Oddział KWK Staszic-Wujek
- PGG.pl
- Strefa Korporacyjna
- Firma
- Kopalnie
- KWK Staszic-Wujek
Menu
Menu
Oddział KWK Staszic-Wujek
Marek
OKOŃ
Zbigniew
LEWANDOWSKI
Tomasz
GOŁAS
Hanna
FIRLUS
Charakterystyka
-
KWK Staszic-Wujek Ruch Wujek
Kopalnia rozpoczęła działalność w 1899 roku w wyniku połączenia kilku niedużych pól wydobywczych pod terenami Załęskiej Hałdy, gminy Brynów i lasu stanowiącego dziś Park Kościuszki. Swą nazwę, w brzmieniu niemieckim – „Oheim”, kopalnia zawdzięcza nazwie pola na którego terenie rozpoczęto drążenie szybu wydobywczego. Nazwę polską - „Wujek” – nadano kopalni w 1922 r. po przyłączeniu tego obszaru do Polski. Kopalnia dzięki stabilnemu finansowaniu była zakładem nowoczesnym, zatrudniającym młodą załogę nie tylko z okolicy ale także z dalszych stron. Aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe pracowników od początku XX wieku zaczęły powstawać zakładowe domy jedno- i wielorodzinne, hotele robotnicze a także osiedla. Ostatnie bloki dla górników kopalni „Wujek” realizowano na przełomie lat 80. I 90. XX w.
W czasach PRL wprowadzenie w górnictwie tzw. „czterobrygadówki” – zrodziło sprzeciw większości górników i zbiegło się z falą strajków w Polsce w 1980 roku. Wspólne wystąpienia w całym kraju doprowadziły do powołania związku zawodowego „Solidarność”, który powstał także w kopalni „Wujek”. Obrona godności i porozumień z władzami w 1980 roku stanęły u podstaw tragedii, jaka wydarzyła się w kopalni trzeciego dnia po wprowadzeniu stanu wojennego. Natarcie zwartych oddziałów milicji na strajkujący zakład i otwarcie ognia z broni palnej do górników, przyniosło śmierć 9 osobom a kilkudziesięciu rany i poważne kontuzje. Pamięć o tych wydarzeniach jest żywa do dziś dzięki cyklicznym wydarzeniom, instytucjom kultury i organizacjom, a nade wszystko pomnikowi który w 1991 roku stanął w miejscu kaźni.
W 2005 roku kopalnia połączyła się z kopalnią „Śląsk” w Rudzie Śląskiej tworząc „Wujek – Śląsk” a w 2021 roku z kopalnią „Murcki – Staszic” tworząc „Staszic – Wujek”.
Inne informacje
Oddział KWK Staszic-Wujek Ruch Wujek prowadzi działalność w granicach obszaru górniczego „Brynów” oraz „Stara Ligota I” o powierzchni około 11,58 km2. Aktualnie eksploatacja prowadzona jest w obszarze górniczym „Giszowiec I” Pole L o powierzchni 2,8 km2 w pokładzie 405. Wydobywany węgiel należy do węgli energetycznych typu 32.2. Wartość opałowa sortymentów grubych i średnich wynosi do 30 MJ/kg natomiast miałów opałowych może sięgać 23 MJ/kg. Ważną cechą oferowanych sortymentów jest ich wyjątkowo niska zawartość siarki na poziomie do 0,8 %.
Kopalnia na Ruchu Wujek posiada jeden szyb zjazdowo-wydobywczy wyposażony w urządzenia wyciągowe skipowe (szyb Krakus), szyb zjazdowo-materiałowy (szyb Lechia), 2 szyby wentylacyjne (W I, W II).
KWK Staszic-Wujek Ruch Wujek jest kopalnią, w której występują zagrożenia naturalne, takie jak: metanowe, pożarowe, wybuchem pyłu węglowego, wodne oraz klimatyczne. Dlatego też stosowane są specjalistyczne i nowoczesne systemy, które w sposób ciągły prowadzą monitoring występujących zagrożeń zabezpieczając załogę kopalni.
Położenie Ruchu Wujek wśród obszarów zielonych jak i miejskich wymusza wyjatkowo staranną dbałość o środowisko. Ruch Murcki-Staszic nie stanowi ekologicznego zagrożenia z uwagi na oddziaływanie na środowisko przyrodnicze. Jest to efektem działań proekologicznych zakładu, wdrożenia Zintegrowanego Systemu Zarządzania oraz uzyskaniem certyfikatu z tego zakresu wg PN EN ISO 14001, 9001, 45001 oraz 27001 jak również bieżącej działalności operacyjnej minimalizującej wpływ zakładu na środowisko.
