26 kwiecień 2022

Konferencja Śląski Ład pod hasłem "Dla Ukrainy"

25 kwietnia br. odbyła się V edycja Konferencji Programowej Śląski Ład. Tegoroczna debata poza tematyką poświęconą transformacji energetyczno-gospodarczej naszego regionu, obejmowała także zagadnienia związane z obecną sytuacją geopolityczną. Jednym z prelegentów spotkania był Adam Gorszanów, wiceprezes ds. sprzedaży Polskiej Grupy Górniczej S.A.

Konferencja „Śląski Ład” została otwarta przez Izabelę Kloc Poseł do PE, należącą do Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, będącej organizatorem całego przedsięwzięcia. Polska Grupa Górnicza S.A. była partnerem wydarzenia.

Coroczne spotkanie poświęcone Śląskowi skupia wielu znamienitych gości. W gronie uczestników znalazł się premier Mateusz Morawiecki, który wskazał, że Śląsk z uwagi na tradycje inżynierskie, budowlane czy przemysłowe, może odegrać podstawową rolę wśród polskich regionów w pracach związanych z odbudową Ukrainy.

- To ważne, aby patrzeć na to także przez pryzmat korzyści dla polskiej gospodarki i polskiego społeczeństwa – podkreślił premier Morawiecki.

Premier zapewnił ponadto, że Polska może liczyć na wsparcie finansowe UE, a liczba uchodźców pracujących obecnie legalnie w polskim systemie na rzecz polskiej gospodarki wykazuje tendencję rosnącą. Pozytywne rezultaty ze współpracy są zatem obopólne.
Dalej, Prezes Rady Ministrów zauważył, że zakończenie konfliktu przełoży się także na korzyści dla Polski, z uwagi na rolę jaką mogą odegrać polskie firmy w procesie odbudowy przemysłu ukraińskiego.

- Polskie firmy nie będą pomagały, ale partycypowały, brały w tym udział na zasadzie również korzyści, które same będą odnosiły - wyjaśnił.

- Dzisiaj zdajemy egzamin z człowieczeństwa; zdajemy jako świat, zdajemy jako Polska i Polska na pewno jest liderem w wykonaniu tego zadania, jak najlepiej - mówiła Marlena Maląg Minister Rodziny i Polityki Społecznej, omawiając kolejno podjęte przez rząd poszczególne działania pomocowe.

W kolejnej części konferencji Beata Daszyńska - Muzyczka, Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego S.A., wskazała, że obecnie jesteśmy świadkami transformacji globalnej, gospodarczej oraz społecznej, która miała swój początek podczas wybuchu kryzysu na skutek epidemii. Wówczas okazało się, że stosowane dotychczas modele gospodarcze nie sprawdziły się, co z kolei wymusiło konieczność ich zmiany a także dywersyfikacji źródeł dostaw m.in. materiałów, surowców, zasobów.

Kolejny panel obejmował zagadnienia związane z bezpieczeństwem energetycznym. Obok wiceprezesa PGG S.A. Adama Gorszanowa w dyskusji uczestniczyli także: Jan Szewczak, Wiceprezes PKN Orlen SA., Paweł Śliwa, Wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej SA., Tomasz Heryszek, Prezes Węglokoksu SA.

Zapytany o gotowość PGG S.A. do zwiększenia wolumenów wydobycia węgla w świetle nowych okoliczności wywołanych konfliktem na Ukrainie, wiceprezes Gorsznów podkreślił, że trudno jest w diametralny sposób odwrócić plany i działania opracowywane przez lata, mające za cel stopniowe wygaszenie górnictwa węgla w Polsce, a motywowane polityką klimatyczną. Jego zdaniem, przygotowanie nowych frontów wydobywczych to proces kosztowny i długotrwały. Niemniej, PGG jest świadoma swojej roli w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego, z której będzie się starać wywiązać jak najlepiej.

PGG dostrzega również pewne podobieństwa sektorów energetycznych Polski i Ukrainy, co stwarza przestrzeń do współdziałania na rzecz uniezależnienia od importu surowców z Rosji oraz w procesie transformacji energetycznej, co stanowi „ogromny potencjał naukowy, biznesowy, technologiczny w tym zakresie” - wyjaśnił wiceprezes.