Oddział KWK Bolesław Śmiały
- PGG.pl
- Strefa Korporacyjna
- Firma
- Kopalnie
- KWK Bolesław Śmiały
Menu
Menu
Oddział KWK Bolesław Śmiały
Grzegorz
CONRAD
Lucjan
BOROWIEC
Marian
MAZUR
Charakterystyka
Historia kopalni
KWK Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych jest jedną z najstarszych kopalń w Polsce, a jednocześnie najstarszym i największym zakładem przemysłowym na terenie miasta Łaziska Górne. Początki zorganizowanej eksploatacji złóż węgla w rejonie Łazisk datuje się od 1779 r., w którym została utworzona kopalnia „Szczęście Henryka”. Od tego czasu na terenie Łazisk powstawały liczne kopalnie. W efekcie ich łączenia powstała kopalnia „Zjednoczona Aleksander”, od 1945 r. funkcjonująca pod nazwą „Bolesław Śmiały”. W następnych latach zbudowana w takim kształcie kopalnia rozwijała się poprzez kolejne modernizacje. Od 2016 roku Kopalnia „Bolesław Śmiały” funkcjonuje w strukturach Polskiej Grupy Górniczej S.A. - największego producenta węgla kamiennego w Unii Europejskiej.
Osiągane wyniki produkcyjno – ekonomiczne plasują kopalnię w czołówce zakładów Spółki. Kluczowe w ostatnim czasie dla prowadzenia robót i osiąganych wyników produkcyjnych były zmiany oraz udoskonalenia w obszarze transportu materiałów, urobku, i przewozu ludzi.
Proces wzbogacania węgla prowadzony jest w zmodernizowanym Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla oraz w Zakładzie Wzbogacania i Odsiarczania Miałów Energetycznych będącym najnowocześniejszym zakładem wzbogacania miałów energetycznych w Polsce.Zatrudnienie - stan na dzień 01.06.2023
Kopalnia zatrudnia 1750 pracowników.
Inne istotne informacje o kopalni
Kopalnia Bolesław Śmiały jako Oddział Polskiej Grupy Górniczej S.A. została objęta Zintegrowanym Systemem Zarządzania. Funkcjonujący i ciągle doskonalony system zarządzania został wdrożony w czterech obszarach : Zarządzania Jakością, Zarządzania Środowiskowego, Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz Bezpieczeństwa Informacji. Utrzymywana zgodność z międzynarodowymi standardami ISO potwierdzona została odpowiednim certyfikatem wydanym przez akredytowaną jednostkę certyfikującą. Kopalnia mając na uwadze konieczność integrowania działań gospodarczych z zachowaniem równowagi przyrodniczej, dąży do osiągnięcia harmonii pomiędzy działalnością przemysłu, a składnikami przyrody ożywionej i nieożywionej, ze szczególnym uwzględnieniem czynnika ludzkiego. Duży nacisk został położony na komfort życia mieszkańców sąsiadujących z kopalnią. Przykładem jest między innymi budowa ekranów akustycznych skutecznie wytłumiających hałas. Wokół kopalni zostały wykonane nasadzenia, które stanowią dodatkowe „zielone płuca” dla gminy.
Udostępnij tę stronę