Aktualności

2020-02-19
Przyszłość górnictwa może być krótka - rozmowa z Tomaszem Rogalą, prezesem PGG

– Wszyscy doskonale pamiętają 2015 r. i wiedzą, że zbyt wysokie żądania doprowadziły do tego, że Kompania Węglowa stanęła na progu upadłości. Z tą różnicą, że dzisiaj KE gotowa jest za tę upadłość zapłacić... To bardzo istotna zmiana – podkreślił prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala w rozmowie na portalu Silesia24.pl.

>>>
2020-02-17
PGG ochrania stabilność zatrudnienia i gwarantuje godne wynagrodzenia

Polska Grupa Górnicza S.A. ma nadzieję, że zapowiedziana akcja strajkowa będzie prowadzona odpowiedzialnie. Dotychczas w sporze płacowym strona społeczna dbała o zakład pracy, rozumiała, że jest to funkcjonalny organizm, który przynosi dochody, a podejście związkowców w tym zakresie było racjonalne.

>>>
2020-02-12
Prezes PGG Tomasz Rogala w Radio Piekary

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy  prezesa PGG Tomasza Rogali, który był gościem Marcina Zasady w audycji "Rozmowa Dnia" Radia Piekary.

>>>
2020-02-11
Nowy numer magazynu PGG

Ukazał się kolejny, lutowy numer "Magazynu PGG" - gazety firmowej Polskiej Grupy Górniczej.

>>>
2020-02-10
Musimy uznać fakty, Europa odchodzi od węgla - rozmowa z Tomaszem Rogalą

– Uważam, że praktycznie biorąc przełamanie zielonego trendu w UE jest już niemożliwe, trzeba się do niego dostosować, tylko na własnych warunkach - mówi o dekarbonizacji Tomasz Rogala, prezydent Euracoal i prezes Polskiej Grupy Górniczej S.A.

>>>
2020-02-07
Komunikat po zakończeniu mediacji płacowych w PGG S.A.

W piątek 7 lutego 2020 r. w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej S.A. z udziałem mediatora odbyło się spotkanie zarządu spółki ze stroną społeczną, po którym doszło do podpisania przez strony rozmów protokołu rozbieżności.

>>>
2020-02-07
Tomasz Rogala w programie Parkiet TV o kondycji Polskiej Grupy Górniczej

O kondycji Polskiej Grupy Górniczej i aktulanych problemach branży mówił Tomasz Rogala, prezes PGG S.A. oraz prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal, który W czwartek 6 lutego był gościem red. Barbary Oksińskiej w programie "Prosto z Parkietu" na portalu www.parkiet.com.

>>>
2020-02-06
Pierwszy doktorat we współpracy PGG z GIG obroniono w Katowicach

Pierwszą z serii wdrożeniowych prac doktorskich, napisanych po studiach doktoranckich prowadzonych w ramach porozumienia Polskiej Grupy Górniczej z Głównym Instytutem Górnictwa, obronił w czwartek (6 lutego) w Katowicach mgr inż. Tadeusz Rutkowski, pracownik kopalni Ruda - Ruch Pokój. Jest to pierwszy tego rodzaju doktorat w Polsce.

>>>
2020-02-04
Odpady pogórnicze jak skarb - grant UE dla projektu PGG

Jedną z najwyższych ocen przyznali eksperci unijnego Funduszu Badawczego Węgla i Stali (RFCS) projektowi „Od odpadów pogórniczych do wartościowych zasobów – nowa koncepcja gospodarki obiegu zamkniętego” z udziałem Polskiej Grupy Górniczej.

>>>
2020-02-03
Informacja Polskiej Grupy Górniczej S.A.

Polska Grupa Górnicza S.A. w latach 2017-2019 przeznaczyła dodatkowo na wynagrodzenia i świadczenia dla pracowników 1,1 mld zł więcej niż planowano przy tworzeniu PGG.

>>>
2020-01-31
Stanowisko PGG wobec zarzutów NIK

Stanowisko Polskiej Grupy Górniczej S.A. w odpowiedzi na zarzuty NIK sformułowane w komunikacie z 31 stycznia 2020 r. pt. "NIK o utworzeniu i funkcjonowaniu spółki Polska Grupa Górnicza".

>>>
2020-01-31
Górnicy kolędowali z orkiestrą symfoniczną PGG w Panewnikach

Już po raz drugi górnicy i mieszkańcy zebrali się w czwartek (30 stycznia) w bazylice franciszkanów w Katowicach Panewnikach na dorocznym Wielkim Kolędowaniu z Polską Grupą Górniczą. Wspaniałą muzyczną ucztę najpiękniejszych kolęd zapewnili muzycy orkiestr pod batutą Grzegorza Mierzwińskiego i Mirosława Kaszuby.