W dniu 2.10.2008r. powstał na kopalni Wujek Podziemny Ośrodek Szkolenia Zawodowego (pole szkoleniowe). Został on zorganizowany po adaptacji części wyrobisk i pomieszczeń znajdujących się na poziomie 370 m, gdzie w kwietniu 2007r. zakończono roboty górnicze. Pole szkoleniowe na poz. 370m. znajduje się w polu niemetanowym, nie zagrożonym tąpaniami, klasy A zagrożenia wybuchem pyłu węglowego. Występują tu korzystne parametry mikroklimatu dołowego. Brak jest dostępu do nieczynnych wyrobisk. Organizowane są kursy, szkolenia, seminaria dla uczniów, studentów i pracowników PGG S.A.
-
KWK Staszic-Wujek Ruch Murcki-Staszic
1 stycznia 1959r. zostało utworzone przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą: „Kopalnia Węgla Kamiennego Staszic w budowie”.
20 lipca 1964 roku Kopania Staszic została formalnie oddana do eksploatacji.
W czerwcu 1993 roku KWK Staszic weszła w skład 11 kopalń tworzących Katowicki Holding Węglowy S.A.
1 stycznia 2010 roku następuje połączenie z KWK „Murcki” i od tej pory kopalnia funkcjonuje pod nazwą KWK „Murcki - Staszic” w Katowicach. Wynikiem połączenia było utworzenie dwuruchowej kopalni „Murcki-Staszic” z Ruchem „Boże Dary” i Ruchem „Staszic”.
1 lipca 2015 roku przekazano do SRK S.A. pierwszą, a 1 października 2015 roku drugą część Ruchu „Boże Dary”.
1 kwietnia 2017 roku następuje przejęcie kopalń KHW S.A. do PGG sp. z o.o. i od tej pory kopalnia funkcjonuje pod nazwą Oddział KWK „Murcki - Staszic”.
1 kwietnia 2018r. następuje przejecie południowej części złoża Wieczorek w OG Janów po przekazaniu do SRK S.A. Oddziału KWK Wieczorek.
1 stycznia 2021r. Oddział KWK Murcki-Staszic został połączony z Oddziałem KWK Wujek i od tej pory funkcjonuje, jako kopalnia zespolona Oddział Staszic-Wujek składająca się z Ruchu Murcki-Staszic i Ruchu Wujek.
Inne informacje
Oddział KWK Staszic-Wujek Ruch Murcki-Staszic prowadzi eksploatację w granicach obszaru górniczego „Giszowiec I” oraz „Murcki I” o powierzchni około 39 km2. Aktualnie eksploatacja prowadzona jest w pokładach 401/1, 501 oraz 510/III. Wydobywany z nich węgiel należy do węgli energetycznych typu 32. Wartość opałowa sortymentów grubych i średnich wynosi do 30 MJ/kg natomiast miałów opałowych może sięgać 25 MJ/kg. Ważną cechą oferowanych sortymentów jest ich wyjątkowo niska zawartość siarki na poziomie do 0,6 %.
Kopalnia na Ruchu Murcki-Staszic posiada jeden szyby wydobywczy wyposażony w urządzenia wyciągowe skipowe (Szyb I), Szyb zjazdowo-materiałowy (Szyb II), 3 szyby wentylacyjne (Szyb, IV, V oraz Zygmunt) oraz Szyb VII nieuzbrojony.
KWK Staszic-Wujek Ruch Murcki-Staszic jest kopalnią, w której występują zagrożenia naturalne, takie jak: metanowe, pożarowe, tąpaniami, wybuchem pyłu węglowego, wodne oraz klimatyczne. Dlatego też stosowane są specjalistyczne i nowoczesne systemy, które w sposób ciągły prowadzą monitoring występujących zagrożeń zabezpieczając załogę kopalni.
Położenie Ruchu Murcki-Staszic wśród obszarów zielonych jak i miejskich wymusza wyjątkowo staranną dbałość o środowisko. Ruch Murcki-Staszic nie stanowi ekologicznego zagrożenia z uwagi na oddziaływanie na środowisko przyrodnicze. Jest to efektem działań proekologicznych zakładu, wdrożenia Zintegrowanego Systemu Zarządzania oraz uzyskaniem certyfikatu z tego zakresu wg PN EN ISO 14001, 9001, 45001 oraz 27001 jak również bieżącej działalności operacyjnej minimalizującej wpływ zakładu na środowisko.
Udostępnij tę stronę