Nowy numer "Magazynu PGG"
Obszerne omówienie ważnego wywiadu z prezesem Polskiej Grupy Górniczej S.A. Leszkiem Pietraszkiem pt. "Wbrew niektórym opiniom jesteśmy stabilnym przedsiębiorstwem" rozpoczyna lipcowy numer „Magazynu PGG”. Rozmowę opublikował w całości dziennik „Rzeczpospolita”. Prezes PGG S.A. mówi m.in. o bieżącej sytuacji finansowej spółki, o zapotrzebowaniu na węgiel w Polsce, o niekorzystnym dla polskiego górnictwa projekcie rozporządzenia resortu klimatu i środowiska.
Projekt rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych był tematem obrad Podkomisji stałej Sejmu RP do spraw Sprawiedliwej Transformacji. W obradach uczestniczyli członkowie zarządu PGG S.A. – prezes Leszek Pietraszek oraz wiceprezes ds. sprzedaży Iwona Szczygioł. Przedstawiciele Spółki podtrzymali swoje stanowisko wyrażone w trybie konsultacji publicznych projektu rozporządzenia. Podczas obrad podkreślono, że realnym skutkiem rozporządzenia będzie wyeliminowanie opału polskiej produkcji na rzecz węgla z importu, o czym piszemy w tekście „Ministerstwo Przemysłu i branża węglowa przeciwne pomysłom resortu klimatu”.
12 czerwca br. w Katowicach odbyła się konferencja „Transformacja Śląska. Energetyka, górnictwo, cyfryzacja, hutnictwo". Swój udział w przekształceniach gospodarczych, społecznych, a zwłaszcza technologicznych zaprezentowały najważniejsze podmioty przemysłowe oraz instytucje i placówki naukowe regionu. Prezentacją pt. „Wpływ Polskiej Grupy Górniczej na transformację regionu śląskiego” dyrektor Biura Restrukturyzacji Operacyjnej i Technologicznej PGG S.A. Rafał Gąsior zapoznał uczestników z nowoczesnymi projektami największej polskiej spółki węglowej w ciągu ostatnich lat w skali województwa.
Głęboko pod ziemią, w lędzińskiej kopalni Ziemowit, słodka woda spływa do chodnika wodnego, skąd pompowana jest na powierzchnię z głębokości ok. 400 m. Tak rozpoczyna swoje „życie” Aqua Co@l, czyli woda sodowa butelkowana w szklane opakowania i wykorzystywana w celach promocyjnych. O słodkich wodach z KWK Piast-Ziemowit Ruch Ziemowit przeczytacie w tekście „Zbiornik wody słodkiej w kopalnianym chodniku”.
Ponadto w lipcowym wydaniu gazety firmowej piszemy, że „Mieszanki energetyczne przynoszą oszczędności”, czyli o budowie instalacji do produkcji miałów energetycznych oraz groszków, która powstaje przy kopalni Piast-Ziemowit. Przeczytacie też o Turnieju piłkarskim im. Dziewięciu z Wujka, przedstawiamy wakacyjny rozkład jazdy Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, czyli Lato wolności, polecamy także rubrykę Europa na weekend, skąd dowiecie się, że „Malaga to radość, słońce i kawa na 9 sposobów”. Kolejny rok z rzędu studenci II roku geografii I stopnia w ramach przedmiotu geografia ekonomiczna Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina w ramach ćwiczeń terenowych odwiedzili kopalnię Wujek i zjechali na Pole Szkoleniowe, gdzie zapoznali się z procesem wydobywania węgla oraz obejrzeli sekcje obudowy zmechanizowanej Hydromel 12/28 POz. Zapraszamy też do obejrzenia fotorelacji z pleneru malarskiego „Zanim kopalnia zniknie”, gdzie zobaczycie jak uczniowie liceów plastycznych, studenci szkół wyższych oraz dorośli przenieśli na płótna krajobraz wokół szybu Krakus kopalni Wujek.
Zapraszamy do lektury!
Udostępnij tę stronę