3 styczeń 2024

Najważniejsze wydarzenia 2023 roku w Polskiej Grupie Górniczej S.A.

Początek Nowego Roku to dobry moment na podsumowanie poprzedniego. Przygotowaliśmy przegląd najważniejszych wydarzeń w Polskiej Grupie Górniczej S.A., które miały miejsce w ciągu 12 miesięcy 2023 roku.

Styczeń

■ 30 pracowników Polskiej Grupy Górniczej rozpoczęło studia podyplomowe o specjalności „Menedżer produkcji” w ramach współpracy PGG S.A. z Głównym Instytutem Górnictwa i katowickim Uniwersytetem Ekonomicznym. Uroczysta inauguracja odbyła się 14 stycznia w auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku.
■ W PGG S.A. podsumowano 2022 rok w sklepie internetowym, który był rekordowy w historii firmy. Według Google Analytics przez cały 2022 rok sklep odwiedziło prawie 9 milionów nowych użytkowników, a witryna sklepu miała ponad 350 milionów odsłon.
■ Prezes Polskiej Grupy Górniczej S.A. Tomasz Rogala został 23 stycznia w Brukseli po raz czwarty wybrany na prezydenta Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego. EURACOAL jest organizacją patronacką europejskiego przemysłu węglowego, w jego skład wchodzą stowarzyszenia węglowe, stowarzyszenia importerów, instytuty badawcze i poszczególne przedsiębiorstwa z kilkunastu krajów: Bośni i Hercegowiny, Czech, Niemiec, Grecji, Węgier, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii i Ukrainy.

Luty
■ PGG S.A. podsumowała nakłady na bezpieczeństwo w kopalniach i zakładach spółki w 2022 roku. Wyniosły one ponad miliard złotych (1 021 986 210 zł), co stanowi wzrost o ponad 20% w stosunku do 2021 roku (813 133 548 zł).
■ Grupa ratowników górniczych z kopalń PGG S.A. ruszyła z pomocą w poszukiwaniu osób uwięzionych pod gruzami po trzęsieniu ziemi w Turcji. PGG S.A. udzieliła im pełnego wsparcia, m.in. udostępnia specjalistyczny sprzęt.
■ Ruszyła kampania PGG S.A. z poradami jak zachować czujność w trakcie zakupów w sklepie firmowym. Krótki film, który ukazał się na łamach Dziennika Zachodniego zawiera praktyczne wskazówki jak rozpoznać internetowych oszustów, którzy podszywają się pod e-sklep PGG.
■ Spalanie Ekogroszku Karolinka może zredukować emisję zanieczyszczeń nawet o 50% w porównaniu do emisji towarzyszącej spalaniu tradycyjnych paliw węglowych. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez ekspertów z Instytutu Technologii Paliw i Energii w Zabrzu w ramach Programu Polskiej Grupy Górniczej S.A. - KAROLINKA 2.0. Specjaliści z ITPE w Zabrzu na zlecenie spółki zrealizowali pomiary na urządzeniach grzewczych zainstalowanych w jednostkach samorządowych podlegających gminom: Bojszowy, Kuźnia Raciborska i Wałcz w warunkach naturalnej eksploatacji.
■ W kopalni Piast-Ziemowit w Ruchu Piast przedstawiciele dozoru korzystają z innowacyjnego rozwiązania – Elektronicznego Notesu Sztygara. To aplikacja, która zastępuje książkę raportową, alfabetkę i szychtownicę i pozwala zaoszczędzić około 5 godzin tygodniowo. Kopalnia Piast-Ziemowit Ruch Piast jest pierwszą kopalnią Polskiej Grupy Górniczej, w której wprowadzono do użytku Elektroniczny Notes Sztygara.

