9 listopad 2021

Badania wielkości produkcji w nowych doktoratach wdrożeniowych PGG S.A.

Dwie kolejne, udane obrony dysertacji doktorskich pracowników Polskiej Grupy Górniczej S.A. odbyły się w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach. W piątek (5 listopada) stopień doktora górnictwa i geologii uzyskał Łukasz Matuszek - nadsztygar górniczy w Ruchu Chwałowice kopalni ROW w Rybniku, natomiast w poniedziałek (8 listopada 2021 r.) pracę doktorską pomyślnie obronił Adam Lyczko - główny specjalista-koordynator w Biurze Produkcji Centrali PGG S.A. w Katowicach.

W pracy pt. „Czynniki determinujące wielkość produkcji w przodkach wydobywczych na przykładzie Polskiej Grupy Górniczej S.A.”, której promotorem był prof. dr hab. Marian Turek, Adam Lyczko przeanalizował wielkość wydobycia w ścianach eksploatowanych w spółce postawił sobie za cel określenie wypływu rozmaitych czynników na proces wydobywczy w przodku, poszukując szczególnie determinant powstawania strat produkcyjnych.

- Wyniki badań mogą być wykorzystane do wyznaczenia kierunków działań PGG S.A., które zwiększą efektywność procesu wydobywczego prowadzonego w kopalniach należących do spółki - autor podkreślał utylitarny charakter pracy naukowej, która przebiegała w ramach tzw. wdrożeniowego przewodu doktorskiego.

"Dotychczas nie były przeprowadzane badania dotyczące wpływu czynników powodujących straty na proces wydobywczy. Takie badania pozwoliłyby niewątpliwie na lepsze ukierunkowanie działań na poziomie zarządzania strategicznego w spółkach węglowych i na dokładniejsze planowanie wydobycia" - zauważył prof. dr hab. inż. Jan Butra z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, który recenzował pracę wspólnie z prof. dr hab. Jolantą Bijańską z Politechniki Śląskiej.

O wdrożeniowych aspektach doktoratu mówił m.in. Andrzej Sączek, dyrektor Działu Wsparcia HR w PGG S.A., wspominając o współpracy spółki z GIG w ramach programu doktoratów wdrożeniowych i o idei "organizacji uczącej się", którą realizuje PGG S.A.

Rozprawę doktorską pt. "Nowa metoda planowania wielkości produkcji w kopalni węgla kamiennego", opracowaną również pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Mariana Turka oraz dra inż. Zbigniewa Lubosika, przedstawił do publicznej obrony w piątek 5 listopada Łukasz Matuszek, nadsztygar górniczy w Ruchu Chwałowice kopalni ROW w Rybniku.

- W dotychczasowej praktyce górniczej proces planowania często nosi cechy zarządzania intuicyjnego. Opiera się na metodach wykorzystujących doświadczenie osób zaangażowanych w ten proces. Brak odpowiednich narzędzi do weryfikacji wszystkich uwarunkowań powoduje, że zdarzają się przypadki słabo skonstruowanych planów, charakteryzujących się słabą jakością - ocenił doktorant.

"Zaproponowana metoda posiada aspekt praktyczny i z pewnością znajdzie akceptację wśród kadry zarządzającej kopalniami węgla kamiennego" - napisała w recenzji prof. dr hab. inż. Barbara Kowal z Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarski Zasobami AGH w Krakowie.

"Autorskie podejście Łukasza Matuszka polega na wykorzystaniu różnych modeli prognostycznych dla uzyskania prognozy wielkości wydobycia w ścianach wydobywczych prowadzonych w różnych warunkach geologiczno–górniczych, technicznych i technologicznych oraz organizacyjnych. Uwzględnił zatem wpływ ryzyka nieodłącznie towarzyszącego eksploatacji górniczej. Nowością jest także opracowanie metody ilościowej prognozowania, wspomagającej tradycyjne planowanie jakościowe" - ocenił prof. dr hab. inż. Krzysztof Wodarski z Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Pracami komisji doktorskich kierował prof. dr hab. inż. Józef Dubiński, wiceprzewodniczący Rady Naukowej GIG, członek Polskiej Akademii Nauk.

Obie obrony prac doktorskich w GIG ze względów epidemicznych przeprowadzono w trybie zdalnym przy użyciu łączy internetowych.