>>>
2020-01-29
Przed nami duże wyzwania - rozmowa z Tomaszem Rogalą, prezydentem Euracoal

Rozmowa z Tomaszem Rogalą, prezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal oraz prezesem Polskiej Grupy Górniczej.

>>>
2020-01-29
PGG w projekcie badawczym kompleksów ścianowych nowej generacji

Opracowanie systemu ruchu kombajnu nowej generacji, który sam inteligentnie steruje swoim posuwem w ścianie, np. zależnie od zmiennych nachyleń trasy przenośnika - to cel ważnego projektu badawczego pod hasłem Komtrack z udziałem Polskiej Grupy Górniczej.

>>>
2020-01-28
Górnicze Kolędowanie przy żłóbku w Panewnikach już w czwartek

Na doroczne Górnicze Kolędowanie w najbliższy czwartek (30 stycznia) zapraszają górników z rodzinami oraz wszystkich mieszkańców zarząd Polskiej Grupy Górniczej i ojcowie franciszkanie do bazyliki w Katowicach Panewnikach.

>>>
2020-01-27
Pracownicy PGG uhonorowani za długoletnią służbę

Siedemdziesięcioro pracowników Centrali Polskiej Grupy Górniczej oraz kopalń Murcki-Staszic, Sośnica i Ruda odznaczył w poniedziałek (27 stycznia) w imieniu Prezydenta RP medalem za długoletnią służbę wicewojewoda śląski Robert Magdziarz.

>>>
2020-01-27
Wysiłek był i jest premiowany! - rozmowa z wiceprezesem Jerzym Janczewskim

Trwają rozmowy o sposobie podziału nagrody rocznej za 2019 r. Co udało się w tej chwili uzgodnić i o jakich sumach mowa? 

>>>
2020-01-22
PGG wypłaci 14. pensję w terminie

W związku ze spotkaniem zarządu PGG ze stroną społeczną, które odbyło się 21 stycznia br., Polska Grupa Górnicza informuje, że postanowiła przeznaczyć na wypłatę dla pracowników 100 proc. zaplanowanych w budżecie środków na wypłatę tzw. 14. pensji.

>>>
2020-01-20
"Moja mama pracuje w kopalni" - książka nie tylko dla dzieci górników

„Moja mama pracuje w kopalni” to tytuł ilustrowanej książeczki dla dzieci, wydanej przez Gminne Centrum Kultury w Gorzycach. W ukazaniu się publikacji pomogła m.in. Polska Grupa Górnicza.

>>>
2020-01-16
Górnik z kopalni Chwałowice zawodowym fighterem MMA

– Praca w kopalni w oddziale robót przygotowawczych poprawia siłę, co bardzo pomaga mi podczas walk, głównie w klinczu. Przeciwnicy często to zauważają - mówi 25-letni Marcin Maleszewski, górnik kopalni Chwałowice, który dołączył niedawno do grona zawodowców w MMA, widowiskowej i popularnej dyscyplinie walk, w której dozwolone są niemal wszystkie chwyty.  

>>>
2020-01-20
Postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska Wiceprezesa Zarządu spółki PGG S.A.

Katowice dn. 20.01.2020 godz.11:40

>>>
2020-01-14
Komunikat po spotkaniu z mediatorem 14 stycznia 2020 r.

W dniu 14 stycznia 2020 roku w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej odbyło się pierwsze spotkanie strony społecznej i zarządu PGG z mediatorem w ramach sporu zbiorowego.

>>>
2020-01-13
Rada Nadzorcza PGG powołała wiceprezesa do spraw produkcji

Rada Nadzorcza PGG z dniem 13 stycznia 2020 roku., powołała Pana Rajmunda Horsta w skład Zarządu Polskiej Grupy Górniczej S.A. na funkcję Wiceprezesa Zarządu ds. Produkcji.

>>>
2020-01-10
Nie uważam się za bohatera! - górnik z Marcela ratował ofiarę wypadku

Ten wypadek drogowy w Radlinie cała Polska oglądała ze zgrozą - nagranie z monitoringu obiegło telewizje i media. Po zmroku i w deszczu dwa samochody potrąciły nastolatkę przechodzącą przez ulicę na pasach. Nikt wtedy nie wiedział, że ranną dziewczynę uratował górnik kopalni Marcel – jako jedyny ze świadków pospieszył na ratunek i udzielił fachowej pomocy.

>>>
2020-01-10
PGG zwiększa produkcję ekogroszków

Polska Grupa Górnicza znacznie zwiększa produkcję ekogroszków dla klientów indywidualnych. Spółka inwestuje w rozbudowę nowoczesnych paczkowalni oraz doskonali swoje kanały dystrybucji. Produkcja workowanych ekogroszków wzrośnie o 400 proc. Realizowane inwestycje w tym zakresie są największe w branży węgla kamiennego, a ich wartość wyniesie ok. 28 mln zł w 2020 r., i kolejne 15 mln zł w 2021 r.

>>>
2020-01-10
Nie mamy nic do ukrycia - rozmowa z wiceprezesem Jerzym Janczewskim

Przed PGG trudne rozmowy ze stroną społeczną. Jak obecnie wygląda kwestia mediatora? Związki i zarząd PGG zaproponowały swoich kandydatów.

>>>
2019-12-31
Życzenia noworoczne od wiceministra Adama Gawędy

Szanowni Państwo,

>>>
2019-12-23
Nowy numer Magazynu PGG

Relacje z obchodów Barbórki w najnowszym numerze Magazynu PGG.

>>>
2019-12-23
Górnicza betlejka w mysłowickiej kopalni

Sianko zastąpił węgiel, żłobek - wagonik górniczy, a drewniane ściany szopy - stalowe łuki obudowy jak w podziemnym wyrobisku. Górnicy z kopalni Mysłowice-Wesoła zbudowali w cechowni jedyną w swoim rodzaju "betlejkę".

>>>
2019-12-20
"Czarne złoto" - film o bokserze-górniku

Ma jasno sprecyzowany cel: chce zostać pięściarskim mistrzem świata. Znany z bokserskich gali Robert Talarek codziennie zjeżdża pod ziemię w Bielszowicach (kopalnia Ruda) w Polskiej Grupie Górniczej.

>>>
2019-12-16
38. rocznica śmierci górników w pacyfikacji kopalni Wujek

Od modlitwy rozpoczęły się w Katowicach w poniedziałek po południu uroczyste obchody 38. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek 16 grudnia 1981 r. Mszy św. w intencji dziewięciu poległych górników przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Pięknej niedaleko kopalni.

>>>
2019-12-16
Sukces premiera w Brukseli ważny dla górnictwa

- Sukcesu premiera polskiego rządu na Radzie Europejskiej o neutralności klimatycznej w Brukseli nigdzie nie przyjęto z większym uznaniem niż na Górnym Śląsku, gdzie działa Polska Grupa Górnicza - mówi Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, komentując konkluzje szczytu przywódców państw UE z 12-13 grudnia 2019 r.

>>>
2019-12-16
Nagroda dla PGG za szczodrość dla Fundacji Rodzin Górniczych

Medale i wyróżnienia dla darczyńców oraz nagrody dla stypendystów wręczono w sobotę 14 grudnia na dorocznym barbórkowo-przedświątecznym spotkaniu Fundacji Rodzin Górniczych, które odbyło się w katowickiej Filharmonii Śląskiej.

>>>
2019-12-13
Nagrody 47. Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy przyznane – PGG wśród laureatów

W czwartek, 12 grudnia, w siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom 47. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy. Dyplomy i nagrody laureatom wręczyli minister Marlena Maląg oraz wiceminister Stanisław Szwed.

>>>
2019-12-12
Bezpieczeństwo (nie) w kawałkach!

– Chcemy, żeby górnicy w pracy pamiętali, że na górze ktoś na nich czeka. Dlatego ważne, by pracowali bezpiecznie i mogli spokojnie wrócić do swoich bliskich - mówi dyrektor Działu BHP i Szkoleń PGG Grzegorz Ochman o jednym z najnowszych projektów: 120-elementowych puzzlach PGG do układania przez dzieci i dorosłych.

>>>
2019-12-10
Postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska Wiceprezesa Zarządu spółki PGG S.A.

Katowice dn. 10.12.2019 godz.12:59

>>>
2019-12-11
Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w Rudzie Śląskiej

Stowarzyszenie Rudzkie Konto Pomocy realizuje zadanie publiczne, które pozwala na zapewnienie dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego dla osób uprawnionych, tj. tych, których nie stać na poniesienie kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

>>>
2019-12-10
Pracownicy PGG z wizytą w przedszkolach i szkole podstawowej

W okresie okołobarbórkowym, jak co roku, pracownicy kopalń oraz Centrali Polskiej Grupy Górniczej odwiedzali przedszkola, opowiadając najmłodszym o pracy w górnictwie.

>>>
2019-12-06
Komunikat personalny

Informujemy, że z dniem 6 grudnia 2019 roku, Pan Piotr Bojarski, wiceprezes do spraw produkcji zakończył współpracę z Polską Grupą Górniczą S.A.

