Sprostowanie wypowiedzi o odpowiedzialności za osunięcie hałdy w Radlinie
W związku z opublikowaną w dniu 11 stycznia 2024r. wypowiedzią Zastępcy Burmistrza Radlina (https://www.radio90.pl/halda-w-radlinie-sprawa-osuniecia-sie-ziemi-zostala-umorzona-przez-prokurature.html), niefortunnie sugerującą, jakoby zdarzenie osunięcia się ziemi w dniu 16 września 2023r. miało miejsce na terenie kopalni, a PGG KWK ROW nie poczuwała się do odpowiedzialności w sprawie odszkodowania za straty, zwracamy się o zaniechanie tego rodzaju publicznych wypowiedzi.
Miasto Radlin wraz z Polską Grupę Górniczą S.A. (jako Zamawiającym) i Firmą Barosz-Gwimet sp. z o.o. (jako Wykonawcą robót) uczestniczy w utworzonym wspólnie dla ustalenia przyczyn zdarzenia Zespole Roboczym i choćby z tego względu posiada wiedzę, że teren, na jakim doszło do osuwiska, co najmniej od 1997 roku nie stanowi terenu kopalni (zakładu górniczego), lecz pozostaje w gestii wykonawcy realizowanych tam robót. Przedmiotem prowadzonych tam robót jest: „przystosowanie zapożarowanej hałdy odpadów pogórniczych dla potrzeb rekultywacji z możliwością wykorzystania części pozyskanego materiału”, a z treści umów, decyzji administracyjnych i wydanych pozwoleń Urzędu Marszałkowskiego wynika, że PGG S.A. nie odpowiada za sposób prowadzenia prac.
Ponadto Miasto Radlin posiada wiedzę, że stosownie do ustaleń ww. Zespołu Roboczego PGG S.A. zleciła Głównemu Instytutowi Górnictwa - Państwowemu Instytutowi Badawczemu opracowanie ekspertyzy odnośnie prawidłowości prowadzenia prac na terenie przekazanym Wykonawcy dla realizacji zamówienia, w tym ich zgodności z decyzjami, projektem i technologią, decydując się wstępnie ponieść koszt takiej analizy. Wszystkie pozyskiwane informacje i wyniki są na bieżąco przekazywane w ramach Zespołu, żadna zaś z nich nie uzasadnia sugestii o odpowiedzialności PGG S.A. za zdarzenie w dniu 16 września oraz za jego skutki.
Udostępnij tę stronę