4 październik 2021

Tyscy hokeiści zagrali ku pamięci strajkujących górników

W piątek 1 października 2021 r. mecz Polskiej Hokej Ligi pomiędzy GKS Tychy a Re-Plast Unia Oświęcim upamiętnił 40. rocznicę strajku w KWK Piast.

Przed rozpoczęciem hokejowego starcia na lód wyjechali młodzi tyscy hokeiści z flagami m.in. z logo strajku, a na telebimie zaprezentowano fragment filmu Najdłuższa szychta . Tyscy hokeiści wystąpili w koszulkach z logo strajku, a na trybunach zasiedli górnicy, którzy w grudniu 1981 roku spędzili 14 dni pod ziemią. W przerwach między tercjami przygrywała orkiestra górnicza KWK Piast, a nad boksami zawisła okolicznościowa fana.

Już w 5. minucie tyszanie objęli prowadzenie po celnym strzale Radosława Galanta, jednak potem mecz nie układał się po myśli gospodarzy.

Wynik spotkania 1:5 na 122 sekundy przed końcową syreną ustalił Sebastian Kowalówka, wykorzystując sytuację sam na sam. Trzy punkty, jak najbardziej zasłużenie, pojechały do Oświęcimia.

W galerii: mecz PHL GKS Tychy-Re-Plast Unia Oświęcim, Tychy, piątek 1 października 2021 r. godz. 18 (zdjęcia: Bożena Sieja-PGG S.A.)