4 kwiecień 2025

Trwają prace nad projektem rewitalizacji terenu Bojkowa

Polska Grupa Górnicza razem z Kolejami Śląskimi przy wsparciu samorządu Gliwic i województwa śląskiego kontynuuje prace związane z transformacją pokopalnianego terenu szybu Bojków w Gliwicach w nowoczesną bazę kolejową. To trudny i złożony projekt, dlatego co dwa tygodnie w tej sprawie będzie się spotykał zespół roboczy złożony z przedstawicieli władz województwa, Gliwic, GZM, Kolei Śląskich i Polskiej Grupy Górniczej.

W lutym 2025 roku podpisano list intencyjny między PGG a Kolejami Śląskimi, który zakłada dzierżawę działki oraz jej docelowe przekształcenie w bazę dla taboru kolejowego. Czterohektarowy obszar zostanie wyposażony w bocznicę kolejową, co umożliwi efektywne zarządzanie flotą pociągów regionalnego przewoźnika.

– W Polskiej Grupie Górniczej zmieniamy podejście do terenów pokopalnianych. Do tej pory najpierw je likwidowano, a dopiero potem szukano pomysłu na ich zagospodarowanie. My działamy inaczej – już teraz identyfikujemy grunty z potencjałem i przygotowujemy je do sprzedaży, by mogły zyskać nowe życie – mówi Bartosz Kępa – wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej. – To szansa na nowe życie Bojkowa. Teren, który dziś pełni marginalną funkcję dla kopalni, będzie mógł zostać wykorzystany znacznie efektywniej. Obecnie pracuje tam kilkanaście osób, głównie przy obsłudze placu materiałowego, natomiast w przyszłej bazie kolejowej zatrudnienie może znaleźć ich dużo więcej.

Dzięki planowanej inwestycji Koleje Śląskie będą mogły zwiększyć częstotliwość kursów oraz uruchomić nowe połączenia regionalne. Projekt wpisuje się w strategię rozwoju ekologicznego transportu publicznego i poprawy dostępności komunikacyjnej dla mieszkańców województwa.

Województwo Śląskie, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Miasto Gliwice oraz Koleje Śląskie na początku kwietnia wspólnie zaapelowały do PKP PLK o rozpoczęcie modernizacji dwóch linii kolejowych i budowę nowych przystanków.

Autorzy apelu chcą, by zarządzająca polską infrastrukturą kolejową spółka PKP PLK przystąpiła do modernizacji linii kolejowej 200 (z Gliwic do kopalni Sośnica i dalej do gliwickiego Bojkowa), przejęła część dawnej linii kolei piaskowej nr 306 i wybudowała trzy nowe przystanki kolejowe – przy ulicach Sikorskiego, Usługowej i Bojkowskiej. 

Przebudowa tych linii wraz z budową trzech nowych przystanków kolejowych pozwoliłaby nie tylko uruchomić planowane połączenie aglomeracyjne pomiędzy Gliwicami, a Pyskowicami i w dalszej kolejności z Knurowem, o które zabiega Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, ale również ułatwiła rewitalizację części Gliwic. 

Mieszkańcy tego miasta zyskaliby możliwość dotarcia do centrum szybkim i ekologicznym transportem, zaś pracujący w pobliskiej Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej możliwość łatwego dojazdu do pracy.

– Powodzenie tego projektu zależy również od zaangażowania właściciela infrastruktury kolejowej, czyli PKP Polskich Linii Kolejowych. Liczymy, że nasz wspólny apel przekona PKP PLK, iż to ważna inwestycja dla mieszkańców regionu – mówi wicemarszałek Grzegorz Boski.

- Postanowiliśmy wspólnie wystąpić do PKP PLK z wnioskiem, aby spółka w ramach swoich działań wyremontowała odcinek toru do bocznicy, na której ma zostać zlokalizowana baza. Kolejny aspekt to uregulowanie kwestii własnościowych działek, znajdujących się pod torami. Konkretnie, czy należy je wywłaszczyć czy też dojdzie na przykład do przekazania ich na rzecz gminy – mówi wicemarszałek Leszek Pietraszek i dodaje: - Nawet jeśli sprawy formalne związane z działkami będą wymagały więcej czasu, nie będzie to rzutowało proces prac i spokojnie zmieścimy się w przyjętym harmonogramie – zapewnia wicemarszałek Leszek Pietraszek.

Co dwa tygodnie w sprawie projektu spotykać się będzie zespół roboczy złożony z wicemarszałków województwa Leszka Pietraszka i Grzegorza Boskiego, prezesa Kolei Śląskich Krzysztofa Klimosza, wiceprezydentki Gliwic Agnieszki Dylewskiej, wiceprzewodniczącego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Grzegorza Kwitka oraz wiceprezesa Polskiej Grupy Górniczej Bartosza Kępy.

Inwestycja ma być gotowa w drugim kwartale 2027 roku.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego