14 kwiecień 2023

O działaniach PGG S.A. w zakresie edukacji na V Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego

„Bo najważniejszy jest człowiek – problemy zatrudnieniowe w polskim górnictwie węglowym. Edukacja, wsparcie, bezpieczeństwo” – pod takim hasłem na początku kwietnia Wydawnictwo Gospodarcze i portal netTG.pl zorganizowały konferencję w Bystrej skierowaną do przedstawicieli branży wydobywczej. Patronat nad wydarzeniem objął wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, prezes Wyższego Urzędu Górniczego Adam Mirek oraz przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność Jarosław Grzesik. Wśród uczestników i prelegentów byli przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej S.A.

O działaniach w zakresie rozwoju i edukacji mówił dyrektor Departamentu Wsparcia HR PGG S.A. Andrzej Sączek. Przypomniał, że działa program stypendialny „Dobry Start z PGG”, prowadzony w ramach współpracy z 11 śląskimi szkołami, który obejmuje kilkuset uczniów. PGG S.A. współpracuje także z uczelniami wyższymi, Akademią Górniczo – Hutniczą, Politechniką Śląską, Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach oraz Głównym Instytutem Górnictwa, w zakresie kształcenia na kierunkach branżowych, górniczych i menedżerskich.

Dyrektor Andrzej Sączek zaznaczył także, że ważnym elementem polityki szkoleniowej PGG S.A. jest portal szkoleniowo – rozwojowy Akademia PGG. Dzięki portalowi pracownicy mają szansę na samodoskonalenie zarówno, w zakresie wiedzy zawodowej, nauki języków obcych, rozwijania kompetencji osobistych, społecznych i zarządczych. Dyrektor Sączek podkreślał, że ten portal jest działaniem unikatowym w skali przedsiębiorstw górniczych skierowanym do pracowników.

W swoim wystąpieniu dyrektor Andrzej Sączek zwrócił też uwagę na fakt, że tak rozbudowany wachlarz przedsięwzięć w zakresie edukacyjnym jest elementem perspektywicznej polityki zatrudnienia oraz sposobem na utrzymanie wysoko specjalistycznej wiedzy pracowników. To pozwala mieć, według niego, nie tylko nadzieję na utrzymanie kompetentnej załogi, ale też na jej stały rozwój. Jednym z wyzwań jakie stoją przed górnictwem jest bowiem utrzymanie jednostek kształcących w tym tradycyjnym śląskim i pięknym zawodzie, przy jednocześnie bardzo zaawansowanym technicznie, technologicznie i organizacyjnie poziomie.

Tegoroczna V Akademia Bezpieczeństwa związana tematycznie z człowiekiem jako podmiotem wyzwań i starań biznesu górniczego jest motorem wyznaczenia nowych kierunków rozwoju polityki kadrowej w górnictwie. Kolejne wydarzenie organizowane przez Wydawnictwo Gospodarcze za rok.