje do końca sierpnia odbudować wydobycie. Pod koniec lipca br. zostało ono zakłócone obwałem skał nad kluczowym miejscem drogi odstawy urobku.  Poinformował o tym PAP dyrektor kopalni Piast-Ziemowit Rajmund Horst. Jak zaakcentował, zaangażowanie załogi po zdarzeniu zapobiegło znacznie dłuższemu wstrzymaniu wydobycia - jakie mogłoby okazać się katastrofalne dla kopalni i bardzo trudne dla całej PGG.

>>>
2017-08-10
PGG w trosce o środowisko naturalne

Mając świadomość negatywnych konsekwencji użytkowania mułów i flotokoncentratów w nieprzystosowanych do tego celu urządzeniach, Polska Grupa Górnicza podjęła działania zmierzające do wycofania tych sortymentów z oferty skierowanej do sektora komunalno-bytowego. Decyzja jest zgodna z wcześniejszymi deklaracjami PGG oraz przyjętą i realizowaną strategią spółki, w której założono między innymi optymalizację struktury sprzedaży we wszystkich segmentach rynku.

>>>
2017-08-08
Sierpniowy magazyn PGG

Ukazał się sierpniowy numer miesięcznika Polskiej Grupy Górniczej – Magazyn PGG. Tematem wiodącym tym razem jest uchwała antysmogowa, która już za niecały miesiąc wejdzie w życie w wojewódzkie śląskim. Z czym to się wiąże i jakie były kulisy jej powstania – można przeczytać w aktualnym numerze. A co po za tym? Rozmowa z Robertem Ciupą, dyrektorem Śląskiego Centrum Wolności Solidarności, artykuł o tym na co zwrócić uwagę budując na terenie górniczym a także ciekawy materiał o historii kopalni „Halemba”, która obchodzi 60 lecie istnienia. Polecamy także wywiad z Bożeną Naumann, kierownikiem Działu Obsługi Klienta w KWK ROW, tekst o szkoleniach BHP przez internet oraz mnóstwo ciekawych informacji z branży górniczej i nie tylko…. Krzyżówka i piękne zdjęcia obowiązkowo znalazły się i w tym numerze. Zapraszamy do lektury.

>>>
2017-08-07
Powstała Rada Techniczno-Naukowa PGG

W siedzibie PGG odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Techniczno-Naukowej Polskiej Grupy Górniczej. Rada, w skład której weszli znani naukowcy, dyrektorzy kopalń oraz najważniejsi menadżerowie spółki, będzie m. in. opiniować programy i kierunki rozwoju poszczególnych kopalń, kluczowe projekty inwestycyjne oraz strategie rozwoju PGG.

>>>
2017-08-07
Ruch Ziemowit wznowił wydobycie

Ruch Ziemowit należący do kopalni zespolonej Piast-Ziemowit wznowił wydobycie węgla po przestoju spowodowanym obwałem skał stropowych, do którego doszło 24 lipca na poziomie 650 m pod ziemią. Awaria, która spowodowała czasowe wstrzymanie wydobycia węgla zmobilizowała wszystkich pracowników i kierownictwo kopalni.  W wyniku intensywnych pracach naprawczych, udało się przywrócić normalną pracę zakładu.

>>>
2017-07-25
Komunikat

Polska Grupa Górnicza informuje, że w dniu 24 lipca 2017 roku w kopalni Piast-Ziemowit, Ruch Ziemowit na skutek ciśnienia górotworu i utraty odporności obudowy doszło do obwału skał stropowych na skrzyżowaniu przekopu taśmowego z pionowym zbiornikiem wyrównawczym. Do zdarzenia doszło przy szybie nr III na poziomie 650 m. W wyniku awarii żaden z górników nie został poszkodowany, nie wystąpiło także żadne zagrożenie dla załogi. Obecnie trwają intensywne prace związane z przywróceniem funkcjonalności wyrobiska. Zdarzenie spowoduje czasowe ograniczenie wydobycia na Ruchu Ziemowit kopalni zespolonej Piast-Ziemowit.

