8 wrzesień 2022

PGG S.A. i AGH w międzynarodowej inicjatywie zagospodarowania metanu ICE-CMM

Deklarację o współpracy w ramach Międzynarodowego Centrum Doskonałości w zakresie Metanu z Kopalń Węgla (ICE-CMM) podpisano w środę 7 września w Katowicach z udziałem Polskiej Grupy Górniczej S.A.

Centrum prowadzi prace eksperckie w zakresie inżynierii i technologii nad nowymi metodami odzyskiwania i wykorzystywania metanu z kopalń. Nowe rozwiązania mają zwiększyć bezpieczeństwo górników, chronić środowisko, podnosić wydajność kopalń i pomóc w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Instytucja powstała przed kilku laty z inicjatywy Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, PGNiG, Państwowego Instytutu Geologicznego oraz Instytutu Nafty i Gazu. W przedsięwzięciu aktywnie uczestniczy m.in. Jastrzębska Spółka Węglowa oraz naukowi partnerzy zagraniczni z Rumunii i Hiszpanii. Patronat sprawuje Europejska Komisja Gospodarcza ONZ.

W środę na Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Expo Katowice do organizacji przystąpiły Polska Grupa Górnicza S.A. oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Dokument o współpracy podpisali: Tomasz Cudny - prezes JSW S.A., Tomasz Rogala - prezes PGG S.A., prof. Marek Borowski z AGH, dr inż. Jacek Jaworski - dyrektor Instytutu Nafty i Gazu, dr. inż. Zbigniew Lubosik - zastępca dyrektora GIG oraz dr. inż. Janusz Jureczko - dyrektor PIG.

- Jako spółka będziemy bardzo aktywnie uczestniczyć w przedsięwzięciu. Pierwsza motywacja dotyczy bezpieczeństwa pracy kopalń i jest kluczowa. Druga jest czysto ekonomiczna: szkoda pieniędzy, które uciekają do atmosfery, a które w krótkim czasie można przekształcić w energię. Wymiana doświadczeń pomiędzy podmiotami pod czujnym okiem naukowców to droga do tego, żeby proces zagospodarowania metanu z kopalń węgla był jak najbardziej efektywny, tani i zostawiał w spółkach jak najwięcej zaoszczędzonych pieniędzy - powiedział Tomasz Rogala, prezes PGG S.A. dziękując za inicjatywę przedstawicielom JSW i GIG.

Podpisanie umowy o współpracy w zakresie zagospodarowania metanu z kopalń węgla w Polsce skomentował też prof. Marek Borowski, reprezentujący krakowską AGH.

- Jest to ważna chwila dla AGH zwłaszcza że będziemy współpracować w tak doborowym gronie. Łączymy siły i wierzę, że uda nam się wykorzystać wspólny potencjał i wejść na wyższy poziom. Działamy szeroko z grupą ekspertów na całym świecie. Pamiętajmy, że metan stanowi cały czas zagrożenie. Jest również drugi aspekt związany z emisją metanu do atmosfery i to jest to wyzwanie, przed którym to Centrum stoi. Musimy podołać wyzwaniom związanym z metanem z kopalń. Wyrażam taką wolę w imieniu Akademii Górniczo-Hutniczej – powiedział.

W galerii: podpisanie deklaracji o współpracy w ramach ICE-CMM, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, środa 7 września 2022 r.
(zdjęcia Bożena Sieja - PGG)