Zalecenia efektywnego ogrzewania paliwami węglowymi w kotłach automatycznych
- PGG.pl
- Strefa Klienta
- Paliwa węglowe
- Dlaczego węgiel
- Jak ogrzewać węglem
Menu
Dlaczego węgiel
Najwyższej jakości paliwa do węglowych kotłów automatycznych to nie wszystko, trzeba jeszcze przestrzegać kilku prostych zasad.
Punktem wyjścia do rozważań o ekologicznym ogrzewaniu powinna być świadomość skomplikowania procesu dostarczenia i utrzymania ciepła w przestrzeniach użytkowych i to niezależnie od rodzaju zastosowanego paliwa. Samo wytworzenie ciepła, będące kluczową kwestią ogrzewnictwa jest zasadniczym aczkolwiek tylko niewielkim fragmentem złożonej, zaawansowanej technicznie i technologicznie całości.
Współcześnie z przyczyn ekonomicznych oraz w związku z antysmogowymi dążeniami społeczeństw, wśród wytwórców ciepła (nawet tych najmniejszych w gospodarstwach domowych) wzrosła świadomość znaczenia efektywności energetycznej oraz konieczności wykonania i utrzymywania układu grzewczego o optymalnym standardzie. Powszechna zaczyna być dziś wiedza o tym, że wadliwy nisko sprawny system grzewczy może nie tylko wydrenować nawet pokaźny budżet i zrujnować środowisko naturalne, ale przede wszystkim nie dostarczyć potrzebnego w mieszkaniu ciepła. Sytuacja taka może wystąpić niezależnie od jakości zastosowanego paliwa i klasy kotła.
Tak, więc, termoizolacja lub termomodernizacja powinny być pierwszym krokiem na ścieżce do ekologicznego ogrzewania. Kolejny krok to wybór źródła energii. Poza wszelką dyskusją pozostaje fakt, iż ze względu na koszt wytworzenia ciepła bezkonkurencyjnym paliwem jest węgiel kamienny. Pojawiają się tu oczywiście wątpliwości, co w tym przypadku z ekologią? Odpowiedź jest prosta. Współczesne, kotły małej mocy z powodzeniem radzą sobie z neutralizacją szkodliwych dla środowiska emisji towarzyszących procesowi spalania. Ważne, aby stosowane w nich paliwa były dostosowane do wykorzystywanych urządzeń. Zatem kluczem stają się wybór kotła i zastosowanie w nim właściwego paliwa.
Polska Grupa Górnicza SA kształtując swoją ofertę uwzględniła oczekiwania swoich klientów, a poprzez stale doskonalony kształt oferty umożliwia nabywcom oferowanych produktów zachowania proekologiczne wyrażające się w ograniczaniu, neutralizowaniu emisji gazów i pyłów towarzyszących spalaniu węgla.
Wprowadzenie do sprzedaży na rynku komunalnobytowym tylko węgli opałowych o najwyższych parametrach jakościowych było jedną z pierwszych decyzji aktywności Spółki. Promowana sprzedaż paliw: Karolinka, Karlik, Pieklorz i Retopal umożliwia nabywcom podjęcie racjonalnej decyzji o której napisano na wstępie.
Jak zaznaczyliśmy wcześniej ważnym krokiem drodze do taniego, efektywnego ciepła jest wybór urządzenia, w którym węgiel zostanie spalony. Chcąc ułatwić naszym klientom podjęcie decyzji o wyborze kotła, PGG SA podjęła współpracę z producentami urządzeń grzewczych na paliwa stałe, którzy już na etapie projektowania kotłów uwzględniając potrzeby przyszłych użytkowników kotła oraz co równie ważne uwzględniają parametry fizykochemiczne węgla oferowanego przez Spółkę.
Ostatnim etapem działań proekologicznych w ogrzewnictwie indywidualnym jest prawidłowo wykonana i eksploatowana instalacja C.W.U. i C.O. Z uwagi na fakt, iż większość firm instalacyjnych działa na rynkach lokalnych możemy udzielić tylko jednej rady tj.: korzystanie z usług firm rekomendowanych przez producentów i sprzedawców kotłów lub w ostateczności z uslug firm poleconych przez wiarygodnych sąsiadów. Pamiętać również należy, że po za wymienionymi istotnych czynników efektywnego, ekologicznego funkcjonowania układu grzewczego jest wiele. Np: sprawny układ odprowadzania spalin. Straty kominowe mogą oscylować od kilku do kilkudziesięciu procent. Jedynym skutecznym sposobem na ich ograniczenie jest stała współpraca z kominiarzem. Wentylacja kotłowni i kotła to również zagadnienie wymagające rozważnego podejścia, używanie wentylatorów, nawiewów, itp. powinno być zracjonalizowane przedmuchiwanie kotła nadmiarem powietrza może wypchnąć wytworzoną energię cieplną do komina i wraz jej bezpowrotną utratą obniżyć założone efekty ekologiczne i ekonomiczne.
Udostępnij tę stronę