Marzec
■ Deklarację w sprawie zmian w zapisach unijnego rozporządzenia dotyczącego redukcji emisji metanu podpisali 25 marca w Katowicach europarlamentarzyści z różnych opcji politycznych, przedstawiciele zarządu PGG S.A. i JSW S.A. oraz związkowcy. Wejście w życie przepisów w proponowanym kształcie grozi likwidacją kopalń. Uczestnicy spotkania zadeklarowali, że podejmą wszelkie możliwe działania, które sprawią że rozporządzenie nie zostanie wprowadzone w życie w proponowanym kształcie.
■ W kopalni ROW powstała część reportażu do brytyjskiego „The Guardian” o polskich górnictwie. Dziennikarz jednego z największych dzienników w Wielkiej Brytanii „The Guardian” Richard Sprenger odwiedził wraz z operatorem kamery Ruch Jankowice. Zarząd Polskiej Grupy Górniczej na prośbę rybnickiego Urzędu Miasta umożliwił mu zjazd na poziom 700 metrów i rozmowy z pracownikami kopalni.
■ Do wszystkich 4 ruchów kopalni ROW trafiły automaty, które wydają górnikom rękawice ochronne, a także maski przeciwpyłowe, okulary czy zasypki. Działają 24 h na dobę 7 dni w tygodniu. Maszyny są tak zaprogramowane, że wydają pracownikom dokładnie tyle środków ochrony osobistej, ile potrzeba.

Kwiecień
■ 1 kwietnia ruszyła 20 jubileuszowa edycja konkursu wiedzy z zakresu BHP „Pracuję Bezpiecznie 2023”. Zarząd PGG S.A. ufundował wyższą, niż w poprzednich latach pulę nagród; za pierwsze miejsce - 12000 złotych, drugie - 8500 złotych, a trzecie - 6500 złotych.
■ Przedstawiciele największych spółek węglowych wystosowali list otwarty do europarlamentarzystów w sprawie unijnego rozporządzenia dotyczącego redukcji emisji metanu. List otwarty podpisali 4 kwietnia 2023 roku w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej prezes PGG S.A. Tomasz Rogala, prezes Tauronu Wydobycie Jacek Pytel i wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Wojciech Kałuża. W spotkaniu uczestniczył sekretarz stanu Ministerstwa Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych, górnictwa węglowego i hutnictwa Marek Wesoły.
■ Przedstawiciele PGG S.A. oraz 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 5 kwietnia 2023 roku, podpisali porozumienie o współpracy. Głównym jej celem jest wzmocnienie obronności państwa i obywateli poprzez wspólne szkolenia, ćwiczenia, wymianę informacji, współpracę kadry instruktorskiej, dydaktycznej, specjalistów.
■ W kopalniach Piast-Ziemowit oraz ROW należących do PGG S.A. ruszyły testy odzieży ochronnej. Wytypowanych zostało 20 górników, którzy mają sprawdzać wytrzymałość i funkcjonalność nowych zestawów ubrań do pracy. Chodzi o bluzy, spodnie oraz koszulki, które mają być trwalsze i bardziej ergonomiczne. Testowane są komplety od różnych producentów, którzy spełniają wymagania prawne związane z zapewnieniem bezpieczeństwa pracy w kopalniach w atmosferze zagrożonej wybuchem.

Maj
■ Ratownicy górniczy z kopalni Mysłowice-Wesoła przy wsparciu jaworznickich strażaków w niespełna godzinę uratowali mężczyznę przysypanego ziemią i gruzem w Jaworznie-Jeleniu. Do wypadku doszło 30 maja podczas wykopów ziemnych przy ulicy Wiosny Ludów. Dzięki ich doświadczeniu, akcja przebiegła szybko i sprawnie.
■ W kopalni Bolesław Śmiały w Polskiej Grupie Górniczej S.A. we współpracy z naukowcami krakowskiej AGH i Głównego Instytutu Górnictwa powstał projekt tłoczenia czystych wód kopalnianych z ujęcia na poziomie 300 do miejskich wodociągów na potrzeby mieszkańców Łazisk Górnych.
■ Młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu w ramach współpracy PGG S.A. z Powiatem Bieruńsko-Lędzińskim i programu stypendialnego Dobry Start Akademia PGG odwiedziła kopalnię Piast-Ziemowit Ruch Piast. Byli to uczniowie klas o kierunku elektrycznym i mechanicznym. Jako absolwenci lub stypendyści są potencjalnymi przyszłymi pracownikami tego zakładu.

