23 sierpień 2024

Sierpniowy numer "Magazynu PGG"

- Wiemy, że Rydułtowy to niewątpliwie trudna kopalnia, ale wiemy też, że jest tam dobry węgiel, na który jest zapotrzebowanie. Musimy zrobić wszystko, by móc go wydobywać bezpiecznie dla ludzi - powiedział Leszek Pietraszek, prezes PGG S.A. w rozmowie z "Trybuną Górniczą", którą szeroko omawiamy w najnowszym "Magazynie PGG". Sierpniowy numer miesięcznika właśnie trafił do rąk Czytelników.

W wywiadzie pt. "Jest przestrzeń, żeby spokojnie transformować spółkę" szef PGG S.A. podsumowuje akcję ratowniczą w ruchu Rydułtowy, dzieli się swymi wnioskami, mówi o aktualnej trudnej sytuacji firmy i działaniach naprawczych. Objaśnia też szczegóły projektu dobrowolnych odejść z górnictwa oraz zwolnień grupowych pracowników z uprawnieniami do emerytury.

W "Magazynie PGG" odnotowujemy też zmiany kadrowe w kierownictwie kopalń, najnowszą promocję e-sklepu dla aktywnych klientów, wracamy pamięcią do pandemii COVID-19, opisując wyniki ankiet pracowniczych na temat działań, które od 2020 r. podejmowała spółka i poszczególne jej oddziały.

W artykule pt. "Emerytowany górnik gawędzi w chorzowskim skansenie" prezentujemy Edwarda Jona z Rudy Śl., który w przeszłości pracował m.in. w kopalni Bielszowice. Po przejściu na emeryturę były górnik został wiceślązakiem roku w konkursie "Po naszymu, czyli po śląsku" i objawił talent gawędziarski i pisarski, który pożytkuje w spotkaniach z młodzieżą w Górnośląskim Parku Etnograficznym oraz publikując bajki gwarą i wspomnienia.

Przypominamy o ważnych rocznicach - w 2024 r. przypada w kopalniach PGG S.A. kilka okrągłych jubileuszy. 60 lat świętuje ruch Staszic, a 125 lat kopalnia Wujek (dawniej Oheim). We wrześniu 120 lat obchodzić będzie ruch Bielszowice kopalni Ruda.

Piszemy o malarskiej pasji Anny Bentkowskiej, która kieruje Sekcją Rozwoju Zawodowego w Departamencie Wsparcia HR. Niedawno, chorując na Covid, nauczyła się malować akwarele, a rezultaty okazały się godne publicznych wystaw. Własnym przykładem motywuje pracowników do rozwijania własnych zainteresowań i kwalifikacji.

Sebastian Kansy - górnik kopalni Wujek, który wcześniej nie uprawiał sportów, kilka lat temu zaczął startować w biegach typu "Ultra" na dystansie ponad 50 km. Pracuje w kopalni tylko na nocnych zmianach, żeby w dzień móc ćwiczyć kondycję. Niedawno wygrał jeden z najtrudniejszych biegów w Polsce na 104 km (Beskidy Ultra Trail) a jeszcze w tym roku pobiegnie na 150 km w zawodach Łemkowyna Ultra-Trail. Trzymając kciuki za kolejne sukcesy Sebastiana, przybliżamy jego sylwetkę Czytelnikom "Magazynu PGG".

Biuro Restrukturyzacji Operacyjnej i Technologicznej wdrożyło projekt audytu energetycznego, w którym kopalnie i zakłady spółki poszukały możliwości ograniczenia zużycia prądu prostymi sposobami (m.in. wygaszając niepotrzebne oświetlenie, instalując czujniki ruchu lub nowocześniejsze, energooszczędne urządzenia). Dzięki temu do końca roku zużycie elektryczności przez PGG S.A. zmniejszy się o co najmniej 5 procent (to wcale niemało, jeśli pamiętamy, że rocznie spółka zużywa 1,2 TWh, czyli tyle, co kilkadziesiąt dużych miast!).

Zapraszamy do lektury gazety firmowej Polskiej Grupy Górniczej!

Pobierz Magazyn PGG