>>>
2017-07-21
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności - Muzeum Izba Pamięci Kopalni „Wujek”

U zbiegu katowickich ulic Wincentego Pola i Józefa Gallusa, tuż obok Placu NSZZ „Solidarność” oraz ponad trzydziestometrowego Pomnika - Krzyża, stoi parterowy budynek. To dawny magazyn odzieżowy kopalni, w którym teraz mieści się Śląskie Centrum Wolności i Solidarności - Muzeum Izba Pamięci Kopalni „Wujek”.

>>>
2017-07-18
Komentarz senatora Wojciecha Piechy do tzw. uchwały antysmogowej

Od lipca uchwała antysmogowa obowiązuje w Małopolsce, a od września wejdzie w życie w województwie śląskim. Ta druga wprowadza na terenie całego województwa zakaz stosowania w kotłach, kominkach i piecach węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla; mułów, flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem; paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 procent oraz biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 proc. 

>>>
2017-07-14
Ruch Rydułtowy będzie nadal istniał

​W związku z nieprawdziwymi informacjami, który pojawiały się w mediach Polska Grupa Górnicza przeprowadziła specjalną akcję informacyjną dla pracowników Ruchu Rydułtowy należącego do kopalni zespolonej ROW. Zarząd Polskiej Grupy Górniczej podtrzymał wcześniejsze deklaracja, że Ruch Rydułtowy będzie nadal funkcjonował w ramach kopalni zespolonej ROW. Wydobycie w ilości 6,5 tys. ton na dobę po wykonaniu połączenia będzie kierowane dołem kopalni na Ruch Marcel. Szyb Leon IV będzie nadal funkcjonował jako szyb zjazdowo-materiałowy do transportu pracowników oraz materiałów, a także jako główny szyb odwadniający dla kopalni ROW. Planowane zatrudnienie w Ruchu Rydułtowy po przeprowadzonej restrukturyzacji będzie kształtowało się na poziomie ok. 2 tys. pracowników. Ruch Rydułtowy posiada bogate złoże węgla gazowo-koksowego umożliwiające eksploatację jeszcze około 25 lat. Do SRK zostanie przekazana wydzielona część tj. Rydułtowy 1 obejmująca: zakład przeróbczy wraz z bocznicą kolejową oraz Szyb Leon III wraz z pozostałą infrastrukturą. Akcję informacyjną poprzedziło spotkanie członków zarządu PGG z pracownikami oraz stroną społeczną kopalni ROW i Ruchu Rydułtowy.

>>>
2017-07-07
Lipcowy magazyn PGG

​Zapraszamy do lektury  lipcowego numeru miesięcznika Polskiej Grupy Górniczej. Tym razem przygotowaliśmy dla Państwa m.in. reportaż z gali Polsat Boxing Night, na której walczył Robert Talarek z ruchu „Bielszowice" KWK Ruda, duży artykuł o priorytetowych  inwestycjach w Polskiej Grupie Górniczej a także informacje o pracy dla absolwentów szkół zawodowych. Polecamy także rozmowę z profesorem Janem Wojtyłą przewodniczącym rady nadzorczej PGG a także zapoznanie się z ofertą Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności działającym przy kopalni Wujek – które od tego numeru co miesiąc będzie gościć na łamach naszego czasopisma. Poza tym w numerze jak zwykle krzyżówka, dużo pięknych zdjęć oraz wakacyjny temat o tym na co warto zwrócić uwagę przy zakupie roweru…. elektrycznego. Życzymy przyjemnej  lektury.