Czerwiec
■ W Sali Tradycji Kopalni Piast-Ziemowit w Lędzinach 29 czerwca odbyło się spotkanie poświęcone systemowi ochrony hydrotechnicznej rzeki Wisły „Mała Wisła” oraz zagospodarowaniu słodkiej wody z kopalni Ziemowit. Wiceprezes PGG S.A. ds. produkcji Rajmund Horst tłumaczył dziennikarzom, że spółka w kwestii gospodarki wodnej jest transparentna.
■ Pierwsza grupa pracowników Polskiej Grupy Górniczej przeszła kurs podstawowego przysposobienia wojskowego pod okiem instruktorów 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szkolenie jest efektem podpisanego porozumienia pomiędzy dowódcą 13. ŚBOT, a przedstawicielami Zarządu PGG S.A. Wzięło w nim udział 23 pracowników Polskiej Grupy Górniczej, którzy wyrazili taką chęć, bo kurs nie jest obowiązkowy.
■ Odsłonięcie pamiątkowego obelisku i tablicy upamiętniającej założycieli kopalni oraz otwarcie Izby Tradycji Górnictwa Kopalni Chwałowice były głównymi punktami obchodów 120-lecia istnienia tego zakładu. W uroczystościach 17 czerwca 2023 roku w KWK ROW wzięli udział między innymi: dyrekcja i pracownicy zakładu, wiceprezes ds.pracowniczych PGG S.A. Jerzy Janczewski, senatorowie i posłowie, samorządowcy z Rybnika oraz przedstawiciele lokalnej społeczności.

Lipiec
■ Ratownicy Górniczy z Polskiej Grupy Górniczej S.A. i Jastrzębskiej Spółki Węglowej 6 lipca odebrali Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi. Prezydent Andrzej Duda uhonorował ich za zasługi dla ratownictwa górniczego oraz ofiarne niesienie pomocy ofiarom lutowego trzęsienia ziemi w Turcji. W sumie uhonorowanych zostało 18 ratowników. Uroczystość odbyła się w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
■ Górnik z Ruchu Jankowice KWK ROW Jacek Kuczera, podczas urlopu w Jarosławcu, 21 lipca, uratował tonącego ośmiolatka. Otrzymał nagrodę od dyrekcji kopalni.
■ Wykaz urządzeń prostszy i dokładniejszy dzięki centralnemu zarządzaniu oraz wsparciu informatycznemu przy identyfikacji środków produkcji, na który składają się specjalne znaczniki (tagi), terminale mobilne i dedykowane programy informatyczne. W kopalniach i zakładach Polskiej Grupy Górniczej S.A. użytkowanych jest 220 tysięcy maszyn i urządzeń, istotnych dla procesu produkcji. Do tego dochodzą pozostałe środki trwałe takie jak biurka, czy czajniki elektryczne w pomieszczeniach administracyjnych. To już ponad 300 tysięcy różnego rodzaju przedmiotów.

Sierpień
■ Grupa czterdziestu osób związanych z ochroną dziedzictwa kultury, architektów i konserwatorów zabytków z całej Polski 17 sierpnia 2023 roku zjechała na pole szkoleniowe kopalni Wujek i odwiedziła Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w ramach 9 Letniej Szkoły ICOMOS. Wizytę zorganizowała Fundacja Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, Polski Komitet Naukowy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS, Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków.
■ Archiwalne dokumenty, mapy, odznaczenia, mundury, elementy górniczego ekwipunku, zdjęcia, rzeźby, zabytkowe przedmioty związane z wydobyciem, a także pamiątki wykonane ręcznie można podziwiać w nowo otwartej Izbie Tradycji Górnictwa Kopalni Chwałowice. Miejsce zaaranżowane w dwóch pomieszczeniach biurowych powstało dzięki zaangażowaniu pracowników zakładu i z ich inicjatywy na jubileusz 120-lecia kopalni Chwałowice.
■ Podczas stanowej Pielgrzymce Kobiet i Dziewcząt do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich 20 sierpnia Polską Grupę Górniczą S.A. reprezentowały Aleksandra Siembiga i Bernadetta Sitko. W ramach darów złożyły figurę świętej Barbary wyrzeźbioną w węglu.

