.jpg)
Pierwszy dzień obchodów 35 lecia strajku na kopalni „Piast”
Około godziny 5.00 pod kopalnią Piast w Bieruniu pojawiły się milicyjne radiowozy, stanęły także koksiaki. W takiej scenerii przychodzili dzisiaj do pracy górnicy. Historyczną rekonstrukcję wydarzeń sprzed 35 lat rozpoczęły się dwudniowe obchody rocznicy najdłuższego podziemnego strajku w powojennej historii Polski. Trwał on dwa tygodnie i był reakcją górników na wprowadzenie stanu wojennego. O godz. 5.40 w cechowni kopalni rozpoczęła się uroczysta masówka. Odegrano Mazurka Dąbrowskiego i Hymn Górniczy. W uroczystości wzięli udział m.in. bohaterowie sprzed 35 lat Andrzej Oczko i Adam Urbańczyk, obecni pracownicy kopalni, przedstawiciele związków zawodowych. Obecny był również Tomasz Rogala prezes Polskiej Grupy Górniczej. W cechowni zawieszono fotografie strajkujących górników, a przez całą jej długość rozciągnięto biało-czerwoną flagę, którą trzymali obecni pracownicy Piasta.
Głos zabrali Bogusław Hutek, przewodniczący Solidarności w Polskiej Grupie Górniczej oraz szef związku w kopalni Piast, Jerzy Demski, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Dołowych oraz Andrzej Oczko, który po zakończonym strajku, wraz ze Zbigniewem Bogaczem, Wiesławem Dudzińskim, Andrzejem Machalicą, Stanisławem Paluchem, Adamem Urbańczykiem i Wiesławem Zawadzkim został oskarżony o organizowanie i prowadzenie akcji protestacyjnej.
- 35 lat temu na tej kopalnie załoga podjęła strajk…. Jest to historia tej kopalni bohaterska i trudna , odchodzą ci którzy wtedy strajkowali, byli internowani coraz mniej ludzi będzie o tym pamiętało dlatego ta młoda załoga, która tu dziś jest będzie musiała przejąć pałeczkę, będzie musiała pamiętać o tej historii zwłaszcza dziś, kiedy chce się pisać inną historię, dzisiaj się mówi o tym , że stan wojenny to był stan kulturalny, ludzi nie bito, nie pałowani i nie było ofiar, a komunę obalił tylko Lech Wałęsa… pamiętajcie młodzi, że pracujecie na historycznej kopalni – mówił Bogusław Hutek przewodniczący Solidarności w PGG.
- Zwróćcie koledzy uwagę, to jest wielkie święto , dzisiaj są goście, to są goście, których Polska wygnała, mówimy goście, ale to są nasi przywódcy. Młodzi górnicy, którzy przyjdą najpierw nauczą się historii naszej kopalni a potem będą pracować – podkreślił Jerzy Demski, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Dołowych
- Z wielką przyjemnością przyjeżdżam tu co 5 lat. Dzisiaj już wielu kolegów nie ma między nami. Zawsze się wraca do swojego kraju z emocjami – to jest nasza ojczyzna. Chciałem tylko powiedzieć młodej załodze, że dobrze, że nie musicie przechodzić przez to co myśmy ale pamiętajcie, że zawsze będziecie musieli bronić swoich praw i trzymać razem, bądźcie też rozsądni – apelował Andrzej Oczko.
W czasie masówki odbyła się projekcja filmu Wojciecha Wikarka „Najdłuższa Szychta” , zaprezentowano także teledysk do utworu grupy rockowej Mantra opowiadający o wydarzeniach z kopalni Piast. W ramach obchodów rocznicy strajku w kopalni Piast zaplanowano także bieg uliczny „Ocalić od zapomnienia”, w którym udział wezmą znani politycy, działacze związkowi, samorządowcy, wybitni sportowcy, górnicy, młodzież szkolna. Bieg wystartuje z ronda im. Strajku Górników KWK Piast a zakończy się przed katowicką kopalnią Wujek. Tam odbędzie się wspólna modlitwa poprowadzona przez kapelana NSZZ Solidarność.
Drugi, jutrzejszy dzień uroczystości rozpocznie konferencja prasowa oraz panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli IPN oraz uczestników strajku. Następnie, o godz. 10.00 w kościele św. Barbary w Bieruniu, odbędzie się msza św. celebrowana przez arcybiskupa Wiktora Skworca. Dwie godziny później w Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu będzie miała miejsce uroczysta akademia.
Udostępnij tę stronę