
Wirtualna rzeczywistość w służbie BHP
Polska Grupa Górnicza systematycznie szuka nowych rozwiązań oraz narzędzi do promocji bezpieczeństwa i higieny pracy. Zainteresowanie tą tematyką obecnego pokolenia pracowników wiąże się z wykorzystaniem technologii informatycznej. Pomysł wykorzystania wirtualnej rzeczywistości do szkolenia i poprawy bezpieczeństwa pracowników powstał w Biurze BHP. Wspomniana technologia pozwala na odzwierciedlenie świata rzeczywistego przy pomocy grafiki 3D i jego kreowanie w dowolny, drobiazgowy sposób. Osadzone w wirtualnym wyrobisku stanowisko pracy, które do złudzenia przypomina rzeczywiste, przenosi dzięki goglom VR pracownika w wybrane miejsca na dół kopalni. Dodatkowo używane kontrolery powodują interakcję z obrazem, co niewątpliwie zwiększa zaangażowanie użytkownika w każdą wykonywaną czynność.
Wykorzystując posiadaną wiedzę oraz stosując tego typu rozwiązanie w Polskiej Grupie Górniczej stworzono projekt, model i scenariusz stanowiska obsługi przenośnika taśmowego. Ten rodzaj szkolenia VR, umożliwi pracownikom autoweryfikację posiadanej wiedzy z dziedziny BHP oraz na bieżąco zobrazuje konsekwencje aktywizacji zagrożeń związanych z obsługą i konserwacją przenośnika. Dodatkową zaletą stworzonego wirtualnego stanowiska pracy do obsługi przenośników taśmowych jest to, że w szkoleniu tym może uczestniczyć pośrednio kilka osób. Przekaz obrazu z gogli VR na ekran pozwala szkolonym osobom obserwować zmagania kolegów, co z pewnością ułatwi „własnoręczne” wykonanie tego zadania.
Należy podkreślić, że tego projektu by nie było bez udziału Zakładu Informatyki i Telekomunikacji, którego załoga modelowała graficznie wykorzystane obiekty 3D. W dalszych planach jest rozszerzenie szkoleń wirtualnych o stanowiska pracy, w których ryzyko wystąpienia wypadku spowodowanego czynnikiem ludzkim jest największe.
Nadzór nad projektem sprawuje Sławomir Bogacki, pracownik Zakładu Informatyki i Telekomunikacji Polskiej Grupy Górniczej S.A..
Podczas pokazu w centrali PGG z testu scenariusza szkoleniowego mieli okazję skorzystać także członkowie Zarządu spółki – prezes Tomasz Rogala oraz wiceprezes Piotr Bojarski. Po krótkich próbach obaj podkreślali innowacyjny charakter tego rozwiązania, który wywiera na użytkowniku ogromne wrażenie.
Prace z wykorzystaniem VR do szkoleń BHP trwają już w naszej firmie od kilku lat. Prezentowane dziś rozwiązanie, to kolejny etap wdrożeń z zastosowaniem zestawu urządzeń mobilnych, możliwych do zainstalowania praktycznie w każdym pomieszczeniu
Udostępnij tę stronę