>>>
2017-07-07
Komunikat personalny

Zarząd Polskiej Grupy Górniczej podjął decyzję o powołaniu Aleksandra Chowańca na stanowisko Dyrektora Kopalni – Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego Oddziału KWK Mysłowice-Wesoła.  Aleksander Chowaniec  jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Wydziału Górnictwa i Geologii specjalności technika eksploatacji złóż oraz podyplomowych studiów zarządzania przedsiębiorstwem górniczym.  Aleksander Chowaniec karierę zawodową zaczynał w kopalni Rydułtowy, gdzie od inspektora doszedł do stanowiska kierownika robót górniczych. Następnie pracował w kopalni Rydułtowy-Anna na stanowisku dyrektora do spraw produkcji oraz w kopalni zespolonej ROW na stanowisku naczelnego inżyniera.

>>>
2017-07-04
Polska Grupa Górnicza - film promocyjny

Zapraszamy do obejrzenia spotu promującego naszą spółkę.

>>>
2017-06-29
Innowacje zaczynają się od ludzi

Polska Grupa Górnicza przeznaczy jedną ścianę wydobywczą na poligon dla naukowców! Spółka włączy się ten sposób do programu doktoratów wdrożeniowych zainicjowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To pierwsza taka inicjatywa w górnictwie i jedna z pierwszych w Polsce. Polska Grupa Górnicza zainaugurowała w czwartek podczas Międzynarodowego Forum Górniczego (International Mining Forum 2017), które odbyło się w kopalni Pniówek, specjalny program badawczy promujący wdrażanie w PGG innowacyjnych i efektywnych pomysłów naukowych. Spółka wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa umożliwi otwarcie 20 przewodów doktorskich pracownikom PGG, których celem będzie opracowanie i wdrożenie nowych i efektywnych rozwiązań badawczych.

>>>
2017-06-27
Oświadczenie PGG ws. publikacji medialnych

W związku z informacjami, które ukazały się 27 czerwca br., w „Rzeczpospolitej” oraz „Dzienniku Gazecie Prawnej”, Polska Grupa Górnicza podtrzymuje wcześniejsze deklaracje, że zamierza wykonać założony na ten rok plan wydobywczy w ilości nie mniejszej niż 32 mln ton węgla i tym samym zrealizować wszystkie zawarte kontrakty na dostawę węgla.

>>>
2017-06-26
Sukces Roberta Talarka z KWK Ruda ruch Bielszowice

Robert Talarek elektromonter z ruchu Bielszowice KWK RUDA w efektywnym stylu pokonał na gali Polsat Boxing Night w trójmiejskiej Ergo Arenie Norberta Dąbrowskiego. Pięściarz z KWK RUDA zdominował rywala, posłał na deski w siódmej rundzie i pewnie zgarnął triumf na punkty. 

>>>
2017-06-20
Wyższa wartość posiłków regeneracyjnych

Zarząd Polskiej Grupy Górniczej podpisał 19 czerwca br., porozumienie ze stroną społeczną działającą w PGG w sprawie zmiany wartości jednostkowych posiłków profilaktycznych. Od 1 lipca br., wartość jednostkowa posiłku dla pracowników w PGG będzie wynosiła odpowiednio 18,90 zł i 16,70. Porozumienie zawarte ze stroną społeczną jest skierowane do pracowników związanych bezpośrednio procesem wydobycia i wzbogacania węgla. Zarząd PGG informuje również, że podwyższenie wartości posiłków profilaktycznych w PGG nie wpłynie na przekroczenie budżetu wydatków w PTE na 2017 rok i jest uzasadnione sytuacją finansową spółki.

>>>
2017-06-12
PGG wyemitowała obligacje

Polska Grupa Górnicza sp. z o.o. informuje o dokonaniu emisji obligacji nowych transz o łącznej wartości nominalnej 1,217 mld zł w ramach programu ustanowionego na podstawie umowy z 28 kwietnia 2016 r., zmienionego aneksem z 30 marca 2017 r. Emisja obejmuje obligacje trzech transz, zróżnicowanych pod względem charakteru i wymagalności, z maksymalnym terminem zapadalności w 2028 roku. Obligacje objęte zostały w całości przez banki (Powszechną Kasę Oszczędności Bank Polski S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank BGŻ BNP Paribas S.A., Bank Zachodni WBK S.A. i DZ Bank AG), tworzące dotychczas konsorcjum gwarantów programu emisji obligacji Katowickiego Holdingu Węglowego S.A, którego aktywa PGG nabyła 1 kwietnia br.

