Życzenia barbórkowe dla pracowników PGG S.A.
- Z okazji górniczego święta składam wszystkim pracownikom Polskiej Grupy Górniczej serdeczne podziękowania za rok pracy i życzę wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym w roku przyszłym - powiedział Tomasz Rogala, prezes PGG S.A.
Życzenia zarejestrowano w trakcie uroczystej akademii barbórkowej PGG S.A., która odbyła się w piątek 1 grudnia 2023 r. w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W trakcie uroczystości Tomasz Rogala wygłosił przemówienie, w którym także zawarł podziękowania i barbórkowe pozdrowienia.
- Z okazji Barbórki 2023 roku życzę każdemu z pracowników Polskiej Grupy Górniczej radości, satysfakcji, wielu sukcesów w nadchodzących miesiącach i górniczego szczęścia w kopalniach. Bądźmy szczęśliwi i dumni z naszych osiągnięć, górniczej pracy i zamierzeń! Niech św. Barbara otacza nas bezustannie swą opieką! Niech żyje nam górniczy stan! - mówił Tomasz Rogala w przemówieniu wygłoszonym w czasie uroczystości.
- Na co dzień podejmujecie Państwo swoje obowiązki, narażacie zdrowie i życie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Robicie to bardzo często w atmosferze, mówiąc wprost, nieprzychylnej górnikom i górnictwu. Zderzacie się z rzekomą „troską o wasze życie i zdrowie”, która jednak rozumiana jest jako konieczność szybkiego, niemal natychmiastowego, zamknięcia kopalń. Ale w upływającym roku, a także rok wcześniej na krótko i nagle coś się zmieniło: wybuch wojny, kryzys energetyczny i historycznie najdroższy węgiel z importu całkowicie uciszyły jakiekolwiek słowa krytyki wobec rodzimego górnictwa. Ucichło owo „zatroskanie o zdrowie i warunki pracy”, a pojawiło się obecne powszechnie w przestrzeni publicznej żądanie, aby polskie kopalnie dostarczyły więcej taniego węgla. I wtedy Państwo, Szanowni Górnicy, spokojnie i spolegliwie poszli do swej ciężkiej pracy z narażeniem zdrowia i życia, aby węgiel wydobyć. I ta postawa jest absolutnie unikalna i w niepowtarzalny sposób wypełnia pojęcie etosu pracy górniczej - mówił Tomasz Rogala.
- Wielowiekowa już tradycja świętowania Barbórki przenosi nas ku początkom rozwoju współczesnego przemysłu i pomaga uświadomić sobie, jak ogromną rangę cywilizacyjną miało i nadal posiada górnictwo – sztuka wydobycia własnych surowców energetycznych i bogactw naturalnych. Niezależnie od roli węgla i tradycyjnych kopalin, która zmienia się pod presją polityki dekarbonizacyjnej, niezmienne będzie dla Polski, Europy i nowoczesnego świata znaczenie elitarnych kompetencji górniczych – umiejętność efektywnego sięgania w głąb Ziemi po minerały i pierwiastki ziem rzadkich, które są absolutnie kluczowe dla transformacji energetycznej i technologicznej - powiedział Tomasz Rogala, prezes PGG S.A. w przemówieniu na uroczystej akademii barbórkowej PGG S.A. 2023 r.
Udostępnij tę stronę