Czerwcowy "Magazyn PGG"
O zdecydowanym i jednogłośnym sprzeciwie branży górniczej wobec projektu rozporządzenia resortu klimatu zaostrzającego normy jakościowe dla węgla opałowego piszemy w czerwcowym numerze "Magazynu PGG" - miesięcznika Polskiej Grupy Górniczej, który trafia właśnie do Czytelników w kopalniach i oddziałach spółki.
Stawką w sporze wokół projektu Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest sprzedaż węgli dla sektora komunalno-bytowego z wszystkich polskich spółek, która zostałaby zablokowana od 2029 r. PGG S.A. jest większościowym producentem (ok. 2 mln t) i uzyskuje ze sprzedaży tego rodzaju paliwa trzecią część przychodów. O skutkach pomysłów MKiŚ w artykule pt. "Polski węgiel dla domów i mieszkań zakazany już za 5 lat?!". Szczegóły projektu przedstawiamy w notatce pt. "Nazwy węgla po nowemu".
Czerwiec w regionie, jak od lat, nie mógł rozpocząć się bez Industriady. Tym razem na święto Szlaku Zabytków Techniki poszliśmy do kopalni Wujek. Spacer z przewodnikami Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności fotografowała dla "Magazynu PGG" Bożena Sieja.
O nowoczesnych rozwiązaniach profilaktyki przeciwpożarowej i transportu opowiedzieli przedstawiciele PGG S.A. Bartłomiej Penczek z ruchu Piast oraz dyrektor Tomasz Tkocz, Łukasz Doleżych i Krystian Kaczmarczyk z kopalni ROW (Chwałowice) podczas IX Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej "Energia, środowisko, eksploatacja kopalin – zarządzanie i zrównoważony rozwój" w rybnickiej filii Politechniki Śląskiej.
- Górnictwo jest dziś nowoczesne i wysokotechnologiczne, choć mało kto chce o tym słyszeć i mówić – podkreśla Zygmunt Łukaszczyk, szef CKU filii PŚ i organizator, którego cytujemy na łamach pisma PGG S.A.
W miesięczniku odnotowujemy aktualne zmiany kadrowe m.in. w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego (prezesem jest Mirosław Bagiński) i w Wyższym Urzędzie Górniczym, który objął Piotr Litwa.
Piszemy o pierwszym uczestniku półfinału w tegorocznej edycji konkursu "Pracuję Bezpiecznie", który awansował dzięki aktywnemu rozwiązywaniu testów internetowych. Grzegorz Ochman – dyrektor Biura BHP PGG S.A. wyjawia, że nowością jest tym razem m.in. możliwość wyboru przez uczestnika pytań testowych z zakresu tematyki górniczej, mechanicznej, elektrycznej, stanowisk powierzchniowych itp., tak aby były dla pracownika interesujące i dotyczyły jego specjalizacji w kopalni.
W kolejnym odcinku serialu o didżeju Patricku Moreno (inspektorze dołowym ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit) Daria Klimza opisuje wrażenia bohatera z najnowszego tournée po Azji.
Uwadze Czytelników czerwcowego "Magazynu PGG" polecamy rubrykę Fotoszychta, a w niej uroki ruchu Jankowice kopalni ROW.
W dziale o innowacjach technologicznych piórem Zbigniewa Piksy opisujemy budowę kolejnego w PGG S.A. systemu klimatyzacji centralnej, który powstaje w kopalni Staszic-Wujek.
Zapraszamy do interesującej lektury miesięcznika firmowego "Magazyn PGG"!
Udostępnij tę stronę