Procedura występowania w przypadku wstrząsu górniczego
- PGG.pl
- Strefa Korporacyjna
- Pozostała działalność
- Likwidacja szkód górniczych
- Wstrząsy górnicze
Menu
Likwidacja szkód górniczych
Zgodnie z dyspozycją zapisaną w ustawie Prawo geologiczne i górnicze każdy przedsiębiorca górniczy zobowiązany jest do rozpoznawania zagrożeń związanych z ruchem zakładu górniczego i do podejmowania środków zmierzających do zapobiegania i usuwania tych zagrożeń (również na powierzchni terenu górniczego). Każda kopalnia przestrzega ściśle określonej procedury postępowania w przypadku wystąpienia wstrząsu podziemnego. Procedura taka ustala katalog czynności koniecznych do wykonania po zaistnieniu wstrząsu oraz osoby odpowiedzialne za ich wykonanie. Wskazuje także krąg podmiotów do których należy przekazać informację o wstrząsie, w zależności od jego lokalizacji i parametrów (energii i skutków).
Rejestracji podlegają wszystkie zgłoszenia dotyczące skutków wstrząsu na powierzchni terenu (przekazane drogą pisemną, telefoniczną, e-mailową). Niezwłocznie po wystąpieniu wstrząsu właściwe służby techniczne kopalni określają zasięg oddziaływania drgań poszczególnych stopni intensywności w skali GSIS-2017. W przypadku odebrania zgłoszenia o wystąpieniu uszkodzeń w obiekcie budowlanym, jeśli obiekt znalazł się w zasięgu drgań o intensywności powyżej I stopnia w skali GSIS-2017, przeprowadzenie oględzin obiektu jest obligatoryjne.
W przypadku wystąpienia wstrząsu o parametrach drgań odpowiadających IV lub wyższemu stopniowi intensywności przeglądom poddaje się wszystkie budynki, które znalazły się w zasięgu tych stopni, bez względu na to czy odebrano zgłoszenie o wystąpieniu w nich uszkodzeń. W uzasadnionych przypadkach należy także wykonać szczegółowe ekspertyzy w zakresie konstrukcji nośnych i elementów usztywniających obiektów budowlanych.
Oględzin uszkodzeń zgłoszonych po wstrząsie dokonuje się z zachowaniem następującej kolejności:
- w pierwszej kolejności oględzinom poddaje się budynki, w których zgłoszono uszkodzenia zagrażające bezpieczeństwu ich użytkowania (w ocenie zgłaszającego),
- w następnej kolejności oględzinom poddaje się pozostałe uszkodzone obiekty, rozpoczynając od obiektów położonych w strefie o najwyższym stopniu intensywności drgań.
Podstawą do oceny związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy ruchem zakładu górniczego a zgłoszonymi uszkodzeniami, w każdym przypadku, jest analiza parametrów i zasięgu oddziaływania wstrząsu, m.in. na podstawie dokonanych rejestracji drgań na powierzchniowych stanowiskach pomiarowych.
Każda kopalnia zapewnia możliwość całodobowego przyjmowania zgłoszeń
o skutkach wstrząsów na powierzchni terenu. Numery telefonów,
pod którymi można zgłaszać zauważone skutki wstrząsu przedstawione
są w zakładce „Zgłoszenie wstrząsu”.
Udostępnij tę stronę