Kotły węglowe
- PGG.pl
- Strefa Klienta
- Paliwa węglowe
- Dlaczego węgiel
- Nowoczesne kotły węglowe
Menu
Dlaczego węgiel
Najwyższej jakości proekologiczne paliwa do węglowych kotłów automatycznych: to nie wszystko.
Wybór, instalacja i eksploatacja kotła
Wysokojakościowe paliwa węglowe oferowane przez PGG SA to istotny ale nie jedyny warunek ekonomicznego i ekologicznego sukcesu.
Dobrej jakości węgiel powinien być spalony w odpowiednim urządzeniu grzewczym w optymalnych warunkach wentylacyjnych (dopływ świeżego powietrza –wymiary komory spalania – odprowadzenie spalin, etc.), a zatem wytworzenie taniej i przyjaznej dla środowiska energii cieplnej z węgla jest możliwe. Ważne aby użytkownicy kotłów włożyli minimum wysiłku w zapoznanie się z dokumentacją techniczną dołączoną do każdego urządzenia grzewczego i w codziennej praktyce stosowali zalecenia producenta kotła. Większość użytkowników kotłów węglowych korzysta z rad fachowców, którzy zajmują się ich instalacją i budową systemów CO, CWU. W przypadku instalatorów profesjonalistów takie doradztwo bywa bezcenne to oni świadomi zagrożeń i możliwych błędów, pomyłek pomogą zdecydować o:
- konieczności np.: wymiany lub remontu przewodów kominowych,
- budowie lub udoskonaleniu systemu wentylacyjnego w kotłowni,
- wyborze kotła, który nie będzie za mały lub przewymiarowany,
- wyborze właściwego paliwa.
Z całkowicie odmienną sytuacją mamy w przypadku kiedy w eksperta zmienia się sąsiad majsterkowicz lub np. garażowy specjalista od wszystkiego, wówczas wykorzystanie atrybutów węgla staje się mało prawdopodobne a zamiast czystej i taniej energii w domowej kotłowni znajdzie się paliwożerny, toksyczny wynalazek.
Obecnie w związku z wprowadzaniem kolejnych regulacji prawnych (krajowych, międzynarodowych i samorządowych) odnoszących się do kotłów wydaje się, że popełnienie błędu przy wyborze kotła jest mniejsze. Niestety zmuszeni jesteśmy zaprzeczyć tej tezie i z całą stanowczością stwierdzić, że tak nie jest. Co zatem należy uwzględnić instalując kocioł węglowy? Przede wszystkim wymagania prawne aktualnie prawo krajowe a w niektórych przypadkach i lokalne dopuszcza zastosowanie urządzenia grzewczego o określonym typie lub klasie. Kolejnym wyzwaniem jest dostępność pożądanego paliwa. Warto rozważyć czy paliwo, którego będziemy używać jest dostępne i czy będzie łatwo dostępne przez co najmniej kilka kolejnych lat użytkowania kotła. (Paliwa węglowe są zróżnicowane wyróżnia się typy, sortymenty,klasy etc. to one decydują o przydatności i możliwości zastosowania węgla w konkretnym kotle. Nawet jeżeli kocioł może zużywać paliwa zastępcze to i tak najczęściej optymalny efekt ekologiczny i ekonomiczny uzyskamy w przypadku paliwa podstawowego, o którym można się dowiedzieć z instrukcji obsługi kotła). W przypadku kotłów zasypowych podstawowa wiedza to sortyment i wartość opałowa, w przypadku kotłów automatycznych dochodzi jeszcze co najmniej spiekalność. Pozostałe parametry węgla nie są mniej ważne np. zawartość siarki, popiołu, wilgoć, zachęcamy do ich uwzględniania i wykorzystywania paliw o najniższej zawartości zbędnego balastu. Skoro już wiemy, że instalowany kocioł nie narusza obowiązującego prawa i że potrzebnego paliwa nam nie zabraknie to dla osiągnięcia zamierzonych celów ekonomicznych i ekologicznych konieczne jest jeszcze uwzględnienie kolejnych kwestii:
- moc kotła – zagadnienie równie fundamentalne jak poprzednie, bo związane nie tylko z ceną zakupu, ale przede wszystkim z kosztami i skutkami eksploatacji źle dobranego kotła. Jeżeli dobór kotła dotyczy domu nowobudowanego sytuacja jest stosunkowo prosta. W projektach określono zapotrzebowanie na ciepło, w przypadku domów starszych warto wykonać audyt energetyczny lub popracować i korzystając z dostępnych w literaturze wzorów, tablic, modeli, itp. i wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło uwzględniając przy tym każdy z niezbędnych składników np. straty kominowe, sprawność kotła, itd. Warto również uwzględnić kwestię wykonanych i planowanych prac termomodernizacyjnych często bywa tak że zanim dom zostanie docieplony inwestorzy instalują kocioł a potem w kolejnych sezonach ponoszą konsekwencje wcześniejszej decyzji.
- komfort użytkowania – Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 lutego 2019 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe niemal wymusiło na użytkownikach zastosowanie kotłów automatycznych, w których kwestie bieżącej obsługi producenci postarali się ograniczyć do minimum. Istnieje jednak możliwość znalezienia na rynku kotłów zasypowych spełniających wymagania aktualnie obowiązującego prawa, w przypadku których aktywność użytkownika musi być nieco większa. Pomimo niewątpliwych zalet kotłów nazywanych automatycznymi, wybierając kocioł warto jednak zwrócić uwagę stopień skomplikowania i automatyzację urządzenia. Nie idzie tu nawet o uruchomienie i regulację kotła w trakcie eksploatacji ale o serwis i koszty ewentualnych napraw. Coraz bardziej skomplikowana aparatura współpracująca z kotłem nie musi dużo kosztować ale tak jak w przypadku kotła swoją cenę ma.
- podłączając kocioł do już istniejącej instalacji CO/CWU warto również zastanowić się nad możliwością skonfigurowania istniejącego systemu z nowym kotłem i możliwości korzystania z jednego urządzenia przez 12 miesięcy w roku. Czy uzasadnione jest eksploatowanie 20 -25 kW kotła do podgrzewania 100 – 150 litrów wody na dobę?
W niniejszym tekście zaledwie dotknęliśmy złożonego zagadnienia indywidualnej mikro energetyki cieplnej. Wszystkich zainteresowanych tematyką kotlarską lub zmuszonych do zainstalowania kotła zachęcamy do sięgnięcia do bogatej literatury kotlarskiej lub np. artykułów publikowanych w poradnikach budowlanych, na stronach internetowych producentów kotłów, etc. Warto również korzystać z porad profesjonalistów np. doradców energetycznych WFOS i GW, itp instytucji np. gminnych ekodoradców.
Tym co najistotniejsze to zracjonalizowanie decyzji i oparcie jej na niepodważalnych przesłankach, kupując samochód klienci sprawdzają ile i czego spala warto również aby przed zakupem kotła sprawdzić ile, czego i za ile spalimy.
Udostępnij tę stronę