12 kwiecień 2022

Pierwszy dzień obrad SEP 2022 za nami

Podczas tegorocznej edycji Szkoły Eksploatacji Podziemnej, która odbywa się w dniach 11-13 kwietnia w Krakowie, nie zabrakło specjalistów Polskiej Grupy Górniczej S.A., których reprezentacja podobnie jak w latach ubiegłych stanowi jedną z najliczniejszych.

Obrady Szkoły Eksploatacji Podziemnej toczą się w ramach kilkunastu sesji problemowych, a program obfituje w około 200 specjalistycznych referatów naukowo-technicznych, z czego w sumie w tym roku 21 zostało przedłożonych przez inżynierów - specjalistów PGG S.A.

W sesji pn. „Nowe techniki i technologie w podziemnej eksploatacji złóż”, Rafał Gąsior, Dyrektor Biura Restrukturyzacji Operacyjnej i Technologicznej Centrali PGG, wygłosił referat nt. paliwa o obniżonych parametrach emisyjnych, tj. flagowego produktu PGG S.A. - ekogroszku Karolinka.

- Właściwości paliwa sprawiają, iż jest ono dogodne w stosowaniu przez jego odbiorców, a ilość spalin odznacza się mniejszą uciążliwością dla środowiska naturalnego - wyjaśnił.

Beata Borska z KWK RUDA, Ruch Halemba, Dawid Szurgacz z KWK ROW, Ruch Chwałowice, Sergey Zhironkin z T.F. Gorbachev Kuzbass State Technical Univeristy wygłosili wspólny referat pt. „Innowacyjne rozwiązania technologiczne w górnictwie”, w którym odnieśli się do kwestii innowacyjnego rozwoju technologii górniczych jako rozwiązania otwierającego nowe możliwości zrównoważonego rozwoju z zachowaniem równowagi między wpływem człowieka na środowisko a zaspokojeniem zapotrzebowania na surowce.

„Optymalizacja procesów eksploatacji oraz przygotowania ścian do likwidacji w warunkach KWK ROW, Ruch Marcel” - to tytuł wystąpienia autorstwa pracowników KWK ROW, Ruch Marcel: Grzegorza Gowździk, Mariusza Jaszczurowskiego oraz Roberta Bryja.

Specjaliści z ruchu Marcel opowiedzieli m.in. o rozwiązaniach usprawniających procesy technologiczne w KWK ROW Ruch Marcel, tj. wprowadzenie do użytkowania na wlocie do ścian urządzenia stojakowo-podporowego „Pegaz II” czy wprowadzenie w rejonie skrzyżowania chodnika podścianowego ze ścianą obudowy skrzyżowań typu FRS17/37, które zapewnia ciągłe podparcie stropu.

Następnie, w „Sesji im. Prof. Walerego Goetla: Likwidacja kopalń – i co dalej?”, Krzysztof Kiełbiowski, Dyrektor KWK Sośnica oraz Tadeusz Rutkowski wraz z Andrzejem Kowalskim, Piotrem Gruchlikiem, Piotrem Polaninem z Głównego Instytutu Górnictwa przedstawili referat pt. „Eksploatacja górnicza w Rudzie Śląskiej – Wirku, deformacje i ochrona kościoła”.

W swojej pracy dokonali syntetycznej oceny dokonanej w latach 2000-2021 eksploatacji czterech pokładów węgla kamiennego kolejno: 416, 418, 413/2 i 414/2 w partii Środkowej ruchu Pokój kopalni Ruda, gdzie eksploatacja prowadzona była pod dzielnicą Wirek i neogotyckim kościołem pw. Św. Wawrzyńca.

W sesji plenarnej „Geomatyka Górnicza – 15 lat Komisji Geomatyki Górniczej”, Adrian Brol z Centrali PGG SA wygłosił referat pt. „System rejestracji zgłoszeń powstrząsowych z zastosowaniem technologii Voice bot w PGG SA”. Grzegorz Żychoń z KWK Mysłowice - Wesoła przygotował wystąpienie nt. wykorzystania technologii lotniczego skaningu laserowego w ochronie terenów górniczych w PGG SA.

„Stan epidemii – dobre praktyki. Jak ze złych doświadczeń wyciągnąć dobre wnioski. Podsumowanie działań PR, czerwiec – grudzień 2021” - to tytuł wystąpienia Aleksandry Wysockiej - Siembigi, zastępcy dyrektora Biura PR i Komunikacji Wewnętrznej Centrali PGG, która w sesji „GÓRNICTWO w Polsce jest i będzie OK” opowiedziała o edukacyjno-informacyjnej kampanii, którą PGG S.A. zorganizowała we współpracy z TUW PZUW, w celu wypracowania wśród pracowników dobrych praktyk na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Tomasz Kudłacik, Dariusz Kołodziejczyk z KWK Piast-Ziemowit, Ruch Ziemowit oraz Krzysztof Krasucki, Dyrektor KWK Piast-Ziemowit opowiedzieli o zarządzaniu zakładem górniczym, wprowadzonych zmianach organizacyjno-technicznych oraz środkach profilaktycznych w czasie pandemii na podstawie doświadczeń KWK Piast-Ziemowit.