>>>
2017-06-02
Czerwcowy magazyn PGG

Zapraszamy do lektury czerwcowego magazynu Polskiej Grupy Górniczej. W tym numerze przybliżamy Strategię PGG na lata 2017-2030 i  podsumowujemy co na  IX Europejskim Kongresie Gospodarczym mówiono o węglu. Polecamy również relację z tegorocznej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Matki Boskiej Piekarskiej oraz artykuł o wyjątkowej orkiestrze górniczej z KWK Sośnica. Publikujemy ponadto drugą część rozmowy  z terapeutą tradycyjnej medycyny chińskiej, w  numerze również tradycyjnie stałe rubryki "Oni dobrze pracują", "Bezpieczeństwo pracy", "Górnicze pamiątki" i wiele innych.  

>>>
2017-05-31
Czy system zarządzania bezpieczeństwem jest skuteczny? – debata oksfordzka, w katowickiej WSZOP

​Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy zorganizowała debatę oksfordzką, której tematem był system zarządzania bezpieczeństwem,  zaś  moderatorami spotkania byli Andrzej Pakura i Rafał Biały. Do udziału w dyskusji zaproszeni zostali  członkowie Państwowej Inspekcji Pracy, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służb BHP oraz przedstawiciele przedsiębiorstw, Polską Grupę Górniczą reprezentowała Anna Wiśniewska z Biura BHP i Szkoleń Centrali PGG.

>>>
2017-05-30
Minister energii Krzysztof Tchórzewski w rozmowie z wnp.pl

- Sytuacja PGG jest lepsza, ale zdecydowanie zbyt wcześnie, by myśleć o jakichś radykalnych ruchach w zakresie płac.   To wszystko musi być zanalizowane i policzone - mówi minister energii Krzysztof Tchórzewski w rozmowie z portalem wnp.pl 

>>>
2017-05-29
Polska Grupa Górnicza wspiera szkolnictwo zawodowe

W siedzibie PGG 29 maja br. odbyło się spotkanie z udziałem wiceprezesa Polskiej Grupy Górniczej Jerzego Janczewskiego, posła Krzysztofa Sitarskiego z Kukiz 15,  senatora Wojciecha Piechy z Prawa i Sprawiedliwości z dyrektorami szkół górniczych z województwa śląskiego. W spotkaniu uczestniczyli również wiceprezes JSW  Artur Wojtków oraz dyrektor Marcin Nastawny z Tauron Wydobycie. Tematem  przewodnim była  przyszłości szkolnictwa górniczego w kontekście przede wszystkim gwarancji zatrudnienia dla ich absolwentów. Wiceprezes PGG ds. pracowniczych Jerzy Janczewski przedstawił jak wygląda współpraca spółki z placówkami kształcącymi młodzież w zawodach górniczych.

>>>
2017-05-26
"Podziemia Nikiszowca - naszo grubo" - wystawa w Muzeum Historii Katowiec

W czwartek, 25 maja w oddziale Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu otwarto wystawę kilkudziesięciu zdjęć, jakie w kopalni "Wieczorek" wykonał katowicki fotograf, Marek Locher.  Prezentowana wystawa  po raz pierwszy pokazuje podziemie i powierzchnię kopalni "Wieczorek": maszyny, urządzenia, cykl produkcyjny,  prace przygotowawcze, urobek, transport, sortownię... Składa się na nią zbiór fotografii powstałych w ostatnich latach pracy janowskiej kopalni. Fotografie przedstawiają ludzi kopalni w trakcie codziennych zajęć – od przekroczenia kopalnianej bramy, wykonywania codziennych zadań po  powrót z dniówki.

