5 luty 2025

Głos PGG na posiedzeniu Regionalnej Rady ds. Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego

O działaniach Polskiej Grupy Górniczej związanych z transformacją i procesem zmian zachodzących w regionie mówił Bartosz Kępa, p.o. prezesa PGG S.A. w wystąpieniu podczas IV posiedzenia Regionalnej Rady ds. Sprawiedliwiej Transformacji Województwa Śląskiego, która obradowała we wtorek, 4 lutego 2025 roku w Dąbrowie Górniczej.

Rada, jako organ doradczo-koordynacyjny, powołany przez zarząd Województwa Śląskiego – stanowi najważniejsze na poziomie regionalnym forum dialogu przy wdrażaniu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji oraz planowaniu i realizacji działań transformacyjnych. Liczy niemal 70 osób reprezentujących rząd, samorządy, organizacje pozarządowe i związki zawodowe, a także przedsiębiorców, sektor nauki, edukacji, rynek pracy.

Prezes PGG Bartosz Kępa przedstawił m.in. wyniki ankiety, które potwierdziła, że ponad jedna trzecia pracowników PGG gotowa jest na zmianę miejsca pracy, na korzystnych warunkach z wykorzystaniem sprawiedliwych osłon socjalnych.

- Ankieta pokazuje ważną tendencję, że jeśli będą mechanizmy i odpowiednie warunki, to znaczna ilość osób jest potencjalnie zainteresowana, żeby zmienić miejsce pracy – podkreślił prezes Bartosz Kępa.

Zarysował też założenia współpracy partnerskiej z Fundacją Instrat, który uczy firmę prowadzenia dialogu o transformacji w społecznościach lokalnych. Opisał też plan budowy przez spółkę partnerstw-sojuszy lokalnych.

- Bardzo ważny jest dla nas projekt, w którym rozpoczęliśmy cykl bardzo wielu spotkań z lokalnymi samorządami w gminach i miastach, z ich włodarzami, po to, żeby powoli przygotowywać się wspólnie do tego, co ma się wydarzyć za kilka czy kilkanaście lat. Takich rozmów musimy przeprowadzić naprawdę dużo, jeździmy w teren i pokazujemy samorządowcom możliwości współpracy czy perspektywiczne tereny, na których teraz działają kopalnie. Tereny te będzie można wykorzystać w przyszłości, ale trzeba już teraz zacząć się do tego przygotowywać - mówił Bartosz Kępa.

Przedstawiciel PGG zaprezentował też metody aktywizacji i wsparcia w dostosowaniu się do nowych realiów tych pracowników, którzy zdecydują się uczestniczyć w Programie Dobrowolnych Odejść z górnictwa. Przykładem może być uruchomienie od środy 5 lutego Punktu Konsultacji Pracowniczej w ruchu Bielszowice.

Wicemarszałek Województwa Śląskiego Leszek Pietraszek przypomniał, że jeszcze w obecnej dekadzie do zamknięcia przeznaczone są kolejno kopalnie Bobrek, Bielszowice, Wujek, Bolesław Śmiały i Sośnica.

- Jednak wyzwanie przed nami to nie tylko górnictwo! – podkreślił. – Obok kopalń mamy też firmy okołogórnicze, które nie są objęte różnego rodzaju ochroną, wynikającą z umowy społecznej. Dodajmy do tego całą branżę automotive i energetyczną, które będą się zmieniać. Bardzo cieszę się, że rozmawiamy z wyprzedzeniem, w momencie, kiedy mamy jeszcze względny komfort, koniunkturę gospodarczą i przedsiębiorców, którzy są w stanie unieść ciężar rynku pracy dla ludzi odchodzących z górnictwa, nie tylko mężczyzn, ale także kobiet – mówił Leszek Pietraszek.

Głos podczas obrad w Dąbrowie Górniczej zabrali również m.in. Małgorzata Staś – dyrektor Departamentu Rozwoju i Transformacji Regionu UMWŚl, Mateusz Rykala – wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., Jarosław Wieszołek – prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Szef Wojewódzkiego Urzędu Pracy Grzegorz Sikorski mówił o założeniach projektu WUP ukierunkowanego na utrzymanie zatrudnienia w restrukturyzowanych przedsiębiorstwach, a dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bytomiu Jacek Kudzior opisał doświadczenia miasta związane z transformacją rynku pracy.

Mariusz Kruczek z Głównego Instytutu Górnictwa - PIB zaprezentował projekt pod nazwą "GreenJOBS", na przykładzie kopalni Bobrek analizował, w jaki sposób kopalnie wycofywane z eksploatacji mogą wykorzystać swe przewagi konkurencyjne w celu tworzenia "zielonych" miejsc pracy. Prezeska Fundacji Rozwoju Ekonomii Społecznej w Katowicach Katarzyna Loska-Szafrańska podkreślała rolę ekonomii społecznej i dobre praktyki tworzenia miejsc pracy w spółdzielniach socjalnych regionu.

Fot. Tomasz Żak  | UMWŚ