IV edycja Konferencji SILESIA 2030 z udziałem Prezesa PGG S.A.
Podczas Konferencji SILESIA 2030, zorganizowanej z inicjatywny Posła do PE Grzegorza Tobiszowskiego, która odbyła się w piątek 22 kwietnia br. pod hasłem „Bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy – co dalej z polityką klimatyczną UE?”, Tomasz Rogala, prezes PGG S.A. mówił m.in. o istotnej dla funkcjonowania górnictwa przewidywalności regulacyjnej.
Konferencja SILESIA 2030 to spotkanie ekspertów, przedstawicieli branży i biznesu jak również naukowców i parlamentarzystów. Prelegenci i uczestnicy debat traktują m.in. nt. transformacji energetycznej z perspektywy całego kraju, ale przede wszystkim w kontekście przyszłości województwa Śląskiego, które uznawane jest za jedno z najlepiej rozwiniętych gospodarczo i przemysłowo.
Goście zostali przywitani przez Dominika Kolorza, przewodniczącego Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” oraz Grzegorza Tobiszowskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego. Swoją obecnością uczestników konferencji zaszczycili także wysocy rangą przedstawiciele władz państwowych, m.in. Paweł Sałek, doradca prezydenta RP, Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych oraz Beata Szydło, europoseł, była premier RP.
Tomasz Rogala Prezes PGG S.A. uczestniczył w dyskusji o polskiej transformacji energetycznej z perspektywy dużych firm. W panelu prowadzonym przez Michała Niewiadomskiego uczestniczyli także: Grzegorz Tobiszowski, Poseł do PE, Artur Michałowski, wiceprezes Tauron PE S.A., Artur Wasil, prezes LW Bogdanka S.A., Krzysztof Kieres, przewodniczący Stowarzyszenia Polski Cement, Filip Grzegorczyk, wiceprezes Grupy Azoty S.A., Tomasz Heryszek, prezes Węglokoks S.A.
- Udostępnienie 800. tysięcy ton węgla to są dwie liczby: 200 mln złotych po wzroście cen stali i 18 miesięcy - od tych słów Prezes Rogala rozpoczął swoje wystąpienie, uzmysławiając tym samym słuchaczom skalę inwestycji w górnictwie.
Prezes PGG S.A. podkreślił, że dla spółki, ale też całej branży górniczej niezwykle istotna jest więc przewidywalność regulacyjna i legislacyjna, która jest w stanie zapewnić firmie stabilizację w perspektywie wieloletniej.
- Dla nas istotna jest przewidywalność regulacyjna, co stanie się nie za miesiąc, ale za dwa lata, wówczas można racjonalnie zwiększać wielkości produkcyjne. W mojej ocenie, a widać to dziś doskonale - ta nieprzewidywalność prowadzi do destabilizacji i spekulacji cenami - wskazał.
Dalej szef PGG S.A., zwrócił uwagę, że otoczenie regulacyjne powinno umożliwić wszystkim graczom na rynku racjonalne planowanie i funkcjonowanie, podając przy tym przykład dwukrotnego wzrostu jednostkowej opłaty z tytułu emisji CO2 na przestrzeni 6 miesięcy - w takiej sytuacji żadnego planowania nie sposób uczynić - podsumował.
- Jeżeli inwestowanie ma być racjonalne, to otoczenie regulacyjne w Europie musi się zmienić, zwłaszcza w części ETS-u - wskazał Prezes PGG S.A., wyliczając przy tym, że niezbędne jest podjęcie następujących kroków: natychmiastowe wykluczenie instytucji finansowych z handlu emisjami, powrót do współczynnika wolumenu kierowanych z nadwyżki rynkowej do rezerwy stabilizacyjnej uprawnień do poziomu 12% z obecnych 24%, wprowadzenie ścieżki cenowej dla uprawnień CO2 wraz z wyznaczeniem jej maksymalnych poziomów w perspektywie kolejnych lat, co jest bardzo istotne dla partnerów biznesowych.
Zapytany o realizację założeń umowy społecznej w nawiązaniu do ewentualnego zwiększenia wydobycia, Tomasz Rogala podkreślił, że umowa społeczna jest i będzie honorowana.
- Oprócz ETS-u trzeba przywrócić finansowanie węgla przez instytucje finansowe; myślę o modernizowaniu bloków węglowych - dodał ponadto Prezes.
Kończąc wystąpienie Tomasz Rogala zauważył, iż uznanie węgla za paliwo przejściowe jest istotne z punktu widzenia niektórych alternatywnych państw - dostawców węglowodorów, które będziemy zmuszeni importować. Często są to demokracje, w których największym problem jest przestrzeganie praw człowieka w rozumieniu kultury świata zachodu, który sprzeciwia się dzisiaj działaniom Rosji.
- Nie można zamieniać finansowania jednego totalitaryzmu na drugi - podsumował.
Punktem kulminacyjnym IV edycji Konferencji SILESIA 2030 było podpisanie m.in. przez przedstawicieli strony społecznej i samorządów Rezolucji Energetycznej 2022, w której zainteresowani zwrócili się do reprezentantów instytucji unijnych oraz Rządów państw członkowskich UE o rewizję polityki klimatycznej.
Udostępnij tę stronę