>>>
2017-05-18
Strategia PGG 2017-2030 - specjalny dodatek do Trybuny Górniczej

Wraz z Wydawnictwem Górniczym przygotowaliśmy specjalny dodatek do  Trybuny Górniczej poświęcony strategii Polskiej Grupy Górniczej na lata 2017-2030. Strategia została przedstawiona 10 maja w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Zapisano w niej pięć głównych celów strategicznych PGG: dostosowanie oferty produktowej do indywidualnych potrzeb klientów; doskonalenie technologii produkcyjnych oraz wzrost efektywności; zapewnienie inwestorom oczekiwanej stopy zwrotu;  neutralizacja oddziaływania na środowisko i efektywne wykorzystanie kopalin towarzyszących; zapewnienie wysokich kompetencji zawodowych.

>>>
2017-05-10
Strategia PGG zaprezentowana na Europejskim Kongresie Gospodarczym

- Dokładnie rok temu powołaliśmy Polską Grupę Górniczą (PGG). Przez ten czas spółka została dokapitalizowana przez inwestorów, podjęła trudne działania restrukturyzacyjne i zwiększyła swój potencjał o aktywa KHW. Dziś potrzebuje nowej strategii, która zagwarantuje jej długotrwały rozwój. Zaprezentowany przez nią plan w moim przekonaniu to zapewnia. Jako największy producent węgla kamiennego w Europie PGG musi zwiększyć wydajność, konkurencyjność, rozwinąć sprzedaż i stać się nowoczesną firmą o mocnych podstawach ekonomicznych – podkreśla minister energii Krzysztof Tchórzewski.

>>>
2017-05-04
Już jest numer majowy gazety firmowej PGG

Ukazał się nowy numer miesięcznika Polskiej Grupy Górniczej. To już drugi miesiąc, gdy nasza firmowa gazeta ukazuje się w nowej szacie graficznej. W numerze majowym przygotowaliśmy dla Państwa m.in.: rozmowę z Piotrem Bojarskim wiceprezesem PGG ds. produkcji na temat wydobycia, oszczędności i integracji kopalń PGG z KHW.

>>>
2017-04-29
Prezes PGG Tomasz Rogala o wydobyciu i układzie zbiorowym pracy

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala dla portalu WNP.PL

>>>
2017-04-28
Oświadczenie PGG w sprawie wypowiedzi przewodniczącego Sierpnia 80 dla WNP

W związku z wywiadem udzielonym portalowi WNP przez Przewodniczącego Sierpnia 80 Pana Bogusława Ziętka, Zarząd PGG dementuje informację jakoby „bagatelizował poważne problemy PGG”. Podczas spotkania ze wszystkimi organizacjami związkowymi, które odbyło się 27 kwietnia br., w siedzibie PGG, zarząd udzielił wyczerpujących odpowiedzi na kwestie poruszane przez stronę społeczną, w tym m. in. sprawę wydobycia.

>>>
2017-04-27
Polska Grupa Górnicza na Europejskm Kongresie Gospodarczym

W trakcie dziewiątej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego Polska Grupa Górnicza zaprezentuje założenia swojej nowej strategii.

>>>
2017-04-20
PGG umacnia pozycję na rynku węgla

Polska Grupa Górnicza systematycznie rozbudowuje kanały dystrybucji węgla i poszerza ofertę handlową, tak aby najlepiej zaspokoić potrzeby rynku. Działania te dotyczą nie tylko dużych kontrahentów, którzy są obsługiwani na bieżąco, ale także mniejszych klientów kupujących rocznie kilka ton naszych paliw. Polska Grupa Górnicza jest nie tylko dominującym podmiotem na polskim rynku węgla energetycznego z około 50 proc. udziałem w rynku, ale także jednym z największych producentów na europejskim rynku paliw stałych. Konsekwencją tak silnej pozycji rynkowej PGG jest stale wzrastający poziom oczekiwań klientów.

