13 kwiecień 2022

Drugi dzień obrad górniczej konferencji z udziałem pracowników PGG S.A.

12 kwietnia, podczas drugiego dnia obrad Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie specjaliści PGG S.A. w kilku sesjach problemowych wygłosili łącznie 14 referatów naukowo - technicznych. Zaprezentowana podczas każdej z sesji plenarnej wiedza teoretyczna, nowinki techniczne i w końcu doświadczenia praktyków stworzyły przestrzeń do poszerzania i umacniania kompetencji w branży.

Sesja pn. „Monitoring, łączność i zasilanie w podziemnych zakładach górniczych” obfitowała w trzy wystąpienia pracowników PGG w zakresie nowatorskich rozwiązań oraz usprawnień pracy zakładów.

Łukasz Średziński z KWK Mysłowice - Wesoła przedstawił pracę pt. „Nowe rozwiązania systemu automatyki i łączności Promos 4.0 firmy Becker Mining System AG zastosowanego w KWK Mysłowice-Wesoła”.

Michał Heryszek i Grzegorz Biłka z KWK ROW, Ruch Jankowice mówili nt. działań służb technicznych związanych z modernizacją urządzeń elektrycznych i układów sterowania przenośnikami odstawy głównej na przykładzie własnego zakładu pracy.

O małogabarytowym urządzeniu produkcji Elgór+Hansen S.A., połączonym z zestawem manewrowym wieloodpływowym, eksploatowanym w przodku wydobywczym, które ma za zadanie zasilanie m.in. kombajnu chodnikowego, mówili: Marcin Bogdański i Michał Popiołek z KWK Piast-Ziemowit oraz Ireneusz Stasiak i Grzegorz Pałka z Egór+Hansen Sp. z o.o.

Do następnej sesji problemowej: „Drogi zmian w mechanizacji procesów produkcyjnych w kopalniach podziemnych” odnosiło się aż siedem referatów wygłoszonych przez pracowników PGG S.A.

„Modernizacja oraz produkcja zmechanizowanych obudów ścianowych z uwzględnieniem nowej normy PN-EN 1804-1:2021-05” to tytuł wystąpienia Krzysztofa Rąba oraz Jana Gila z Zakładu Remontowo-Produkcyjnego, którzy wskazali na wpływ nowych wymagań bezpieczeństwa oraz wymaganych badań stanowiskowych zawartych w cytowanej normie PN-EN 1804-1:2021-05 na procesy projektowania i wykonawstwa zmechanizowanych obudów ścianowych.

Beata Borska z KWK RUDA, Ruch Halemba, Dawid Szurgacz z KWK ROW, Ruch Chwałowice oraz Jan Gil z Zakładu Remontowo-Produkcyjnego przedstawili wspólny referat pt. „Kierunki rozwoju zmechanizowanej obudowy ścianowej w oparciu o światowe badania”.

Beata Borska oraz Dawid Szurgacz z Łukaszem Bazanem z Centrum Hydrauliki DOH Sp. z o.o. wystąpili ponadto z referatem dotyczącym analizy zachowania podporności zmechanizowanej obudowy ścianowej w oparciu o monitoring ciśnienia.

Na temat analizy granic wytrzymałości konstrukcji zmechanizowanej obudowy ścianowej w oparciu o badania numeryczne wypowiadali się Konrad Trzop, Dawid Szurgacz oraz Jan Gil.

Łukasz Bednarczyk, kierownik Zespołu Optymalizacji Technologicznej Centrali PGG, przedstawił referat pt. „Kierunki optymalizacji systemów transportu podziemnego w kopalniach PGG SA”. Wskazał wówczas na możliwość transportu materiału, jako działania optymalizującego proces eksploatacji w wyrobiskach górniczych.

Norbert Sternisko z KWK Bolesław - Śmiały, zaprezentował korzyści wynikające z automatyzacji odstawy głównej w łaziskiej kopalni.

Zakres tematyczny kolejnej sesji obejmował zagadnienia związane z wyzwaniami technicznymi wynikającymi z rosnącej skali zagrożeń naturalnych.

Janusz Bohosiewicz i Dawid Kroker z KWK Murcki-Staszic wystąpili z referatem pt. „Innowacyjny sposób monitoringu zagrożenia pożarowego w PGG SA, KWK Staszic-Wujek, Ruch Murcki Staszic”.

- W celu minimalizacji zagrożenia pożarowego zastosowano innowacyjne rozwiązanie - kabel światłowodowy. Dzięki temu rozwiązaniu można monitorować wzrost temperatury górotworu i nie tylko. Pomiar odbywa się automatycznie, a wynik przekazywany jest bezpośrednio do systemu wizualizacji - wyjaśnili.

Wojciech Bajda z KWK Sośnica w wystąpieniu pt. „Wyzwalanie energii sejsmicznej przed wstrząsami wysokoenergetycznymi w oparciu o teorię odkształceń Benioffa”, wskazał że głównym celem pracy jest zidentyfikowanie charakterów krzywych Benioffa dla dwóch ścian wydobywczych oraz porównanie ich z krzywymi modelowymi.

„Doświadczenia w zakresie stosowania pasywnej i aktywnej profilaktyki tąpaniowej w trakcie prowadzenia eksploatacji odprężającej ścianą 3b-S w III-przystropowej warstwie pokładu 510 w polu S w PGG SA, Oddział KWK Staszic-Wujek” - to tytuł wspólnego wystąpienia Damiana Borgieł, Damiana Bery, Dariusza Włodarczyka oraz Artura Poręby z KWK Murcki-Staszic, którzy poza opisem m.in. budowy geologicznej złoża, zaszłości eksploatacyjnych i kształtowania się aktywności sejsmicznej, przedstawili także stosowane metody prowadzenia monitoringu stanu zagrożenia oraz działania organizacyjno-techniczne podejmowane przez służby kopalni w celu zapewnienia bezpieczeństwa załogi.

O analizie efektywności strzelań torpedujących na przykładzie profilaktyki prowadzonej w rejonie ściany IV-E-E1 w pokładzie 703/1-2 mówili: Mateusz Ćwiękała z KWK ROW, Ruch Rydułtowy, Sławomir Olechowski z KWK ROW, Michał Wcisło z KWK ROW, Ruch Rydułtowy.