>>>
2019-12-03
Życzenia Barbórkowe
>>>
2019-12-03
Wiceminister Adam Gawęda na Barbórce kopalni ROW

- Nie pytajmy, co po węglu, ale co obok węgla i co z węgla możemy wykorzystywać! – mówił Adam Gawęda – wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa, który gościł we wtorek 3 grudnia na głównej akademii barbórkowej kopalni ROW w Rybniku.

>>>
2019-12-02
Uroczysta Msza święta barbórkowa w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach

Eucharystii w rudzkiej świątyni pod wezwaniem św. Marii Magdaleny przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Kościół w Bielszowicach wypełnili wierni ubrani w galowe mundury, wiceminister aktywów państwowych  Adam Gawęda, Zarząd i Rada Nadzorcza PGG, mieszkańcy Rudy Śląskiej.

>>>
2019-11-30
Akademia barbórkowa PGG z udziałem premiera

Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego świętowała Barbórkę Polska Grupa Górnicza na uroczystej akademii, która odbyła się w sobotę 30 listopada o godz. 14 w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

>>>
2017-11-30
Minister Jacek Sasin na Barbórce w kopalni Piast-Ziemowit

- Chcę wyraźnie powiedzieć, że rząd nie zmienia swojej polityki wobec górników i górnictwa. Wykorzystanie węgla i opieranie się na tym bogactwie nie stoi w sprzeczności z działaniami na rzecz ochrony klimatu. Pomogą nam w tym nowe technologie – mówił Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych podczas akademii barbórkowej w kopalni Piast-Ziemowit, w sobotę przed południem 30 listopada.

>>>
2019-11-27
Oświadczenie PGG

W  dniu  27  listopada  br.  odbyły  się  spotkania  zarządu PGG ze stroną społeczną  dotyczące   postulowanej  przez   związki  zawodowe  podwyżki wynagrodzeń   na   2020  rok.  Zarząd  PGG  przedstawił  wstępne  założenia dotyczące planu techniczno-ekonomicznego na rok 2020 wraz ze szczegółowym wykazem inwestycji w poszczególnych kopalniach.

>>>
2019-11-25
Piłkarze Górnika z wizytą w kopalni Sośnica

Pracownicy Polskiej Grupy Górniczej to wierni kibice klubu piłkarskiego Górnik Zabrze, na każdym meczu przy Roosevelta tłumnie zasiadają na trybunach.  Załogę kopalni Sośnica można znaleźć zarówno w sektorze rodzinnym jak i w słynnej Torcidzie, gdzie kibicują ci najwierniejsi.

>>>
2019-11-25
XXIX Pielgrzymka Górników na Jasną Górę

„Jasnogórska Matko, obdarzaj łaskami polskie górnictwo!” – pod takim hasłem w niedzielę 24 listopada pielgrzymowali na Jasną Górę polscy górnicy, którzy tradycyjnie przed Barbórką (czyli świętem swej Patronki) dziękują modlitwą za całoroczną pracę, proszą o opiekę i szczęśliwy po szychcie powrót do rodzin.

>>>
2019-11-25
Górnośląska Barbórka ma stronę na Facebooku

Witrynę społecznościową o śląskich Barbórkach uruchomiło na Facebooku zabrzańskie Muzeum Górnictwa Węglowego, zachęcając do przesyłania zdjęć, filmów i informacji, które pokażą światu, jak obchodzimy to jedyne w swoim rodzaju górnicze święto.

>>>
2019-11-22
Dziś i jutro polskiego węgla - PGG na konferencji "Górnictwo 2019"

- Absolutnie nie jest tak, że górnictwo zostało zepchnięte na dalszy plan! Filar klimatyczno-energetyczny ma w rządzie bardzo ważną przestrzeń – wyjaśnił Adam Gawęda, wiceminister aktywów państwowych na rozpoczęciu konferencji Górnictwo 2019, którą zorganizowano w piątek 22 listopada w Katowicach.

>>>
2019-11-21
Uroczystości w 13. rocznicę katastrofy w kopalni Halemba

Modlitwą podczas mszy św. w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej w Rudzie Śl. Halembie oraz złożeniem kwiatów pod krzyżem i tablicą z nazwiskami poległych górników upamiętniono w czwartek rano 13. rocznicę katastrofy w kopalni Halemba, gdzie 21 listopada 2006 r. w wybuchu metanu i pyłu węglowego zginęło pod ziemią 23 pracowników.

>>>
x Ta strona korzysta z plików cookie ("ciasteczka"). Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Dowiedz się więcej.