Wystartował XVII Bieg Pamięci
13 września 2022 r. spod pomnika Poległych Górników KWK „Wujek” w Katowicach wystartowali uczestnicy XVII Biegu Pamięci ku Czci Męczenników Stanu Wojennego.
Przed biegiem uczestnicy tradycyjnie wzięli udział we mszy świętej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie, którą odprawił ks. prob. Ireneusz Tatura. Następnie biegacze w uroczystym pochodzie prowadzonym przez orkiestrę górniczą przeszli pod Pomnik Krzyż. Zebranych powitał dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, Robert Ciupa, który w tym roku również uczestniczy w biegu.
Głównym partnerem biegu na trasie Katowice-Warszawa jest Polska Grupa Górnicza S.A.
Wśród zgromadzonych, którzy przyszli na start byli m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, prezydent Knurowa Adam Rams, wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba, dyrektor kopalni Staszic-Wujek Damian Borgieł, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach Andrzej Sznajder, zastępca dyrektora Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego Dawid Kamiński (który wziął udział w biegu), przywódca strajku w kopalni „Wujek” Stanisław Płatek, przedstawiciel Regionu Śląski-Dąbrowskiej NSZZ Solidarność Mirosław Truchan, przewodniczący Regionu NSZZ Solidarność ‘80 Dawid Czech oraz dyrektorzy katowickich szkół, których uczniowie biegną w pierwszym etapie do Pomnika Powstańców Śląskich.
Słowo do uczestników biegu oraz wszystkich zgromadzonych przesłał Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, którego list odczytał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek:
Szanowni Państwo, kolejny raz już działacze Solidarności, społecznicy, obywatele, ci, którzy pamiętają o odległych wydarzeniach sprzed czterdziestu lat, oddają hołd męczennikom stanu wojennego w XVII Biegu Pamięci. Jesteśmy wdzięczni za tę formę upamiętnienia i niesienie tej wielkiej idei współczesnym pokoleniom Polaków. Wciąż jesteśmy zanurzeni w naszej historii, niedawno obchodziliśmy rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, które rozpoczęły jeden z najlepszych okresów naszych najnowszych dziejów – czas nadziei, braterstwa, wzajemnego zaufania, dały siłę na kolejne lata. Dały przekonanie o wytrwałości i mądrości naszego narodu, którego nie złamią ani obce potęgi ani oparta na przemocy władza. Gdy nadszedł ponury okres stanu wojennego mieliśmy zapasy energii i doświadczenia, by przetrwać, zorganizować wzajemną pomoc i struktury. Wyszliśmy zwycięsko z tego czasu pogardy, choć cena, którą trzeba było za to zapłacić, była często zbyt wysoka. Nigdy nie zapomnimy o zabitych dziewięciu górnikach kopalni Wujek, o rannych, o bólu osieroconych rodzin. Oni samotni i bezbronni, w imię wolności i solidarności, przeciwstawili się potędze zła. Z wielką wdzięcznością zwracam się do organizatorów i uczestników XVII Biegu Pamięci, że swą postawą chcą nadal głosić prawdę o bohaterskiej przeszłości. To na nich bowiem, na ich odwadze, wierze, niezłomności, ufundowana jest nasza wolna ojczyzna (...). Wszystkim organizatorom i uczestnikom organizowanej od lat pielgrzymki biegowej pragnę dziś serdecznie podziękować. Upamiętnienie tych, którzy oddali swe życie byśmy mogli żyć dzisiaj w wolnym i bezpiecznych kraju, to nasz podstawowy obowiązek, który z dumą chcemy wypełnić. Cześć i chwała Bohaterom!
O godz. 8.30 pielgrzymka biegowa wyruszyła ulicami Katowic do Pomnika Powstańców Śląskich. 14 września br. uczestnicy biegu dotrą do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie.
(zdjęcia Bożena Sieja - PGG)
Udostępnij tę stronę