Wiceprezes PGG S.A. Adam Gorszanów gwarantuje, że węgiel do samorządów dotrze jeszcze przed świętami
- Dajemy gwarancję jako PGG, że wszystkie samorządy, które zawarły z nami umowę dostaną węgiel w jak najszybszym czasie jeszcze przed świętami. – zapewnił wiceprezes ds. sprzedaży PGG S.A. Adam Gorszanów podczas wspólnej konferencji prasowej z przedstawicielem KDW w Pabianicach prezesem GS Pabianice Zbigniewem Stasiakiem. W poniedziałek 28 listopada, odbyła się tam narada związana z dystrybucją węgla do samorządów. GS Pabianice jest Kwalifikowanym Dostawcą Węgla z kopalń PGG i do tej pory zajmował się transportem dla indywidualnych odbiorców, teraz będzie pośredniczyć w dystrybucji węgla do gmin w województwie łódzkim, także do Łodzi.
- Polska Grupa Górnicza ma podpisane umowy ze 137 gminami w województwie łódzkim, to jest około 160 tysięcy ton węgla, które powinniśmy dostarczyć do końca roku. Do ustalenia pozostały jeszcze kwestie logistyczne, w jaki sposób będziemy węgiel dystrybuować, przede wszystkim chcemy wykorzystywać transport kolejowy, ale również transport samochodowy dla tych dostaw. Jesteśmy gotowi, żeby je realizować – zaznaczył wiceprezes ds. sprzedaży PGG S.A. Adam Gorszanów.
Zapewnił, że w czwartek pierwsze dostawy do Łodzi zostaną zrealizowane. Według niego ewentualne problemy są sukcesywnie rozwiązywane i w sumie PGG dostarczyła już kilkanaście tysięcy ton węgla do samorządów. Przypomniał, że dystrybucja Węgla opiera się przede wszystkim o Kwalifikowanych Dostawców Węgla, co zacznie obniża koszty węgla.
Prezes Gminnej Spółdzielni Pabianice Zbigniew Stasiak powiedział, że właśnie rozpoczął wydawanie węgla mieszkańcom gminy Pabianice. – W przypadku gminy Pabianice jesteśmy jednocześnie kwalifikowanym dostawcą, czyli podmiotem, który odpowiada za logistyczną stronę transportu pomiędzy Śląskiem, a centralną Polską, a jednocześnie mamy umowę na dystrybucję węgla dla mieszkańców gminy Pabianice i pierwsze osoby węgiel zaczynają już odbierać – wyjaśnia Zbigniew Stasiak. Zaznaczył, że są jeszcze kwestie, które należy dograć, takich jak dopracowanie umów, systemu komputerowego czy transportu kolejowego.
- Węgiel dystrybuowany przez samorządy wymaga dużego zaangażowania, robimy to pierwszy raz, ale jesteśmy już na końcu drogi – dodał prezes Stasiak.
Wiceprezes ds. sprzedaży PGG S. A. Adam Gorszanów przypomniał założenia, jakie były podstawą wprowadzenia systemu. – Chodziło o to by ochronić gospodarstwa domowe przed nadmiernym wzrostem ceny. Proszę sobie przypomnieć, ile kosztował węgiel na składach prywatnych, które wykorzystywały i węgiel był powyżej 3 tysięcy złotych. Dzięki temu działaniu węgiel dla gospodarstw domowych będzie dostępny poprzez samorządy w cenie maksymalnej 2 tysięcy złotych. Dlatego podjęliśmy się tego zadania i je skutecznie realizujemy – podkreślił wiceprezes ds. sprzedaży PGG S.A. Adam Gorszanów.
Polska Grupa Górnicza dostarcza węgiel dla samorządów w południowej i środkowej Polsce. W sumie to około pół tysiąca gmin. Gminy zgłaszały swoje zapotrzebowanie na węgiel poprzez portal cieplo.gov.pl. Do obsługi zamówień gmin w całym kraju wyznaczono w sumie sześć podmiotów – spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, wskazanych przez ministra aktywów państwowych. Są to jeszcze: PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie oraz Lubelski Węgiel Bogdanka.
Udostępnij tę stronę