Wrzesień
■ O stworzenie kompleksowego ogólnokrajowego programu, służącego upowszechnieniu w Polsce technologii CCS (Carbon Capture and Storage – wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla ze spalin), zaapelowali w środę 13 września w Katowicach przedstawiciele przemysłu i związkowcy. Pod apelem w tej sprawie podpisali się przedstawiciele firm i organizacji branżowych przemysłu cementowego, hutnictwa, górnictwa (wśród nich przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej), oraz związkowcy.
■ Do szkół w Rybniku i Radlinie po kilkuletniej przerwie wróciły klasy górnicze. 30 uczniów rozpoczęło naukę na kierunku technik górnictwa podziemnego w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku, a 15 uczniów na kierunku górnik eksploatacji podziemnej w Szkole Branżowej w Radlinie. W ramach programu "Dobry Start z PGG" otrzymują miesięczne stypendia, nagrody finansowe za dobre oceny, za zakończenie szkoły i co istotne - mają gwarancje pracy. PGG S.A. wspiera także naukę uczniów w klasach technicznych i branżowych na kierunkach przydatnych w górnictwie.
■ Kopalnia Marcel świętowała jubileusz 140-lecia. Górniczą Izbę Pamięci odwiedziły tłumy zwiedzających
■ Sprzed Krzyża-Pomnika przy kopalni Wujek 13 września wyruszyła 16 osobowa pielgrzymka biegowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie, która wpisała się w 76. rocznicę urodzin kapelana Solidarności, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w 1984 roku. Była to już osiemnasta edycja biegu.
■ Na terenie Ruchu Wujek Kopalni Staszic-Wujek powstała jedna ze scen fabularyzowanych do filmu dokumentalnego „Brzemię” o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Dawny budynek warsztatowy, którym obecnie zarządza Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, zamienił się w paczkarnię z czasów II wojny światowej na terenie KL Auschwitz. „Brzemię” to dokument historyczny o rotmistrzu Pileckim w reżyserii Piotra Owcarza i Grzegorza Rosengartena. W postać Pileckiego wcielił się kolejny raz z rzędu Marek Probosz.

Październik
■ Górnicze Orkiestry Dęte z Górnego Śląska podczas uroczystej gali w Teatrze imienia Witkacego w Zakopanem 6 października otrzymały certyfikat wpisania ich tradycji na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Zaszczyt odebrania tego wyróżnienia przypadł dyrygentowi Orkiestry Dętej KWK Mysłowice-Wesoła Mirosławowi Kaszubie.
■ Przedpremierowy pokaz filmu science fiction „W nich cała nadzieja” ściągnął tłumy na hałdę „Skalny” w Łaziskach Górnych, którą zarządza KWK Bolesław Śmiały. Ludzie przyjechali z całego regionu. To właśnie w tym miejscu powstała część produkcji. Reżyser Piotr Biedroń i producent wykonawczy Leszek Iwaniuk tuż przed projekcją dziękowali dyrektorowi kopalni oraz PGG S.A. za wsparcie i pomoc przy realizacji zdjęć. Obecny był także scenograf Marek Zawierucha. Główna aktorka Magdalena Wieczorek przekazała wszystkim zgromadzonym pozdrowienia.
■ Zasady działania samoczynnego urządzenia gaśniczego SAGA przy przenośnikach taśmowych to temat najnowszego filmu szkoleniowego, który powstał przy współpracy pracowników Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Centrali oraz Zakładu Informatyki i Telekomunikacji PGG S.A. Głównym celem ponad 4 minutowego instruktażu jest zapoznanie załogi z zasadami działania tej instalacji oraz sposobu jej konserwacji.

