
Upamiętnili ofiary Tragedii Górnośląskiej
W poniedziałek, 31 marca, w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Katowicach Brynowie po mszy świętej w intencji ojczyzny poświęcono i odsłonięto tablicę, która upamiętnia ofiary Tragedii Górnośląskiej.
W mszy św. uczestniczyła liczna reprezentacji środowiska górniczego z Polskiej Grupy Górniczej S.A., Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., Południowego Koncernu Węglowego S.A., Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. oraz związków zawodowych. Hołd ofiarom Tragedii Górnośląskiej oddali również m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, samorządu terytorialnego, Wojska Polskiego, służb mundurowych oraz uczniowie szkół.
Abp senior Wiktor Skworc podczas mszy przekonywał, że obowiązkiem ludzi jest pamięć o tamtych wydarzeniach oraz przekazywanie jej kolejnym pokoleniem. Taka postawa jednocześnie ochroni ofiary Tragedii Górnośląskiej od zapomnienia. – Zostaliśmy do tego powołani, by w eucharystycznej pamięci Kościoła, która zawsze jest modlitwą za żywych i umarłych, wyławiać z odmętów zapomnienia, krzywd i nienawiści naszych braci i siostry. I naszym obowiązkiem jest, by wywiezionych w bezkres Golgoty Wschodu przywracać życiu i świadomości mieszkańców nie tylko Górnego Śląska, lecz i całej naszej ojczyzny. Naszą powinnością jest także przekazywać młodemu pokoleniu obowiązek pamięci – powiedział. Podziękował również twórcy tablicy, śląskiemu artyście Tomaszowi Wenkalrowi, za napis, który na niej widnieje: „Boże spraw, by nigdy to się już nie powtórzyło. Daj nam pokój tu na ziemi, a ofiarom wieczne spoczywanie”.
Środowisko górnicze nie zapomina o dramacie Ślązaków wywiezionych do przymusowej pracy m. in. w kopalniach i zakładach przemysłowych Związku Radzieckiego. Górnicy i parafianie dla upamiętnienia tamtych wydarzeń posadzili Dąb Tragedii Górnośląskiej, który w symboliczny sposób upamiętni ofiary wydarzeń sprzed 80 lat. Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach Brynowie wpisana jest w ściśle w historię górnictwa – nieustannie upamiętnia dziewięciu górników zabitych w 1981 r. podczas pacyfikacji w kopalni Wujek.
Uchwałą Radnych Sejmiku Śląskiego rok 2025 został ustanowiony Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Tragedia Górnośląska została zdefiniowana przez Instytut Pamięci Narodowej jako „wydarzenia związane z wkroczeniem armii sowieckiej na Górny Śląsk w styczniu 1945 r.: morderstwa, rabunki i gwałty, kradzież wyposażenia zakładów przemysłowych, wysiedlenia, wywożenie, uprowadzanie czy wręcz kradzież ludzi do przymusowej pracy m.in. w kopalniach Związku Sowieckiego, represje wobec niewinnej ludności cywilnej Górnego Śląska po zakończeniu działań frontowych, podejmowanych głównie ze względów narodowościowych”.
Zdjęcia: Bożena Sieja/PGG. S.A.
Udostępnij tę stronę