Polska Grupa Górnicza S.A. i Fundacja Instrat zawierają partnerstwo na rzecz sprawiedliwej transformacji na Górnym Śląsku
Odpowiedzialne tworzenie przestrzeni do rozwoju nowych obszarów działalności, dialog społeczny oraz aktywny udział w procesach zmian zachodzących w województwie śląskim to niektóre z kierunków, jakie w najbliższym czasie podejmie Polska Grupa Górnicza S.A. (PGG). Wsparciem w tym procesie służyć będą eksperci Fundacji Instrat. Dzisiaj (20.09) w Katowicach podpisano porozumienie o współpracy.
- Zatrudniamy blisko 37 tys. osób, nasze kopalnie są zlokalizowane w różnych częściach województwa śląskiego, regionu, który wszedł w trudny okres przemian społecznych i gospodarczych. Jesteśmy firmą odpowiedzialną, dlatego aktywnie i zgodnie z zasadami umowy społecznej, włączamy się w proces zmian – mówi Leszek Pietraszek, Prezes Zarządu PGG S.A. - Przed nami jeszcze wiele lat pracy i ambitnych zadań do realizacji. Chcemy wykorzystać wiedzę i potencjał naszych pracowników oraz zasoby firmy dla zbudowania fundamentów do rozwoju nowych form działalności. – dodaje prezes Pietraszek.
Kilkanaście dni temu Spółka podpisała list intencyjny z Polską Grupą Zbrojeniową S.A. W kolejnych latach PGG chce m.in. aktywnie współdziałać nie tylko z branżą zbrojeniową, ale także z partnerami społecznymi m.in. związkami zawodowymi i samorządami na rzecz zachowania oraz tworzenia nowych miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników czy realizacji projektów rozwojowych oraz pozyskania środków na ich realizację. Jednym z przykładów takiej współpracy jest rozpoczęcie prac nad Programem Dobrowolnych Odejść (PDO).
Fundacja Instrat będzie wspierała ten proces i dialog, który jest naturalnym, ale też bardzo ważnym elementem przy realizacji takich projektów. Rolą think-thanku będzie objaśnianie problemów, zaplanowanie procesu zrównoważonej transformacji oraz pomoc w znalezieniu rozwiązań poprzez przygotowywanie rzetelnych analiz opartych na faktach i danych. Co istotne, świadczone przez Instrat wsparcie jest nieodpłatne.
Podjęcie współpracy z PGG komentuje Michał Hetmański, Prezes Fundacji Instrat, która wspierała m.in. proces, związany z zakończeniem wytwarzania energii elektrycznej z węgla brunatnego w Wielkopolsce Wschodniej w ciągu najbliższych kilku lat.
- Cieszymy się z tego, że największe polskie przedsiębiorstwo zajmujące się wydobyciem węgla podejmuje wyzwanie zaplanowania i przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji. Jesteśmy gotowi dzielić się naszym doświadczeniem z tego procesu, który w regionie Wielkopolski Wschodniej i Konina rozpoczął się prawie 5 lat temu. Liczymy na to, że transformacja Górnego Śląska w zakresie sektora węgla kamiennego przyniesie korzyści w wymiarze społecznym i środowiskowym dzięki harmonijnej współpracy partnerów społecznych, samorządów i PGG S.A. Malejące wykorzystanie paliw kopalnych w energetyce jest niepotrzebnie przedstawiane jako zagrożenie, podczas gdy odpowiednio przeprowadzona transformacja jest ogromną szansą dla społeczności lokalnej i regionu.
Udostępnij tę stronę