6 luty 2025

Rozmowy o współpracy w Bieruniu, Gliwicach i Rybniku

Bieruń, Gliwice i Rybnik to kolejne gminy górnicze, z których władzami spotkali się w ostatnich dniach przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej w ramach cyklu rozmów o możliwej współpracy przy procesach transformacyjnych w najbliższych latach.

Plan budowania przez PGG tzw. partnerstw-sojuszy lokalnych ruszył pod koniec stycznia na inauguracyjnym spotkaniu w Lędzinach (gdzie działa ruch Ziemowit kopalni zespolonej Piast-Ziemowit w PGG S.A.).

- To niezwykle ważny dla nas projekt, cykl spotkań z bardzo wieloma samorządami lokalnymi. Jeździmy w teren i staramy się pokazać władzom miast i gmin perspektywy współpracy na terenach, gdzie teraz funkcjonują kopalnie. W przyszłości te lokalizacje będzie można pożytecznie zagospodarować, ale już teraz trzeba zacząć przygotowania – mówi Bartosz Kępa, p.o. prezesa Polskiej Grupy Górniczej.

Koordynator projektu Łukasz Łata z Biura Kontrolingu Strategicznego PGG S.A. objaśnia, że pierwsze spotkania, do których dochodzi z inicjatywy PGG, służą tworzeniu partnerskich relacji, zidentyfikowaniu obszarów potencjalnej współpracy i zaplanowaniu konkretnych zadań.

- Rozmawiamy o wzajemnych oczekiwaniach, doświadczeniach i próbujemy wyznaczyć sobie dalsze prace. Ten etap spotkań planujemy podsumować w marcu tego roku, a potem zaczniemy już działać operacyjnie – mówi Łukasz Łata.

W Bieruniu (działa tu ruch Piast oraz dyrekcja kopalni zespolonej Piast-Ziemowit) w czwartek 30 stycznia z przedstawicielami spółki rozmawiali burmistrz miasta Sebastian Macioł oraz starosta Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego Łukasz Odelga, który zaprosił PGG do współpracy przy tworzeniu dokumentów strategicznych na kolejne lata.

Rozmowy w Gliwicach (z kopalnią Sośnica) we wtorek 4 lutego zdominował projekt z podpisanego dzień wcześniej listu intencyjnego o współpracy PGG z Kolejami Śląskimi, które na bocznicy pod nieczynnym już szybem Bojków kopalni Sośnica planują budowę nowoczesnej bazy dla taboru kolejowego. Mówiono też o kierunkach rozwoju miasta ujętych w strategii Gliwic do 2040 roku. W spotkaniu uczestniczyła prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka wraz z zastępczynią Agnieszką Dylewską, a spółkę reprezentował m.in. wiceprezes ds. produkcji Marek Skuza.

Rybnik, gdzie spotkanie odbyło się w środę 5 lutego, ma aż dwa ruchy wydobywcze kopalni ROW: Jankowice i Chwałowice. W rozmowach wziął udział prezydent miasta Piotr Kuczera, wiceprezydent Wojciech Kiljańczyk oraz pełnomocnik prezydenta Rybnika ds. obsługi inwestorów Dawid Strupowski i naczelnik Wydziału Rozwoju Mateusz Motyka. PGG reprezentowali wiceprezes Marek Skuza i koordynator projektu Łukasz Łata.
Górnictwo węgla kamiennego w dzisiejszych granicach miasta datuje się od końca XVIII w., a szczególny rozwój i modernizacja kopalń nastąpiły w Rybnickim Okręgu Węglowym w latach 60-70. XX w. W rozmowie akcentowano troskę o zachowanie dziedzictwa górnictwa węglowego i jego tradycji.

W najbliższym czasie przedstawiciele PGG mają w planie spotkania z samorządami Mysłowic, Zabrza, Radlina, Rydułtów i Łazisk Górnych.

Na zdjęciu: uczestnicy spotkania w Gliwicach (od lewej: M. Skuza, K. Kuczyńska-Budka, A. Dylewska, Ł. Łata), fot. UM w Gliwicach.
W galerii: (od l.) Rybnik, Gliwice, Lędziny.