9 październik 2020

Tomasz Rogala w TVP Info o przygotowaniu umowy społecznej dla górnictwa

O procesie przygotowania umowy społecznej w sprawie transformacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce mówił w piątek w TVP Info Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej S.A.

Poinformował m.in. o rozpoczęciu etapu wykonawczego przez powołanie w czwartek, 8 października, zespołów roboczych, które mają zając się wdrażaniem umowy społecznej w życie.

- Mówimy o trzech obszarach, bardzo ważnych dla wdrażania celu, czyli o obszarze zasobowym-produkcyjnym, społecznym i związanym z likwidacją majątku objaśnił Tomasz Rogala.

- Pierwszy z nich - zasobowy - ma odpowiedzieć na pytania o ilość i jakość węgla, jakich środów potrzeba, żeby węgiel wydobyć i komu możemy go sprzedać na rynku, który jest schodzący. Ażeby zobrazować sytuację, trzeba przypomnieć, że roczne nakłady inwestycyjne sięgały niemal 3 mld zł, a zatem są to bardzo znaczne pieniądze i trzeba bardzo uważnie śledzić, na co będziemy je wydawać.

Drugi obszar pracy zespołów - społeczny - w okresie trzydziestu lat oznacza przygotowanie takiego planu odchodzenia ludzi na emerytury razem z zakładami, który w bardzo znacznym stopniu wpłynie na ograniczenie kosztów. Z drugiej strony trzeba przygotować pakiet działań i zabezpieczeń socjalnych, które pozwolą osłonić naszych pracowników przed tymi zmianami, które sa nieuniknione - mówił prezes PGG S.A.

- Co do trzeciego obszaru - majątkowego - musimy pamiętać, że PGG S.A. to poza działalnością górniczą także ponad 2 tys. hektarów działek, z których ponad 60 proc. zlokalizowanych jest w centralnych częściach miast. Trzeba bardzo dobrze zastanowić się nad tym, jak te grunty przygotować do inwestowania, do nowych funkcji tak, aby odtwarzać na nich inne, nowe miejsca pracy - podkreślił Tomasz Rogala.

Dziennikarz prowadzący rozmowę przyznał, że porozumienie z 25 września (o zasadach i tempie restrukturyzacji górnictwa - przyp. red.) można nazwać historycznym, bo jeszcze nigdy wcześniej związki zawodowe nie zgodziły się w Polsce na wygaszanie kopalń. Ale można już spotkać głosy, że podobnych osłon socjalnych, o których mowa w porozumieniu, nikt nie organizuje dla innych firm. Dlaczego zatem pomoc dla górników jest taka ważna z punktu widzenia sektora?

- Przede wszystkim sektor górniczy odpowiedzialny jest za zabezpieczenie bezpieczeństwa energetycznego państwa. Najbardziej kolokwialnie rzecz ujmując, rozmawiamy teraz, bo jest prąd. A on dalej w większość pochodzi z węgla - odparł szef PGG S.A i zwrócił uwagę:

- Element bezpieczeństwa jest jednym z podstawowych, ale przemysł górniczy to nie tylko kopalnie. Każdego dnia współpracuje z nami 3 tys. kooperantów a na każdego górnika przypadają dwa-trzy miejsca w sektorze pozagórniczym. W związku z tym zmiany, które odbywają się w sektorze górniczym, bezpośrednio przenoszą się na cały przemysł wokoło: maszynowy, serwisów, wszystkiego, co wokół nas się odbywa - powiedział Tomasz Rogala.

- Dlatego program, który ma być, jak twierdzi sama Komisja Europejska, programem sprawiedliwym i zrównoważonych, musi a przynajmniej powinien być rozłożony w czasie i przygotowany mądrze, tak aby wszyscy mogli się przygotować do zmiany, aby nikt nie został zaskoczony nagłym zamknięciem jednej czy drugiej kopalni. Kopalnia to średnio trzy tysiące ludzi i kolejne tysiące wokół niej. Dlatego nie mówimy tylko o górnikach, mówimy o potężnym, dużym, bardzo znaczącym sektorze - podkreślił prezes PGG S.A. w TVP Info.

Skąd pewność, że UE zaakceptuje dotowanie przez państwo polskie tej transformacji? - dopytywał prowadzący rozmowę.

- Prosiłbym zwrócić uwagę na jeden szczegół, który nam umyka: w 1990 r., gdy rozpoczęła się transformacja energetyczna, Polska niemal w stu procentach bazowała na węglu, w tym czasie bodaj tylko Dania miała zbliżony wskaźnik, a wszystkie inne państwa posiadały już zdywersyfikowany miks, czyli źródła wytwarzania energii, głównie przy pomocy energii jądrowej. U nas elektrowni atomowych nie było, bo tkwiliśmy w innym systemie politycznym. Dlatego w przypadku Polski ta zmiana polegająca na wyeliminowaniu węgla w ciągu 60 lat i zastąpienie całego miksu węglowego innym, jest zmianą szczególną - powiedział Tomasz Rogala, prezes PGG S.A.