12 kwiecień 2021

Wystartowała 6. edycja konkursu "Pracuję bezpiecznie" w PGG S.A.

Pracownicy Polskiej Grupy Górniczej rozpoczęli w kwietniu zmagania w kolejnej edycji konkursu "Pracuję bezpiecznie". Na zwycięzców czekają główne nagrody (w wysokości 10 tys. zł, 7,5 tys. zł oraz 5 tys. zł), a finał zorganizuje jesienią kopalnia Murcki-Staszic, której reprezentant - sztygar Paweł Pradela - okazał się najlepszy w 2020 r.

Tradycja górniczego konkursu BHP ma już 18 lat (rozpoczął się jeszcze w Kompanii Węglowej), a po raz szósty "Pracuję bezpiecznie" odbywa się tego roku w strukturach Polskiej Grupy Górniczej S.A. Mimo pandemii i przeniesienia zmagań do internetu, konkurs cieszy się wielką popularnością. W kopalniach i zakładach spółki do rywalizacji zachęcają plakaty i film wideo, na którym do udziału zaprasza górników wiceprezes ds. produkcji Rajmund Horst.

- W tym roku zarejestrowało się już ponad 500 pracowników. Pierwsi zgłosili chęć uczestnictwa już w połowie marca. Oczywiście zachętą są nagrody, jednak jak co roku powtarzam, że bezcenna jest wiedza, którą zdobywa się w czasie rozwiązywania testówmówi pomysłodawca konkursu i dyrektor Działu BHP i Szkoleń w PGG S.A. Grzegorz Ochman.

Eliminacje polegają na tym, że górnicy, którzy zalogują się do systemu konkursowego, udzielają odpowiedzi na bardzo szczegółowe pytania, wymagające znajomości przepisów i zasad bezpieczeństwa pracy w kopalniach węgla kamiennego. Pula pytań rośnie z miesiąca na miesiąc, we wrześniu pod koniec eliminacji urośnie do około półtora tysiąca pytań.

Każdego roku regulamin poprawiany jest w taki sposób, aby rywalizacja stawała się coraz atrakcyjniejsza. "Łamigłówki" z górniczego BHP układają specjaliści Działu BHP i Szkoleń PGG S.A., ale tegoroczną nowością jest przyznanie prawa do układania pytań finalistom konkursu oraz osobom z dozoru wyższego kopalń (nie mogą być uczestnikami konkursu).

Druga nowinka to "złoty bilet" do półfinału dla tych, którzy co miesiąc zdobędą najwięcej punktów w testach. Inną specjalną przepustkę do półfinału da też październikowy audyt stanowisk pracy w PGG S.A., przy którym szczególne znaczenie będzie miała prewencja COVID-19. Sprawdzone zostaną znajomość i przestrzeganie nowych procedur, wytycznych i rozwiązań, które wdrożono w spółce dla ochrony przed rozprzestrzenianiem infekcji. Tematyki COVID-19 nie zabraknie też w tym roku w treści pytań konkursowych.

W 2021 r. finał "Pracuję bezpiecznie" zaplanowano na 18 listopada w kopalni Murcki-Staszic.

- W 2020 r. przećwiczyliśmy już organizację finału bez udziału publiczności, z transmisją w internecie. Mam jednak nadzieję, że jesienią być może takie obostrzenia nie będą już konieczne i finał odbędzie się tradycyjnie z udziałem publiczności i całą wspaniałą atmosferą na sali. Tego właśnie życzę uczestnikom tegorocznej edycji! - mówi dyrektor Grzegorz Ochman.

Na zdjęciu: zwycięzcy konkursu BHP "Pracuję bezpiecznie 2020" podczas finału w Rudzie Śląskiej Halembie (fot. Jan Czypionka - PGG S.A.)