6 wrzesień 2024

Podsumowanie udziału PGG w Międzynarodowych Targach EXPO Katowice 2024

Uczestnictwo w debatach, podpisanie listu intencyjnego, spotkania i rozmowy z partnerami biznesowymi sektora - przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej aktywnie uczestniczyli w trzydniowych Międzynarodowych Targach Expo Katowice 2024, które odbyły się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym od 4 do 6 września.

4 września
"Przemysł 5.0 - Wyzwania transformacyjne sektora przemysłowego" to temat panelu, w którym wziął udział Leszek Pietraszek, prezes PGG S.A podczas pierwszego dnia targów, 4 września br.

- Inżynier czy absolwent uczelni technicznej powinien być wyposażony w szereg tzw. miękkich kompetencji, pozwalających funkcjonować w otoczeniu, a w przyszłości zarządzać ludźmi – mówił prezes Leszek Pietraszek.

Obok debat na temat cyfryzacji, robotyzacji i nowych technologii środowy panel dyskusyjny koncentrował się na kompetencjach, jakich powinniśmy oczekiwać od nowoczesnych inżynierów. Uczestnicy debaty odpowiadali m.in. na pytania czy ważniejsze są twarde umiejętności techniczne i wąska specjalizacja, czy może wszechstronność i elastyczność?

Reprezentujący branżę górniczą szef Polskiej Grupy Górniczej podkreślał, że kopalnie nie mogą obejść się bez "twardych, inżynierskich kompetencji pracowników, potrafiących korzystać z tego, co daje technologia". Zwrócił jednak uwagę, że już w tej chwili bardzo liczą się m.in. umiejętności dobrej komunikacji z otoczeniem, z gronem współpracowników i podwładnych.

- Absolwent politechniki, który znajdzie w przyszłości zatrudnienie w Polskiej Grupie Górniczej, będzie najpewniej menedżerem średniego lub wysokiego szczebla, zarządzającym ludźmi. Na zarządzanie prostymi poleceniami, tzw. „górnicze”, jakie wszyscy pamiętamy z dawnych lat, nie ma już miejsca w sektorze. Nie da się już zarządzać w ten sposób firmą, która ma być elastyczna, dostosowywać się do otoczenia, która potrafi komunikować cele i miejsce, do którego zmierza. Tacy też muszą być menedżerowie, który będą firmą kierowaćwyjaśniał Leszek Pietraszek, dodając, że górnictwo długo jeszcze będzie potrzebować fachowców.

Dopytywany przez moderatorkę, jaki będzie górniczy inżynier przyszłości, prezes PGG odparł, że nie chciałby rozważać, co będzie za 50 lat, bo zbyt wiele może się jeszcze wydarzyć.

- W krótszej perspektywie powiedziałbym - spoglądając na ludzi, którzy zarządzają na co dzień bardzo skomplikowanymi operacjami w górnictwie, że kopalnia to dużo więcej niż tylko wydobycie węgla. Pracują w niej ludzie, którzy muszą być elastyczni, kreatywni i holistycznie wykształceni. Muszą być fachowymi inżynierami, ale muszą też umieć zarządzać ludźmi, emocjami, różnego rodzaju złożonymi procesami. Muszą także umieć na co dzień dostosowywać się do nowych, zmieniających się warunków i osiągać przy tym wymierne cele, bo każda firma istnieje też właśnie po to – podkreślał prezes PGG.

Podkreślał, że w rekrutacji pracowników do górnictwa ważne jest, aby umieć właściwie określić, jakiego zestawu kompetencji potrzebujemy na danych miejscach pracy i dobrać do nich możliwie najlepszych ludzi.

Podczas dyskusji pytano też o współpracę górnictwa ze specjalistami i światem nauki.

- Z pewną obawą obserwujemy, jak kolejne pokolenia naukowców zbliżają się do wieku emerytalnego, obawiamy się luki pokoleniowej. Zależy nam na tym, aby naukowcy pojawiali się na bieżąco w zakładach górniczych. Są nam naprawdę potrzebni w szeregu ról, które formalnie lub nieformalnie są nam w górnictwie niezbędne. Myślimy o tym zwłaszcza przy różnego rodzaju zdarzeniach i wypadkach w kopalniach – mówił prezes Pietraszek.

5 września
Prezes PGG Leszek Pietraszek wspólnie z partnerami podpisał w czwartek, 5 września 2024 r., list intencyjny o podjęciu współpracy z zamiarem utworzenia Polskiego Konsorcjum Produkcyjno-Inżynieryjnego, którego celem będzie ekspansja śląskich przedsiębiorstw produkcyjnych i inżynieryjnych na rynek Indii.

Przedsięwzięciu patronuje Fundusz Górnośląski, do projektu przystąpiło też Towarzystwo Finansowe "Silesia". Na etapie tworzenia konsorcjum FG będzie reprezentował podmioty zainteresowane operacjami na rynku indyjskim. Są to w większości firmy i instytucje sektora węglowego: Fasing (Fabryka Sprzętu i Narzędzi Górniczych), Węglokoks, Polska Grupa Górnicza, Główny Instytut Górnictwa, gliwicki Instytut Techniki Górniczej Komag, rudzka spółka Martech-Plus (producent magazynów energii i urządzeń elektrycznych dla górnictwa i energetyki), Górnicza Izba przemysłowo Handlowa, pszczyński producent maszyn i przekładni górniczych - Grupa Patentus i częstochowska spółka Asten Group (specjalizująca się m.in. logistyce i kontaktach biznesowych Europy z Azją).

6 września
Zorganizowano zamknięte spotkanie kierownictwa Polskiej Grupy Górniczej z partnerami spółki z branży górniczej i maszynowej. Rozmowy dotyczyły przyszłych możliwości rozwoju współpracy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii fotograficznej z Międzynarodowych Targów Expo Katowice 2024.

(Fot. PGG S.A./ Bożena Sieja)