30 marzec 2020

Praca zdalna w PGG S.A. w czasie kryzysu

Pożyteczne materiały edukacyjne dla swych menedżerów - pracowników dozoru w kopalniach i zakładach udostępniła w firmowej sieci internetowej Polska Grupa Górnicza w ramach projektu "Akademia PGG", który powstał z myślą o doskonaleniu kompetencji kadry zarządzającej w spółce.

Pod presją walki z rozprzestrzenianiem się epidemii do cyklu kilkunastu szkoleń i warsztatów w "Akademii PGG" dołączono właśnie problematykę pracy zdalnej. Z powodu ostrej prewencji koronawirusa jednostki organizacyjne PGG S.A. działają w trybie pracy zdalnej a zespoły pracują w bezpiecznym rozproszeniu. Nowe warunki wymagają także nowych umiejętności zarządzania.

Z myślą o kadrze kierowniczej firmy Departament Wsparcia HR we współpracy z Zakładem Informatyki i Telekomunikacji przygotował zbiór wiedzy niezbędnej każdemu menadżerowi, która przyda się nie tylko w dzisiejszych trudynych okolicznościach, ale na co dzień w przyszłości po ustaniu kryzysu.

– Materiał, jaki udostępniamy, jest zbiorem zasad pracy zdalnej w czasie kryzysu wzbogaconym o wiedzę w zakresie zarządzania zespołami rozproszonymi. Uczy sposobów skutecznego budowania takich zespołów, komunikacji w ich obrębie, sztuki motywowania pracowników działających na odległość - mówi Andrzej Sączek, dyrektor Departamentu Wsparcia HR w PGG S.A.

– Te aspekty są niezwykle ważne w codziennej pracy, a w sytuacji ograniczenia kontaktów bezpośrednich tego typu wiedza nabiera szczególnego znaczenia - dodaje Andrzej Sączek.

Przypomnijmy, że udział w zdalnych formach e-learningu uległ w PGG S.A. maksymalnemu rozszerzeniu. Już w pierwszej połowie miesiąca - w reakcji na epidemię i zalecenia Głównego Inspektora Pracy - zmieniono w spółce formy organizacji szkoleń i kursów, również obowiązkowych, wstrzymując stacjonarne, odbywające się tradycyjnie na salach, aby wyeliminować możliwość gromadzenia się ludzi w jednym miejscu przez dłuższy czas w zamkniętych pomieszczeniach.

– Nie możemy sobie jednak pozwolić na całkowite ograniczenie szkoleń, a zwłaszcza tych w dziedzinie BHP, gdyż to właśnie teraz zachowanie bezpieczeństwa i higieny może pozwolić przezwyciężyć stan zagrożenia. Stąd nasza decyzja o uruchomieniu na szeroką skalę szkoleń w dziedzinie BHP w formie e-learningu, do tej pory używanej przy szkoleniach obowiązkowych tylko sporadycznie w wyjątkowych sytuacjach i wyłącznie dla stanowisk nierobotniczych. Elastyczność w sytuacji kryzysowej jest niezbędna – mówi Andrzej Sączek, dyrektor Departamentu Wsparcia HR.

Szkolenia w formie e-learningu udostępnione zostały za pośrednictwem e-platformy Śląskiego Centrum Usług Wspólnych PGG S.A. dla wszystkich grup pracowników (inżynieryjno-technicznych, administracyjnych, kierownictwa, a przede wszystkim dla robotników). Zatrudniony, który ma obowiązek odbycia np. szkolenia okresowego, może wykorzystać swój prywatny komputer w domu. Takie szkolenia on-line, zgodnie z przepisami kończą się zdalnym egzaminem.

Spółka umożliwia też samokształcenie na platformie szkoleniowej Gwarek, do której logować można się przez portal pracownika PGG S.A.

TABELA materiałów o pracy zdalnej