Listopadowy numer "Magazynu PGG"
Listopadowy numer Magazynu PGG rozpoczyna się od ostrzeżenia przed fałszywymi stronami sklepu internetowego. W tekście szczegółowa informacja jak rozpoznać fałszywe witryny i gdzie zgłaszać takie przypadki. W Magazynie także obszerna relacja z Konferencji Silesia 2030 w Katowicach. Podczas tego wydarzenia podczas debaty o surowcach krytycznych głos zabrał prezes PGG S.A. Tomasz Rogala.
W listopadowym Magazynie PGG znajdziemy reportaż o pracowniku oddziału szybowego kopalni Staszic-Wujek Krzysztofie Frankowskim. Mężczyzna cały swój wolny czas poza pracą poświęca pomocy bezdomnym i osobom wykluczonym społecznie, którym znajduje dach nad głową i przywraca społeczeństwu. Można wesprzeć Fundację, którą tworzy; na zimę Fundacji potrzebny jest węgiel, pomoc rzeczowa i oczywiście finansowa.
W listopadowym wydaniu Magazynu PGG znajdziemy także reportaż o kustoszu Górniczej Izby Pamięci KWK Marcel. Bronisław Capłap przez wiele lat tworzył niezwykłe makiety: zabytkowej cechowni i budynków kopalni Emma oraz ruchomego szybu III Julia. W gazecie także relacja z wizyty konserwatorów zabytków w kopalni Wujek.
W kopalni Wujek powstały ostatnio fabularyzowane sceny do filmu o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Dawny budynek warsztatowy, którym zarządza obecnie Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, zamienił się w paczkarnię z czasów II wojny światowej na terenie KL Auschwitz.
Natomiast w filmie science fiction wystąpiła hałda Skalny w Łaziskach Górnych należąca do kopalni Bolesław Śmiały. „W nich cała nadzieja” – to postapokaliptyczna opowieść o świecie , na którym została kobieta i robot. Film zdobywa nagrody i pozytywne recenzje, a na hałdzie odbył się pokaz prapremierowy, który przyciągnął tłumy.
W ostatnim numerze Magazynu PGG informacja o Górniczych Orkiestrach Dętych, które otrzymały certyfikat wpisania ich tradycji na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Przeczytamy także o raperze z kopalni ROW Rydułtowy Andrzeju Gardyanczyku znanym jako Gardian oraz o producencie muzycznym popularnym w krajach Azji – dj Patricku Moreno - na co dzień Patryku Bielowiczu, który pracuje w kopalni Ziemowit.
W listopadowym Magazynie PGG znajdziemy też foto-relację naszej fotoreporterki Bożeny Sieji, która utrwala na zdjęciach uroki kopalni. Tym razem zawitała do kopalni Mysłowice-Wesoła.
W ramach doniesień ze świata sportu, przeczytamy między innymi o Dawidzie Karkoszu z kopalni Mysłowice-Wesoła, który jest trenerem Ju-Jitsu.
Udostępnij tę stronę