>>>
2017-04-20
Trzeba mierzyć wyżej - wiceprezes PGG ds. produkcji Piotr Bojarski w rozmowie z "Trybuną Górniczą"

Zamieszczamy wywiad Piotra Bojarskiego wiceprezesa PGG ds. produkcji, który ukazał się w dzisiejszej "Trybunie Górniczej".

>>>
2017-04-19
Potrzebujemy ewolucyjnych zmian, a nie rewolucji - prezes PGG Tomasz Rogala w rozmowie z WNP.PL

Zamieszczamy wywiad jakiego prezes PGG Tomasz Rogala udzielił portalowi WNP.PL

>>>
2017-04-18
Prezes PGG Tomasz Rogala w rozmowie z "Nowym Górnikiem"

Zamieszczamy wywiad prezesa Polskiej Grupy Górniczej Tomasza Rogali dla najnowszego wydania "Nowego Górnika".

>>>
2017-04-14
Polska Grupa Górnicza odbudowuje fronty wydobywcze i zwiększa wydajność pracy

Polska Grupa Górnicza odbudowuje fronty wydobywcze i zwiększa wydajność pracy. Spółka reaguje w ten sposób na skutki decyzji produkcyjnych podjętych w latach poprzednich, które spowodowały zmniejszenie ilości ścian wydobywczych z 42,7 w roku 2014 roku do 36 w 2015 roku. Ponadto zakres robót przygotowawczych zrealizowanych w latach 2014 i 2015 zakładał dalsze zmniejszenie ilości ścian wydobywczych do 32 w roku 2017 roku.

>>>
2017-04-14
Weź udział w konkursie Pracuję Bezpiecznie 2017

Zapraszamy do obejrzenia filmu promującego kolejną edycję konkursu „Pracuję bezpiecznie”.

>>>
2017-04-11
Nowy układ zbiorowy do połowy przyszłego roku

Do połowy przyszłego roku zarząd Polskiej Grupy Górniczej chciałby wynegocjować ze stroną społeczną nowy układ zbiorowy pracy, upraszczający zasady wynagradzania i wiążący część płacy górnika z wykonaniem zleconych pracownikom zadań i wynikami firmy. - Kluczowym elementem nowego układu musi być ujednolicenie systemu wynagradzania w firmie, korzystającej dziś z sześciu różnych regulaminów premiowania w tym zakresie. Jednolity system ma być skomponowany tak, by płacić pracownikom za faktyczną, dobrze wykonaną pracę - powiedział we wtorek (11 kwietnia) PAP wiceprezes PGG Jerzy Janczewski, odpowiedzialny w zatrudniającej ponad 43 tys. pracowników spółce za sprawy pracownicze.

>>>
2017-04-11
Nowość w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej

PGG wprowadziła do ofety sklepu internetowego nowy produkt Greenpal w 1 tonowych Big Bagach.  Greenpal   jest  nowoczesnym  paliwem węglowym o uziarnieniu 0-20 mm.  Charakteryzuje  się stabilnymi, wysokimi  parametrami jakościowymi,  oraz unikatowo niską podatnością na spiekanie. Wartość opałowa wynosi ≥ 23 MJ/kg a zawartość popiołu < 12 %. Atutem produktu jest relatywnie do ekogroszków korzystna cena. Ogrzewanie Greenpalem   gwarantuje  komfort cieplny  i oszczędności.   Produkt przeznaczony jest do spalania w nowoczesnych kotłach automatycznych a także w tradycyjnych kotłach  z ręcznym zasypem węgla.  Greenpal  nie zawiera domieszki sortymentów mułowych. Produkt dostępny jest dla każdego w komfortowej opcji zakupu w sklepie internetowym PGG z transportem na terenie całej Polski.

>>>