Listopad
■ Bieg Niepodległości im. Dziewięciu z „Wujka” zgromadził w tym roku rekordową liczbę uczestników w historii tego wydarzenia. 11 listopada ulicami Katowic pobiegło około 700 dorosłych, a w biegach dla najmłodszych wzięła udział blisko setka dzieci. Główną intencją było oddanie hołdu dziewięciu Górnikom pomordowanym przez zomowców podczas pacyfikacji kopalni Wujek na początku stanu wojennego. Pierwszy na mecie był maszynista lokomotyw z kopalni Marcel, Mateusz Mrówka z Radlina, który przebiegł trasę w niespełna 30 minut i 20 sekund,
■ Konkurs wiedzy dla pracowników PGG z zakresu BHP "Pracuję Bezpiecznie 2023" został rozstrzygnięty. Zwycięzcą 20 jubileuszowej edycji konkursu został sztygar zmianowy Tomasz Oboński z KWK Staszic -Wujek Ruch Wujek. Drugie miejsce zajął Mateusz Fliegert z KWK ROW Ruch Chwałowice, a trzeci był Szymon Wieczerzycki z kopalni Staszic-Wujek Ruch Murcki-Staszic. Finał został zorganizowany 15 listopada w Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach. W tym roku do konkursu zgłosiła się rekordowa liczba osób – 2200 pracowników. Od kwietnia do września na Portalu Pracownika mieli możliwość rozwiązywania testów przygotowujących.
■ Premiera clipu o górnictwie. Autorem utworu jest Andrzej Gardyanczyk, maszynista wyciągowy na Ruchu Rydułtowy KWK ROW, który po pracy jako Gardian pisze teksty i rapuje. Sceny do clipu powstały na terenie kopalni Rydułtowy.
■ Dokładny co do 100 milisekund - w kopalni Ruda ruch Bielszowice powstał unikalny system związany z zapewnieniem cyberbezpieczeństwa w obszarze technologii operacyjnej (OT). Od samego początku do końca, wymyślili go, opracowali i wprowadzili w życie pracownicy Oddziału Teletechniki i Automatyki oraz Gazometrii: Mariusz Szyguła, Mirosław Tompalski, pod nadzorem nadsztygara Karola Góry. Przy montażu, okablowaniu i konfiguracji urządzeń sieciowych wparcia udzielili pracownicy oddziału Zakładu Informatyki i Telekomunikacji.

Grudzień
■ W piątek, 1 grudnia, w gmachu Akademii Muzycznej w Katowicach odbyła się Akademia Barbórkowa Polskiej Grupy Górniczej S.A. Uroczystość miała skromniejszy charakter z uwagi na wypadek w kopalni Sobieski w Jaworznie. Zaproszenie przyjęli parlamentarzyści, eurodeputowani, samorządowcy, reprezentanci związków zawodowych, członkowie zarządów spółek górniczych i okołogórniczych, przedstawiciele KDW oraz świata nauki.
■ W 42 rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek uczczono pamięć zamordowanych 9 górników. W głównych uroczystościach rocznicowych wzięli udział: rodziny ofiar, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, związków zawodowych, Polskiej Grupy Górniczej S.A., wielu instytucji i środowisk. Obecny był prezes PGG S.A. Tomasz Rogala, i wiceprezes PGG S.A. ds. Pracowniczych Jerzy Janczewski.
■ 30 pracowników Polskiej Grupy Górniczej S.A zakończyło podyplomowe studia „Menedżer produkcji". Kierunek powstał w ramach współpracy PGG S.A. z Głównym Instytutem Górnictwa i Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach. Uroczysta graduacja miała miejsce 9 grudnia w auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku. Była połączona z inauguracją nowego rocznika studiów.