28 kwiecień 2023

Prezes PGG S.A. Tomasz Rogala w wywiadzie dla TV Republika o transformacji energetycznej: „Rozdzielmy świat ambicji od świata realnego”

Metale Ziem Rzadkich (REE) potrzebne do transformacji energetycznej były głównym tematem wywiadu z prezesem PGG S.A. Tomaszem Rogalą w Telewizji Republika. Rozmawiała z nim dziennikarka stacji Jolanta Pawlak w programie Biznes Polska. Odcinek nosi tytuł „Surowce krytyczne - Europejski Kongres Gospodarczy”. Przed rozmową zaprezentowano część sesji, która odbyła się w ramach tegorocznego EKG, z udziałem prezesa PGG S.A., poświęconej surowcom krytycznym.

- Z tego na co dzień nie zdajemy sobie sprawy i ta informacja nie do końca do społeczeństwa dociera, ale tak jest, że bez udziału chińskich czy azjatyckich producentów, nie jesteśmy w stanie transformacji energetycznej przeprowadzić – podkreślał prezes Tomasz Rogala. Przypomniał, że metale ziem rzadkich, niezbędne do procesu transformacji energetycznej, zgodnie z założeniami polityki europejskiej mają nas przeprowadzić z gospodarki opartej o ropę, gaz i węgiel do gospodarki opartej o zielone źródła energii. Są potrzebne, do budowy wiatraków czy paneli fotowoltaicznych, ale jest ich ograniczona ilość. Problem polega też na tym, że są produkowane i przetwarzane w krajach spoza Europy i niedemokratycznych, jak na przykład Chiny czy Demokratyczna Republika Konga (demokratyczna jedynie z nazwy).

-Uzależnienie od rosyjskiego gazu czy węgla zamieniliśmy na uzależnienie od technologii i dostaw z innych kierunków. Przy oczywistym wspieraniu wszystkiego co służy postępowi, w tym nowych źródeł energii, musimy pamiętać, że dopóki nie będziemy mieć swobodnego dostępu do tych technologii, tak by wytwarzać energię w sposób niezależny, nie powinniśmy tak łatwo odcinać się od źródeł energii, które posiadamy takich jak np. węgiel - tłumaczył prezes Tomasz Rogala

Przypominał, że produkcja metali rzadkich wymaga ogromnej ilości energii - ich wydobycie polega na kruszeniu skał, potem ich płukaniu – to degradacja środowiska często z brakiem poszanowania podstawowych norm prawa pracy, w takich kopalniach pracują dzieci.

Recykling surowców krytycznych w Europie stanowi zaledwie 1 procent. A dużych kopalni surowców krytycznych na Starym Kontynencie obecnie nie ma.

- Rozdzielmy dwa światy, świat ambicji od świata realnego. Powinniśmy finansować wszystkie elementy prorozwojowe, zmierzające do tego, żebyśmy taniej wytwarzali energię, ale to nie oznacza, że my to osiągniemy, to tylko założenie – ocenił prezes Tomasz Rogala.

Fot. PGG S.A./ Daria Klimza

Zobacz odcinek : Biznes Polska "Surowce krytyczne - Europejski Kongres Gospodarczy"